Games

Zásady správneho používania smartfónu v lete. Ako je to s vododolnosťou a čo vysoké teploty?

Leto je obdobie, ktoré veľa z nás miluje, no aj nenávidí. Tento týždeň teploty stúpajú k hranici 40 stupňov celzia. Horúce počasie má pretrvávať ešte poriadne dlho. Zvýšenie teploty necítime len my, ale aj naše smartfóny. A to im nerobí dobre. Pokiaľ sa zohrejú nad teplotu, ktorá je kritická, môže sa stať, že vypovie službu a bude potrebné kúpiť nové zariadenie. Tomuto môžeme ale jednoducho predísť, stačí dodržiavať niekoľko zásad.

Komponentom, ktorý je najviac citlivý na zmenu teplôt, je batéria. Tak, ako jej prekážajú nízke teploty, problém má aj s vysokými. Štandardne sú batérie navrhnuté tak, aby správne pracovali v rozmedzí od cca -5 stupňov do +55. Tieto čísla sa môžu pri konkrétnych výrobcoch líšiť. Nás ale nezaujímajú konkrétne čísla, nikto z nás nebude merať teplotu batérie.

1. Nenechávajte svoj smartfón na slnku

Aj keď je vonkajšia teplota okolo 30 stupňov, na slnku sa môže vyšplhať pokojne aj na 50. A to už môže byť problém. Pokiaľ necháte svoj smartfón vystavený priamemu slnečnému žiareniu, do pár minút bude taký teplý, že ho už nedokážete ani poriadne chytiť. Práve tomuto by sme sa mali snažiť úplne vyhnúť. Problémy spojené s vystavením smartfónu vysokej teplote sa však nemusia prejaviť ihneď.

CAT S62 Pro zvládne aj náročnejšie teplotné podimienky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak ste náhodou telefón na slnku zabudli a prežil to, časom to môže viesť k problémom s výdržou batérie, ktorá sa môže rapídne znížiť. Prvou pomocou v prípadoch, kedy je telefón neprimerane teplý, je nechať ho na mieste, kde je príjemnejšie. Neodporúčame jeho bezprostredné používanie, ktoré môže viesť k ešte väčšiemu prehriatiu.

2. Nenechávajte svoj telefón v aute

Poznáte to. Idete sa kúpať a smartfón necháte v aute. Klasika, stáva sa. Najhorším možným scenárom je, že ho necháte v držiaku za sklom. Nielenže tu existuje zvýšené riziko jeho odcudzenia, ale sú tu aj iné problémy. Ak naň svieti slnko, prichádza problém. Zvýšená teplota nie je nikdy dobrá a bežne sa stáva, že ak je telefón prehriaty, jednoducho sa vypne. Kvôli bezpečnosti.

Opel Mokka-e Android Auto
Zdroj: Miroslav Schwamberg

V takýchto prípadoch je potrebné ho schladiť, ideálne niekde v tieni. Rýchle chladenie v chladničke či studenej vode sa neodporúča, pretože teplotné šoky elektronike neprospievajú.

3. Dobre si rozmyslite, kam ho odložíte

Buďte opatrní. Okrem toho, že telefón necháte na priamom slnku či v aute, existuje ešte množstvo miest, kam ho rozhodne dávať nemusíte. Problémové môžu byť napríklad čierne tašky či kabelky, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Ak náhodou telefón so sebou neberiete, uistite sa, že zostal na vhodnom mieste, kde nebude počas dňa veľmi teplo. Aj doma naň totiž môže svietiť v priebehu dňa slnko a môže to skončiť veľmi nepríjemne.

4. Nepoužívajte ho, keď je veľmi teplý

Je logické, že telefón sa v teplejších dňoch zohreje viac. Ak ste dodržali všetky vyššie uvedené rady, neznamená to, že nemôže byť teplý. Ak je teplejší, ako by mal byť, rozhodne neodporúčame hrať graficky náročnú hru, prípadne robiť s ním iné úkony, ktoré si vyžadujú vyšší výkon procesora. To platí aj pre nahrávanie videa. Hlavne pri nahrávaní 4K videa sa smartfón dokáže poriadne zohriať. Radšej chvíľu počkajte, na správy odpíšte o trochu neskôr a podobne. Veď chvíľu bez telefónu prežijete, nie?

5. Nevystavujte ho prudkým zmenám teploty

Verte či nie, nájdu sa aj experti, ktorí svoj horúci telefón dokážu vložiť do chladničky. Je to síce extrémny prípad, no existujú aj tie reálnejšie a menej extrémne. Musíte si na to dávať pozor. Prudké zmeny teploty môžu mať veľmi škaredé následky. Opäť platí, že najviac to schytá batéria. Prudké zmeny teploty síce telefón prežije, no problém sa môže prejaviť neskôr. Hlavne na nečakanom znížení výdrže batérie.

