Vývojáři Gluma se omlouvají za stav hry » Vortex
V pátek v podvečer zareagovali vývojáři ze studia Daedalic Entertainment na kritiku, která se ihned po vydání snesla na hru The Lord of the Rings: Gollum. Hráči i novináři si stěžují zejména na špatný technický stav, ale zmiňují i designové nedostatky a celkovou nenápaditost titulu, který přes to všechno zpracovává poměrně zajímavé téma. Bohužel pro hru, z recenzí si odnesla velmi nízké známky na Metacriticu se z hodnocených her dostala se skóre 40 procent na nejnižší příčku z letošních titulů. Dalo se proto čekat, že vývojáři budou situaci komentovat, vysvětlí ji a nabídnou řešení, na které zklamaní fanoušci čekají.
„Chtěli bychom se upřímně omluvit za neuspokojivý zážitek, který mnozí z vás se hrou měli,“ začínají vývojáři svůj dlouhý vzkaz komunitě. Podle svých slov také hluboce litují, že hra nenaplnila očekávání, ať už ty vlastní, vývojářské, ale samozřejmě především ty, které mohli do hry vložit sami hráči. „Přijměte od nás upřímnou omluvu za jakékoliv zklamání, které [stav hry] mohl způsobit,“ doplňují. Je samozřejmě otázkou, proč tohle všechno řeší vývojáři až po vydání hry, když je zcela zjevné, že vnitřní kontrolní či testovací mechanismy musely celou řadu těchto problémů odhalit.
„Cílem našeho studia a nás, oddaných fanoušků Pána prstenů, bylo přinést strhující příběhovou adventuru. Využít pro to Středozemi, pro nás bylo tou největší poctou a dosud největší výzvou, které jsme čelili,“ vysvětlili vývojáři a naznačili, že si možná ukousli až příliš velké sousto. Není žádným tajemstvím, že dosud se portfolio studia Daedalic pyšnilo převážně jen hrami s dvourozměrnou grafikou a tituly byly skutečně spíše zaměřeny na příběh a typické mechanismy adventur. Naproti tomu Gollum je akční adventurou zaměřenou z velké části na platforming v lokacích, které například dalece přesahují svou velikostí obrazovky z Deponie, a to byl patrně ten problém.
Zástupci studia proto podle očekávání potvrzují, že se pečlivě zabývají všemi hlášeními, názory i kritikou a budou na všechny podněty reagovat. Tým pak podle dostupných informací pilně pracuje na řešení technických nedostatků a slibují patche, aby si hráči mohli hru užít bez větších problémů. „Budeme vás informovat o průběhu prací a transparentně informovat o patchích a budoucích vylepšení. Vaše vášeň a odhodlání je hnací silou za naším odhodlání věci napravit,“ zakončují vývojáři.
Otázkou ale samozřejmě zůstává, zda pohromu takového rozsahu lze vůbec odčinit, jestli hráči vezmou za nějaký čas titul na milost a jestli vůbec jde opravit designérská rozhodnutí a celé dlouhé pasáže hry. Co víc, ve chvílích, jako je tato, jsou zákazníci obvykle připraveni vyjádřit svou nelibost a chytnout se každého malého nedostatku, které mohou podobná prohlášení provázet. A právě v tomto případě možná mnozí z hráčů přestali číst vzkaz hned na začátku, kde je chybně uveden název vlastní hry, resp. anglické označení „The Lord of the Ring“…