Games

Veľa muziky za veľa peňazí

Pri pohľade na minuloročné vlajkové lode by sme si povedali, že už prakticky nie je čo vylepšovať. Výrobcovia smartfónov nás rok čo rok presviedčajú, že predsa len je. Dôkazom je aj nový Samsung Galaxy Note 20 Ultra, ktorý prišiel so 120 Hz displejom, matnou farebnou úpravou či 108 MP fotoaparátom. Tieto vlastnosti predchádzajúcemu Galaxy Note 10 Plus chýbali.

Do článku sme doplnili odkaz na VIDEO recenziu

 

Časti recenzie

V ruke teda držím najvybavenejší, nie však najdrahší, smartfón od Samsungu. Cena za verziu s podporou 5G, 12 GB RAM a 256 GB úložiskom je 1299 eur, za verziu s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom si pripravte stovku navyše. Novinku odporúčam zakúpiť v rámci predobjednávok, dostanete k nej ako darček napríklad aj Samsung Galaxy Buds Live v hodnote 189 eur. Viac informácií k predobjednávkam nájdete v samostatnom článku.​

 

Balenie: So slúchadlami, ale bez krytu

Predajné balenia smartfónov sa v poslednom čase poriadne scvrkli. Vo väčšine prípadov v nich nájdeme len to najnutnejšie. Samsung Galaxy Note 20 Ultra k tomu ešte pridáva slušne hrajúce slúchadlá značky AKG (ktorú vlastní) s USB-C konektorom. Osobne by som radšej privítal nejaký kvalitný ochranný obal, ktorý by zakryl obrovský výstupok na zadnej strane, v ktorom sa nachádzajú fotoaparáty. Obal by tiež pomohol lepšiemu úchopu inak celkom šmykľavého zariadenia.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra balenie

Čo sa nachádza v krabici:

  • Samsung Galaxy Note 20 Ultra
  • Nabíjací adaptér s výkonom 25 W
  • Obojstranný USB-C kábel
  • Kovový nástroj na vyberanie SIM karty
  • Slúchadlá AKG s USB-C konektorom
  • Dokumentácia

Konštrukcia a Dizajn: Takmer rovnaký, no predsa iný

Novinka opäť stavila na hranatý dizajn, ktorý vyzerá moderne. Nie každému sa musí páčiť, niekto môže preferovať oblejšie tvary. Boky zariadenia sú k okrajom zahnuté. Na zadnej strane to dáva zmysel z pohľadu lepšieho úchopu. Zo  zahnutého displeja už taký nadšený nie som. Aspoňže to zahnutie nie je také výrazné, ako tomu bývalo v minulosti.

Z pohľadu dizajnu je zase zahnutie displeja vítaným parametrov. Vyzerá to naozaj výborne. Samotná kvalita spracovania je na tej najvyššej úrovni, ako to už býva zvykom. Samsung konečne pochopil, že nechceme odtlačky prstov a zadná strana je príjemne matná. Práve z tohto dôvodu u mňa jednoznačne vyhráva bronzový variant. Ten čierny je totiž lesklý.

Samsung Galaxy Note 20 USB-C

Umiestnenie hardvérových tlačidiel na jednej strane považujem za ideálne. Teší ma tiež, že Samsung skončil s nezmyselným Bixby tlačidlom. Ľavá strana zariadenia je úplne prázdna. V tej hornej sa nachádza zásuvka na SIM kartu a pamäťovú kartu, spodná už tradične obsahuje USB-C konektor a reproduktor. Keďže ide o Galaxy Note, na spodnej strane v ľavej časti si našlo svoje miesto pero S Pen. Úprimne, viac by sa mi páčilo, keby bolo v pravej časti spodnej strany, bolo by to pohodlnejšie. Tak to má napríklad minuloročný Galaxy Note 10.  Ale to je len detail.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Zaujímavá je zadná strana. Osobne sa mi veľmi páči a páči sa mi aj dizajn vystupujúcej časti s fotoaparátom. Z pohľadu praktickosti to ale nie je nič moc. Zariadenie sa vďaka tomu na stole poriadne kýve, tu pomôže len hrubý obal. Ďalšou nevýhodou výrazného výstupu je, že veľmi ľahko zachytáva prach a nečistoty, ktoré sa ťažko čistia. No a keďže sa v balení nenachádza žiadny ochranný obal, obávam sa aj o životnosť tohto výstupu. Po určitom čase používania bez obalu sa pravdepodobne poškriabe.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Zadné sklo je síce pekne matné, ale aj poriadne šmykľavé. V kombinácii s väčšími rozmermi smartfónu ide o veľmi zlú kombináciu. Ovládanie  jednou rukou je dosť nepohodlné, navyše som sa obával, že mi zariadenie vykĺzne. A to by som si teda pekne zarobil.

