VIDEO: Takto Samsung testuje ohybné displeje Z Flip5 a Z Fold5
Samsung predstavil novú generáciu modelov s ohybným displejom Galaxy Z Flip5 (recenzia) a Galaxy Z Fold5 (článok Ako fotí Z Fold5). Prvýkrát v Kórei a my sme boli pri tom. Okrem toho sme mali možnosť navštíviť Samsung Innovation Museum, Samsung R&D Centrum ako aj továreň v meste Gumi.
Okrem výroby nových zariadení videli aj testovacie centrum. Bol to skutočne nezabudnuteľný zážitok. V nasledovných dňoch prinesieme postupne reportáže z najzaujímavejších miest. Prinášame prvú časť z návštevy – centrum na testovanie ohybných displejov.
Továreň Gumi
Samsung je svetová technologická firma a líder na trhu s ohybnými displejmi. Aktuálne piata generácia prichádza s novými vylepšeniami. Okrem iných noviniek sa výrazného zlepšenia dočkali aj pánty displejov.
Video pochádza z továrne v meste Gumi, kde má Samsung celé technologické centrum. Ale nepredstavujte si továreň ako nejakú pochmúrnu a zastaralú budovu bez okien a svetla.
Práve naopak. Továreň na prvý pohľad vyzerá ako moderný kemp, kde je množstvo zelene. Moderné budovy sú od seba vzdialené na pár krokov, no pobyt na čerstvom vzduchu zamestnancov určite prospieva.
Počas letných dní je vonku veľmi dusno a teplo, aj preto sú pred každou budovou umiestnené dáždniky, ktoré sú zamestnancom k dispozícii. Využili sme ich aj my.
Až 200-tisíc ohybov
Vo videu (na konci článku) vidieť, ako prebieha také testovanie. Môžem to potvrdiť aj na základe osobnej skúsenosti. Samsung garantuje až 200-tisíc ohybov displejom pri teplote 25 stupňov Celzia.
Prežije aj pád na zem
Nasleduje test pádu na zem, kedy sú zariadenia zhadzované z výšky približne jeden meter (90 centimetrov). Dopadajú tvrdo na podlahu. Takýto pád simuluje vypadnutie telefónu z rúk alebo z nohavíc. To je výška, ktorá by nemala zariadenie vyradiť z prevádzky alebo sa rozbiť.
Nasleduje test pádu kovovej guličky na flexibilný displej, čiže pri otvorenom režime pre Z Flip5 a Z Fold5. Tieto zariadenia však nemajú žiadnu certifikáciu voči pádu, preto to nie je súčasťou ani žiadnej záruky. Je to len dôraz výrobcu na pevnosť zariadenia, aby vydržali náročné každodenné používanie.
Vodeodolné, nie však prachu
Nové zariadenia sú opäť vodoodolné IPX8 a výrobca garantuje hĺbku ponoru 1,5 metra po dobu 30 minút. Samozrejme ide o ponor do sladkej vody, v mori táto garancia nefunguje.
Potom prichádza test štandardu IPX4, čiže odolnosť voči striekajúcej vode. Testuje sa v rôznych teplotách a súčasťou je aj test pera S Pen pre verziu Galaxy Z Fold5.
Nový Fold ani Flip nie sú odolné voči prachu. Táto prachu odolnosť by mohla prísť v ďalších generáciách, kedy sa podarí výrobcovi zabezpečiť ohybný mechanizmus tak, aby sa doň nedostali žiadne častice prachu a nepoškodili tak ohybný displej.