Wi-Fi nemá šancu, nová technológia je 100x rýchlejšia. Zoznámte sa s Li-Fi
Ústav elektrotechnických a elektronických inžinierov ohlásil príchod nového bezdrôtového štandardu 802.11bb. Ide o spôsob bezdrôtovej komunikácie prostredníctvom svetla. Spolu s touto certifikáciou prichádza aj možnosť pre nasadenie novej technológie s pomenovaním “Li-Fi”. Ďalšie informácie zverejnil web Business-Standard.
Li-Fi je možnou náhradou za aktuálne používanú sieť Wi-Fi
Vývojom technológie Li-Fi (Light Fidelity) sa zaoberajú spoločnosti pureLiFi a Fraunhofer HHI. Nový spôsob komunikácie je umožnený pomocou LED diód, ktoré slúžia ako smerovače. Systém pracuje na základe optickej bezdrôtovej komunikácie. Prenos dát prebieha prostredníctvom viditeľného, infračerveného alebo ultrafialového svetla. Klasické Wi-Fi routre prenášajú signál cez rádiové vlny.
Ak je reč o prenosovej rýchlosti, Li-Fi je schopné doručiť alebo odoslať za jedinú sekundu až 224 GB dát. Rýchlosť vyvíjanej bezdrôtovej siete dokáže byť teda až niekoľkonásobne rýchlejšia v porovnaní s WiGig, čo je najrýchlejšou Wi-Fi súčasnosti fungujúcou na frekvencii 60 GHz. Tá dokáže pre porovnanie preniesť 7 GB dát za sekundu.
Extrémne vysoká rýchlosť prenosu a minimálne oneskorenie
Pre predstavu, pomocou Li-Fi si používatelia budú môcť stiahnuť 20 filmov vo vysokom rozlíšení v priebehu jednej sekundy. V súčasnej dobe sa vývojári snažia o implementáciu zmiešanej siete Wi-Fi a Li-Fi pre domáce a kancelárske použitie. Fungovanie v optickom spektre údajne zabezpečí vyššiu spoľahlivosť, lepšie zabezpečenie a nižšiu mieru oneskorenia.
Zabezpečená by mala byť aj korektnejšia navigácia vo vnútri budovy a určenie polohy má prebiehať s centimetrovou presnosťou. Ak by používateľ chcel prejsť na technológiu Li-Fi, bude potrebovať LED žiarovku v každej z miestností, pretože svetlo nie je schopné prechádzať cez steny (narozdiel od rádiových vĺn). To môže znieť ako nevýhoda, no na druhú stranu sa tým zamedzí možnosť napadnutia siete hackermi “z vonkajšej strany”.
Novopredstavený štandard bude revolúciou aj pre hráčov hier a používateľov VR / AR headsetov, a to vďaka extrémne nízkemu oneskoreniu. Vlastnosti optickej bezdrôtovej siete potešia aj majiteľov inteligentných domácností a iných IoT (Internet of Things) zariadení.
Pokiaľ ide o aktuálnu dostupnosť Li-Fi produktov, tak firma pureLifi má onedlho predstaviť Light Antenna One, teda rýchlejšiu a bezpečnejšiu alternatívu k Wi-Fi, ktorá je pripravená na masovú produkciu. Zatiaľ však nemáme žiadne informácie ohľadom ceny takéhoto produktu.
Náš tip
Vážny bezpečnostný problém. Stačil jeden e-mail a ktokoľvek vám mohol vymazať účet na WhatsAppe