Ako to už pri vlajkových lodiach Samsungu býva zvykom, nezabudlo sa ani na vodoodolnosť. Konkrétne ide o certifikáciu IP68. Samsung Galaxy Note 20 Ultra by tak mal bez problémov vydržať ponorenie vo vode hĺbky 1,5 metra po dobu tridsiatich minút. Skúšať to ale nebudem 🙂

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Vzhľadom na celkovú veľkosť zariadenia a použitie kvalitných materiálov nie je hmotnosť 208 gramov nijako prehnaná. Napríklad taký iPhone 11 Pro Max je ešte o niečo ťažší, pritom je menší, má menší displej a tiež slabšiu batériu.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Na záver ešte dodám, že pri každom úchope mám zo Samsungu Galaxy Note 20 Ultra veľmi dobrý pocit. Pôsobí poriadne draho (čo aj je), spracovanie je prvotriedne, kládol sa tu dôraz na detail a je cítiť aj to, že materiály určite nie sú lacné. Dizajnovo sa novinka podarila, teda až na tú obrovskú časť fotoaparátu.

Možnosti odomykania: Najvyšší štandard

Oproti predchádzajúcim modelom sa v tomto smere nič nezmenilo. Opäť tu máme kvalitný ultrasonický snímač odtlačkov prstov a základné odomykanie pomocou tváre. Snímač som chválil už pri modeloch Galaxy S10, tento mi príde ešte o niečo rýchlejší. Nie, nepatrí medzi tie úplne najrýchlejšie, ale teší ma úspešnosť odomknutia. Len málokedy sa stane, že by sa zariadenie neodomklo na prvý pokus.

 

Priestor, kam je potrebné položiť prst, môžete mať neustále zobrazený, vďaka always on režimu. Prípadne stačí ťuknúť na displej a zobrazí sa. Po určitom čase sa možno naučíte, kde sa snímač nachádza a smartfón budete odomykať automaticky. Pozor na ochranné sklá, snímač odtlačkov prstov nemusí fungovať s každým (keďže je ultrasonický, nie optický). S predinštalovanou fóliou funguje výborne.

Keby ste náhodou mali pridaných viac odtlačkov prsta a nevedeli sa medzi nimi zorientovať, zariadenie vám povie, ktorý prst máte zaregistrovaný a ktorý nie. Existuje na to funkcia s názvom Skontrolovať pridané odtlačky.

Odomykanie tvárou, pokiaľ to nie je nutné, nepoužívam. V rámci bezpečnosti je na tom odtlačok prsta podstatne lepšie. Teraz mám na mysli porovnanie so základným rozpoznávaním tváre. Na trhu sú zariadenia, ktoré sa bezpečnosťou snímača odtlačkom prstov vyrovnajú. Ide napríklad o  nové iPhony, Google Pixel 4 alebo niektoré zariadenia od Huawei.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra snimac odtlackov prstov

V každom prípade, odomykanie tvárou na Samsungu Galaxy Note 20 Ultra funguje rýchlo a spoľahlivo. V nastaveniach si môžem zvoliť či po zaregistrovaní tváre zostanem na zamykacej obrazovke alebo skočím priamo na tú domovskú.

Displej: Toto sa podarilo, ale pri Samsungu sme si na to zvykli

Aby som len nechválil, začnem trochu nepríjemnou správou. 120 Hz frekvenciu displeja nie je možné nastaviť pre maximálne rozlíšenie, uspokojiť sa musíte s FHD+. Napríklad taký OnePlus 8 Pro, ktorý je podstatne lacnejší, ponúka QHD+ rozlíšenie a 120 Hz frekvenciu zároveň. Prečo to Samsung nedokáže a musím si vybrať? Údajne je to kvôli výdrži batérie. Rozhodnúť by sa ale mal samotný používateľ, keď niekto chce vyššie rozlíšenie v spojení s vyššou obnovovacou frekvenciou a zároveň slabšou výdržou, nech sa páči. Osobne mi však FHD+ rozlíšenie absolútne neprekáža.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Pozitívnou zmenou je menšie zahnutie displeja na bokoch. Ovládanie je tak pohodlnejšie, a pri používaní pera S Pen ani nehovorím. Len je škoda, že displej nie je úplne rovný. To by sa aj ochranné sklá hľadali ľahšie.

Inak nemám absolútne žiadne výhrady. Samsung opäť svoj najvybavenejší model vybavil tým absolútne najlepším. Po prvom vybalení je na ňom dokonca aj ochranná fólia. A vyzerá, že bude držať dosť dlho.

Uhlopriečka 6,9 palca je poriadne veľká, no vďaka tomu získate obrovskú plochu na konzumáciu multimédií či kreslenie perom S Pen. Dynamic AMOLED displej je pastvou pre oči. Ponúka krásne sýte farby, skvelé pozorovacie uhly a výbornú čitateľnosť na priamom slnku.

120 Hz obnovovacia frekvencia je v rámci drahých zariadení v roku 2020 už akýmsi štandardom. V novom Note 20 Ultra sa frekvencia automaticky prispôsobuje tomu, čo sa na displeji zobrazuje. Tým sa šetrí batéria. Pokiaľ sa teda pozeráte na statický obrázok, displej funguje v režime 60 Hz.

Pri Samsungu sme si zvykli aj na prepracovaný always on displej, ktorý tu samozrejme nechýba. Môžete ho mať zapnutý neustále, prípadne po klepnutí na displej. Alebo ho úplne vypnete, prípadne si nastavíte čas, kedy sa má zobrazovať. Všetko je to len a len na vás. V rámci funkcie always on displeja sú pripravené aj nejaké základné nastavenia. Vymeniť si môžete napríklad štýl hodín alebo ich farbu, k dispozícii je aj možnosť otočenia AOD na šírku.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra always on

Samsung Galaxy Note 20 Ultra nezaostáva ani množstvom nastavení samotného displeja a podania farieb. Možnosti sú tu naozaj široké a svoje optimálne nastavenie si nájde naozaj každý. Zvoliť si môžete vlastný režim farieb, upraviť vyváženie bielej, a to naozaj podrobne. Samozrejmosťou je nočný režim, v ktorom bude obmedzené zobrazovanie modrej farby. Režim je možné aj načasovať.

Výkon a Pamäť: Pamäť super, ale čo ten Exynos?

Nie, nebudem až taký kritický, ako by ste si podľa podnadpisu mohli myslieť. Ale kritike sa predsa len nevyhnem. Toto je zariadenie za cenu vysoko presahujúcu 1000 eur, preto očakávam to najlepšie. A to mi Note 20 Ultra v rámci výkonu neponúkne. Teda nie verzia s Exynosom.

Samotný výkon je v poriadku. Prechádzanie menu, hranie hier na maximálnych detailoch, to všetko funguje na jednotku. Avšak Exynos 990 je v porovnaní so Snapdragonom 865+ nielenže menej výkonný, ale aj náročnejší na spotrebu, čo sa premietne vo výdrži batérie. A podstatne viac sa zahrieva.

Aby som to lepšie vysvetlil, porovnal som výkon v AnTuTu so smartfónom OnePlus 8 Pro, ktorý ponúka polroka starý Snapdragon 865. US verzia Note 20 Ultra beží na ešte výkonnejšom Snapdragone 865+. Benchmark som spustil trikrát po sebe a sledoval som celkové skóre, teplotu a stav batérie.

Antutu skóre Galaxy Note 20 Ultra OnePlus 8 Pro
Test 1 (body/teplota) 527 049 / 60,8 st. 566 850 / 41,1 st.
Test 2 (body/teplota) 488 082 / 60,6 st. 571 795 / 43,4 st.
Test 3 (body/teplota) 456 008 / 59,9 st. 568 885 / 42,6 st.

V tabuľke je možné vidieť, že už prvý test naplnil predpoklady. Snapdragon je v porovnaní hrubého výkonu pred Exynosom. Navyše, OnePlus sa zahrial len na niečo cez 40 stupňov, zatiaľ čo teplota Samsungu sa vyšplhala na vyše 60 stupňov.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra PUBG

Opakované testy potvrdili stratu výkonu Exynosu pri dlhodobom zaťažení (napríklad dlhšie hranie hry). Teplota sa už nezvyšovala, no aby zariadenie udržalo teplotu v norme, znížilo výkon. Pri OnePlus som žiadne takéto správanie neregistroval. Teplota sa stále držala jemne nad 49 stupňami a výkon bol stabilný.

Po troch opakovaniach testu AnTuTu stratil Samsung Galaxy Note 20 Ultra rovných 10 percent nabitia batérie, zatiaľ čo OnePlus 8 Pro len 7 percent. Batérie majú tieto zariadenia prakticky rovnako veľké – 4500 mAh vs 4510 mAh.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Z pohľadu bežného používateľa sa na výkon sťažovať nemôžem. Exynos 990 je moderný a výkonný čipset vyrobený najmodernejšou výrobnou technológiou. Všetko je krásne rýchle, nič neseká, zariadenie všetko zvláda s nadhľadom. Problém môže nastať do budúcna. Ak si smartfón plánujete nechať rok, dva alebo dlhšie, hry a aplikácie budú stále náročnejšie a tu sa môže prejaviť strata výkonu. Záver z tohto je jednoznačný. Z pohľadu zákazníka by sa mal Samsung sústrediť na to, aby sa na všetkých trhoch predávali zariadenia s rovnakými komponentami.

Niektoré zahraničné testy dokonca potvrdili mierne zhoršenú kvalitu fotografií v porovnaní so Snapdragonom pri smartfóne Galaxy S20 Ultra. Dúfam, že sa to s Note 20 Ultra opakovať nebude.

V rámci pamäte je na tom novinka podstatne lepšie. Už v základe dostanete 256 GB úložisko, a pokiaľ si priplatíte 100 eur, získate až 512 GB. A to je naozaj dosť. Keď k tomu pripočítam podporu pamäťových kariet do kapacity až 1 TB, tu sa naozaj nemám na čo sťažovať. Mimochodom, úložisko je typu UFS 3.0, takže je aj poriadne rýchle. Po tom, ako som si nainštaloval všetky svoje aplikácie a hry, mi zostalo približne 210 GB miesta.

 

Ani 12 GB RAM nie je medzi vlajkovými loďami štandardom. Je to síce trochu nadsadené a možno až zbytočné, ale RAMky nie je nikdy dosť. Tak prečo by sme za 1300 eur nemohli dostať tých 12 GB? Dostaneme. Systém si drží približne 3,3 GB RAM voľnej.

S Pen a jeho funkcie

S Pen. Dôvod, prečo si ľudia kupujú sériu Galaxy Note od Samsungu. Na prvý pohľad sa toho v porovnaní s predchádzajúcim modelom veľa nezmenilo, no aj v tomto smere sme sa dočkali nejakých vylepšení. Svoju úlohu zohráva aj 120 Hz displej, ktorý vďaka dvojnásobnej obnovovacej frekvencii ponúkne úplne nový zážitok. Oneskorenie sa opäť vizuálne znížilo. A nielen vizuálne. Latencia (reakcia na dotyk pera) sa znížila zo 42 milisekúnd na 9 ms. A to už je poriadna zmena, ktorú je cítiť okamžite.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra S Pen

S Pen ponúka všetky vymoženosti, ktoré sme už mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži na Samsungu Galaxy Note 10. Nechýba Bluetooth konektivita, čo umožňuje používateľovi ovládanie smartfónu pomocou pera na diaľku. V pere sa nachádza gyroskop, takže jednotlivé funkcie môžete ovládať gestami.

Takto to kolega opísal pred rokom a prakticky nič sa nezmenilo, stále to funguje rovnako:

“V praxi to funguje tak, že vyberiete S Pen, otvoríte napríklad appku fotoaparátu a následne môžete začať čarovať ako Harry Potter so svojim prútikom. Pred vykonaním každého gesta je potrebné stlačiť hardvérové tlačidlo na styluse a po jeho vykonaní ho treba zase pustiť. Konkrétne v appke foťáku môžete gestami priblížiť/oddialiť zorné pole a prepnúť fotografické režimy či fotoaparáty. Toto ovládanie funguje veľmi dobre a existujú situácie, v ktorých vám môže reálne pomôcť, aj keď ich nie je veľmi veľa.”

Funkcionalitu som najčastejšie využíval pri fotografovaní, kde som prepínal fotoaparáty a S Pen využíval aj ako spúšť fotoaparátu. V rámci pracovného nasadenia sa výborne hodí napríklad na prepínanie “slajdov” v prezentácii. Mimochodom, nabíjanie pera prebieha priamo v zariadení.

Napríklad aj také obyčajné surfovanie po webe je s ním výborné. Ihneď som mal k dispozícii označovanie či kopírovanie textu. V porovnaní s klasickým ovládaním prstom je to úplne iný level.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Osvedčila sa mi funkcia rýchlej poznámky. Chytím smartfón do ruky, vyberiem pero a píšem na zamknutú čiernu obrazovku. Pero zasuniem dovnútra, poznámka automaticky uložená, hotovo. Naozaj skvelé.

Najlepšie dokážete funkcionalitu pera využiť priamo v aplikáciách od Samsungu, napríklad v poznámkach. Tie dokážu po novom nahrávať zvuk, ktorý bude synchronizovaný s písaným textom. Pomôže to napríklad pri prednáškach. V neposlednom rade, vylepšená bola aj integrácia so službami od Microsoftu, čo určite výrazne pomôže vašej produktivite.

Systém: Android 10 + One UI 2.5 = skvelá dvojka

Nadstavbu One UI od Samsungu mám rád. Ponúka množstvo užitočných nastavení a vyzerá moderne. Jediné, čo mi prekáža, je množstvo zbytočných predinštalovaných aplikácií od Samsungu, ktoré dokonca dostali vlastnú zložku v menu. Prijal by som, keby si mohol používateľ napríklad pri prvotnom nastavení zariadenia zvoliť, ktoré aplikácie chce, a ktoré nie.

Operačný systém Android 10 je pre vlajkovú loď z polovice roka 2020 priam nutnosťou. Samozrejmosťou je tmavý režim či ovládanie gestami, ktoré som používal veľmi rád. Domovská obrazovka, menu aplikácií či multitasking, sú už staré známe.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Systém je odladený veľmi dobre. Všetko je krásne plynulé, čomu výrazne pomáha aj 120 Hz obnovovacia frekvencia displeja. Samsung sa už pri Galaxy S10 chválil, že nadstavba je optimalizovaná pre ovládanie jednou rukou. A je to pravda, aj keď Note 20 je už poriadne veľké zariadenie. S trochou odvahy to ide aj jednou rukou.

Jednotlivé položky v nastaveniach začínajú vždy v strede, nie úplne na vrchu, ako sme zvyknutí. Prácu s jednou rukou to dokáže poriadne uľahčiť. Pri ovládaní gestami je dokonca možné zvoliť si citlivosť gesta návratu na domovskú obrazovku.

Posledným, čo je potrebné spomenúť, je režim DeX, ktorý teraz funguje aj bezdrôtovo.

Konektivita: Všetky trendy pokope

V oblasti konektivity už dnešné smartfóny ponúkajú prakticky to isté. Základom každej vlajkovej lode je bezproblémový príjem signálu, Wi-Fi pripojenie či NFC. Toto samozrejme Galaxy Note 20 Ultra ponúka.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

V správcovi SIM kariet si môžete nastaviť tú, ktorú bude smartfón preferovať v prípade hovorov alebo dátových prenosov. Karty si môžete premenovať, takže ihneď vidíte, z karty ktorého operátora telefonujete, píšete SMS alebo dátujete. Nechýbajú ani prehľadné štatistiky hovorov a presurfovaných dát, nastaviť si môžete aj upozornenie na prekročenie dátového limitu. Pozrieť si môžete, samozrejme, aj množstvo dát, ktoré ste stiahli prostredníctvom Wi-Fi pripojenia.

Samozrejme, jedným z hlavných lákadiel novinky je podpora 5G, ktorá je zatiaľ na Slovensku zbytočná. to ale neznamená, že si kvôli tomu nebudeme kupovať 5G zariadenia.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra je skvelý multimediálny smartfón

Ak hľadáte ten pravý multimediálny smartfón, už hľadať nemusíte. Samsung Galaxy Note 20 Ultra zvládne uspokojiť všetky vaše multimediálne potreby. Teda až na jednu – nie je tu 3,5 mm audio jack.

Krásny veľký displej je doslova ako stvorený na konzumáciu multimediálneho obsahu. Či už ide o fotografie, filmy, YouTube videá a podobne, všetko na ňom bude vyzerať výborne. Limitovaní nebudete ani výkonom, ktorý je dostatočný prakticky na všetko.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Opäť sa teším z kvalitných stereo reproduktorov. Jeden z nich sa nachádza na spodnej strane, druhý zase na vrchu nad displejom. Spolu dokážu hrať poriadne nahlas a kvalitne. Určite patria medzi to najlepšie, čo medzi smartfónmi nájdete.

Keďže je to Samsung, nechýbajú tu rôzne predinštalované multimediálne aplikácie. Základom je galéria, ktorá združuje fotografie a videá. Samotná appka je kvalitná, rýchla a prepracovaná, no ja dávam prednosť Google Fotkám.