6. Ako je to s vodoodolnosťou?

Áno, väčšina drahších smartfónov a hlavne vlajkových lodí disponuje vodoodolnosťou. Tu si však treba uvedomiť, čo to znamená. Vodoodolnosť neznamená vodotesnosť. Vodeodolnosť znamená, že existuje nejaká garancia, že sa do zariadenia nedostane voda v určitých podmienkach. Dnešné smartfóny disponujú cerfitikáciou vodoodolnosti (IP67, IP68). To znamená, že zvládnu ponorenie do vody na určitý čas a do určitej hĺbky. To je garantované.

Samsung Galaxy Z Flip3
Vedeli ste, že dnes sú vodoodolné už aj skladacie smartfóny? | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Musíme si však uvedomiť, že to platí v prípade stojatej sladkej vody. Pokiaľ vystavíte svoj smartfón silnému prúdu alebo slanej vode, predsalen do neho môže preniknúť voda a narobiť veľké problémy. Ak ste náhodou svoj smartfón takto “utopili”, máte smolu. Reklamáciu vám neuznajú. Dôvod je jednoduchý. Výrobca garantuje to, čo je napísané vyššie, čiže telefón vydrží ponorenie v stojatej vode do určitej hĺbky po určitú dobu. Ak ste ho teda utopili, nezaobchádzali ste s ním tak, ako by ste mali. To znamená. že voda možno nebola stojatá, mali ste ho ponorený hlbšie či dlhšie, prípadne ste ho “okúpali” v mori.

Problémy, ktoré môžu nastať po kúpeli, sa nemusia prejaviť ihneď. To, že zariadenie stále funguje, je síce dobrá správa, no z dlhodobého hľadiska môže presiaknutá vlhkosť s elektronikou vo vnútri narobiť poriadne problémy.

Dôležité je smartfón chrániť aj pred pieskom. Hlavne jeho konektory, mikrofóny a podobne. Ak sa piesok dostane dovnútra, môže spôsobiť značné problémy. To platí aj pre vodoodolné smartfóny. Navyše, piesok môže obsahovať aj rôzne iné častice, ktoré sú tvrdšie ako sklo na smartfóne a ľahko sa môže stať, že vám poškriabe displej a podobne.

7. Ak je smartfón horúci, nenabíjajte ho

Ako ste si asi všimli, smartfóny sa pri nabíjaní zohrievajú. Horúci smartfón v kombinácii s nabíjaním môže znovu spôsobiť nemalé problémy. Okrem toho, že tu existuje riziko výbuchu či roztečenia batérie, môžu sa opäť prejaviť následky takéhoto nabíjania neskôr, hlavne  na výdrži batérie.

xiaomi 12 nabijacka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Taktiež môže “napučať” a vytlačiť displej a podobne. Toto sa môže stať vo všetkých vyššie spomenutých prípadoch.

8. Ochranné obaly áno aj nie

Každý smartfón samozrejme niečo vydrží. To platí za predpokladu, že nie je nijako blokovaný odvod tepla z jeho tela. Pokiaľ teda používate ochranné obaly, musíte počítať s tým, že sa v nich telefón zohreje viac. Niekedy nie je na škodu ho z obalu vytiahnuť a používať bez neho. To ale len v prípadoch, keď ste si istí, že sa s ním nič nestane, nespadne a podobne.

Huawei Mate Xs 2
Huawei Mate Xs 2 v kryte | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V lete však môže kvalitný obal aj pomôcť. Väčšinou ponúka istejší úchop a tým pádom sa zariadenie v rukách menej šmýka. Často sa stáva, že ho chytíme mokrými rukami (keď sme práve vyšli z vody), prípadne aj spotenými rukami. Práve v týchto prípadoch môže ľahko vykĺznuť.

9. Zabezpečenie proti pádu

V lete nosíme ľahšie oblečenie, chodíme na rôzne festivaly, akcie a podobne. Práve v týchto prípadoch si treba dávať pozor na to, ako máme svoj smartfón zabezpečený. Vrecká v kraťasoch možno nie sú dostatočne veľké a môže z nich vypadnúť. Pokiaľ nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze na opravu či kúpu nového zariadenia, mali by ste si na svoje aktuálne vždy dávať pozor.

Na záver už len dodáme, že o svoj smartfón by ste sa mali starať stále, nie len v lete. Teda pokiaľ nemáte zbytočné peniaze na opravy alebo kupovanie nových zariadení. Tento článok by vám mohol v horúčavách pomôcť. Stačí sa držať vyššie popísaných zásad a váš smartfón by mal byť v poriadku – aj keď existujú rôzne nepredvídateľné situácie, ktorým sa vyhnete len ťažko.

Náš tip

Netflix: Predplatné s reklamami prinesie ešte jeden háčik. Používateľom sa to páčiť nebude

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *