Games

Video z bezpečnostných kamier pre políciu aj bez povolenia? Takéto sú pravidlá Googlu, Amazonu či Applu

Bezpečnostné kamery sú v dnešnej dobe bežnou súčasťou domácnosti. Na trhu existujú lacné, ale aj drahé profesionálne riešenia. Kamery do smart domácnosti často fungujú aj ako centrálne jednotky. A čo je najdôležitejšie, dovoľujú vám sledovať vašu domácnosť aj v prípade, keď nie ste doma.

Tu ale prichádza otázka bezpečnosti. Do akej miery je to bezpečné a kto môže vidieť vaše zábery? V zásade platí, že zábery sú šifrované a pokiaľ máte dobre zabezpečenú svoju sieť, hackerský útok je pomerne náročný. Ako je to v prípade, keď si zábery vyžiada polícia? Téme sa venoval portál Theverge.

Súdny príkaz alebo bez neho

Na trhu máme niekoľko veľkých hráčov a každý z nich má trochu inú politiku. Pripomíname, že tieto pravidlá platia hlavne v USA, no je pravdepodobné, že na Slovensku by to mohlo byť podobné. Spoločnosti ako Arlo, Apple, Wyze či Anker vaše zábery polícii len tak neposkytnú. Potrebný je minimálne zatykač alebo súdny príkaz.

Aqara Camera Hub G2H | Zdroj: Tomáš Kanálik 

Amazon a Google sa k tomuto problému postavili inak. Ak polícia tvrdí, že ide o naliehavý prípad, umožnia jej získať údaje aj bez súdneho príkazu či zatykača. V pravidlách spoločností Google a Amazon je uvedené, že vo väčšine prípadov musia orgány predložiť príkaz, prípadne iný hodnoverný doklad. To isté platí aj pre ostatné vyššie spomenuté spoločnosti.

Pravidlá sú dané, výnimky existujú

Avšak Google aj Amazon môžu urobiť výnimky v prípade, ak orgány činné v trestnom konaní predložia núdzovú žiadosť o údaje. Pravidlá Googlu, týkajúce sa žiadostí o informácie v núdzových situáciách, hovoria nasledovné:

“Ak sa odôvodnene domnievame, že môžeme zabrániť tomu, aby niekto zomrel alebo utrpel vážnu fyzickú ujmu, môžeme poskytnúť informácie vládnej agentúre – napríklad v prípade vyhrážok bombou, streľby na školách, únosov alebo prevencie samovrážd. Tieto žiadosti stále zvažujeme s ohľadom na príslušné zákony.”

Stretli sme sa už aj s únikmi údajov či záberov

Na druhej strane, spoločnosti Apple a Anker tvrdia, že oni prístup k videám používateľov nemajú vôbec, z dôvodu, že ich systémy používajú end-to-end šifrovanie. To, že spoločnosti majú svoje zásady a údaje len tak neposkytujú, ešte neznamená, že sa k nim nevie dostať tretia osoba. Rôzne “úniky” sa stávajú pomerne pravidelne.

V minulom roku sa musela spoločnosť Anker používateľom ospravedlniť po tom, čo sa zábery stovkek zákazníkov dostali tam, kam nemali. Nedávno vyšlo najavo, že spoločnosť Wyze nedokázala upozorniť svojich zákazníkov na nedostatky v bezpečnosti niektorých kamier, o ktorých vedela už dlhšie.

Náš tip

MIUI 14: Zoznam všetkých smartfónov, ktoré by mohli dostať aktualizáciu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *