vyplatí se střední třída, nebo starší vlajka?
O tom, že střední třída začíná v mnoha aspektech dohánět vlajkové telefony jsme se už jednou zamýšleli. Toto téma je po více než roce stále aktuální. Rukami nám během roku projdou desítky telefonů různých cenových kategorií. Střední třída, kterou byste před pěti lety nevzali do ruky kvůli špatnému zpracování, mizerným foťákům a špatnému uživatelskému zážitku je dnes úplně jinde. Zpravidla jde o velice kvalitní mobily, které nemají žádný výraznější nedostatek. Jenže není furt lepší koupit si starší vlajkový mobil, než novou střední třídu?
V článku se nebudeme zabývat konkrétními modely. Každý si ale v podstatě může dosadit své dva kandidáty. Ať už jde o výrobce jako Xiaomi, OnePlus, Samsung či Huawei, střední třída i vlajkové lodě mají své charakteristické rysy. Porovnáváme telefony, které dnes stojí 8 – 12 tisíc korun. Namátkou proti sobě můžeme postavit třeba Galaxy S20 a Galaxy A53 5G, tedy starší vlajku a novou střední třídu. Je třeba poznamenat, že někteří výrobci produkují tzv. budget vlajky, které disponují vlajkovými procesory, ale mají třeba horší fotoaparáty nebo displej. A o nich v tomto článku mluvit nebudeme.
Contents
Kvalita zpracování a pocit z používání
Asi se všichni shodneme na tom, že kvalita zpracování a celkový pocit z používání je u telefonu jeden z těch nejdůležitějších faktorů. Hovoříme zejména o použitých materiálech, haptické odezvě či velikosti rámečků okolo displeje. To jsou všechno věci, kterých si všimnete po pár minutách používání. Ačkoliv musíme uznat, že u střední třídy nehraje tato kategorie vyloženě druhé housle, na starší vlajkové lodě jednoduše nemá.
A je to logické a zcela v pořádku. Telefon, který startuje na ceně 10 000 Kč přeci nemůže být zpracován tak dobře jako mobil, jehož cenovka je v době představení mnohdy i více než 2x vyšší. Zde tedy úplně není co rozebírat. Vlajkové telefony budou mít vždycky krapet lepší zpracování, kvalitnější materiály, příjemnější haptickou odezvu a v některých případech i zvýšenou odolnost nebo bezdrátové nabíjení.
Hardware a výkon
Pokud jsme se dostali k závěru, že vlajky působí v ruce prémiověji a jejich zpracování je lepší, co výkon? Budeme se opakovat, ale situace se ve střední třídě dramaticky zlepšila. Čipsety jako Snapdragon 778G nebo Exynos 1280 disponují dostatečným výkonem pro většinu úloh a to, zda se telefon seká nebývá otázkou výkonu, ale vyladěnosti systému. V minulosti jsme se hned několikrát setkali s případy, kdy byl telefon za 5 000 korun plynulejší, než ten 10 000 korun.
Can a CHEAP 2022 Smartphone beat a 2020 Flagship? 😱
Vzhledem k tomu, že nejsme konkrétní si můžeme obecně říct, že benefit staršího vlajkového čipu tkví většinu v grafickém výkonu, ale není to pravidlo. Třeba takový Dimensity 1200 přejede Snapdragon 865 i v grafice, ale Exynos 1280 na něj ani zdaleka nestačí.
Displej a fotoaparáty
Co se týče displejů, v dnešní době nalezneme ve střední třídě hromadu telefonů s OLED panely a 120Hz obnovovací frekvencí, což jsou specifikace, které se nacházejí i u vlajkových telefonů. To, kde většinou vlajky vedou je svítivost. Zatímco střední třída je schopna vyprodukovat jas někde na úrovni 800 nitů, vlajkové mobily většinou disponují svítivostí 1000 a více nitů.
Dalšími faktory jsou tenčí rámečky, v některých případech zakřivený displej nebo vyšší rozlišení. Zde tedy obecně znovu vyhrávají starší vlajky. Co se týče foťáků, telefony střední třídy jsou schopny v dnešní době produkovat velice dobré fotografie, minimálně pokud se bavíme o hlavním snímači. Starší vlajky budou ale ve většině případů stejně fotit o chlup lépe a navíc můžete čekat lepší kvalitu u ostatních snímačů, ať už jde o ultraširoký senzor nebo teleobjektiv, který střední třídě většinou úplně chybí.
Koupit starší vlajku nebo novou střední třídu?
Na tuto otázku samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Nové mobily nabízejí benefity, které mohou být pro zákazníky klíčové. Máme na mysli třeba rychlejší a pravidelnější aktualizace systému, delší softwarovou podporu, novější design nebo lepší výdrž baterie, což je dáno novější architekturou a modernějším výrobním procesem daného čipsetu. Na druhou stranu vlajkové mobily jsou výkladní skříní dané firmy, která se samozřejmě snaží vyrobit co nejlepší kousek bez ohledu na cenu.