Fotoaparát: TOP trieda

Galaxy Note 20 Ultra je v poradí druhým Samsungom, ktorý dostal fotoaparát s rozlíšením až 108 megapixelov. Nie, nebojte sa, nemusíte fotiť v takto obrovskom rozlíšení, kedy majú jednotlivé fotky pokojne viac ako 30 MB. Prednastavené je rozlíšenie 12 megapixelov (spojenie 9 pixelov do jedného).

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Hlavný objektív disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu, ktorá príde vhod v noci, prípadne pri natáčaní videa. Opäť sa môžete tešiť na skvelý prirodzený efekt rozmazania pozadia (vďaka veľkému čipu), no v niektorých prípadoch je to skôr na škodu. Pozor si dajte najmä na fotenie blízkych objektov, kedy nemusí byť objekt zaostrený celý.

Fotografie, ktoré vychádzajú z hlavného snímača, patria medzi to najlepšie. Ponúkajú dostatok detailov, výborný dynamický rozsah, a čo je najdôležitejšie, už tu nie sú problémy so zaostrovaním, ktoré trápili S20 Ultra.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

A to isté platí aj pre nočné fotografie. Veľký čip v kombinácii s OIS a spájaním 9 pixelov do jedného zabezpečia výborné nočné fotografie, ktoré sa môžu rovnať napríklad aj modelu Huawei P40 Pro. Nočné fotografie sú detailné, šum je korigovaný veľmi dobre a farby sú v rámci možností reálne, niekedy trochu teplejšie. To ale nie je nič, čo by sa nedalo dodatočne upraviť.

Ak je svetla naozaj málo, prípadne sú podmienky náročnejšie (výrazné svetelné prechody), hodí sa nočný režim. Ten je k dispozícii pre všetky tri objektívy. V prípade toho hlavného tu sú hlavne rozdiely v dynamickom rozsahu, ktorý je ešte lepší. Niekedy mi ale prídu fotografie vytvorené za pomoci nočného režimu až príliš presvetlené a veľmi neprirodzené. Pri použití nočného režimu pri zoomovaní či oddaľovaní sa pripravte na poriadne vylepšenie fotografií. Jednak ide o dynamický rozsah, ale hlavne sú fotky podstatne svetlejšie a detailnejšie. Veľmi dobrá práca.

Zatiaľ čo Galaxy S20 Ultra sa chváli až 100-násobným priblížením, Note 20 Ultra sa musí uspokojiť “len” s 50-násobným. Osobne mi to vôbec neprekáža, 100- ale aj 50-násobné priblíženie sú prakticky nepoužiteľné. Periskopický objektív v Note 20 Ultra má rozlíšenie 12 megapixelov a disponuje päťnásobným optickým priblížením. Nechýba ani optická stabilizácia obrazu, ktorá je pri takomto type objektívu priam nutnosťou.Výsledné fotografie vyzerajú naozaj výborne. Priblíženie je to poriadne, fotky sú detailné a je radosť sa na ne pozerať. Nie, rozhodne nie sú také kvalitné ako tie, ktoré vychádzajú z hlavného snímača, no sú naozaj dosť dobré.

12-megapixelový ultra-širokouhlý snímač nedokáže zaostrovať. Napríklad tie v Huawei smartfónoch áno, a tak sa dajú využiť napríklad na vytváranie makro fotografií. Uhol záberu je v tomto prípade 120 stupňov. Výsledné  fotografie sú veľmi dobré, ale na to sme si už pri ultra-širokouhlých snímačoch od Samsungu zvykli. Detaily sú v poriadku, pozor si treba dať na výraznejšie svetelné prechody, kedy vás môže potrápiť slabší dynamický rozsah v porovnaní s hlavným snímačom, čo je možné vidieť napríklad aj na fotografiách nižšie.

Na zahodenie nie je ani snímač vpredu. Jeho hlavnou výhodou je automatické zaostrovanie, takže z neho dostanete vždy ostré selfíčka. Celkom slušne zvláda aj náročnejšie scény a schopne zvláda aj rozmazanie pozadia.

Videá patria medzi absolútnu špičku. Maximom je až 8K rozlíšenie pri 24 snímkach za sekundu, no takto vysoké rozlíšenie mi príde zbytočné. Niekomu sa však môže hodiť. Ja mám radšej krásne 4K video so 60 snímkami za sekundu. Je tiež výborne stabilizované – opticky aj elektronicky. Obraz je krásne plynulý a preostrovanie neuveriteľne rýchle.

Pri natáčaní videa so 60 snímkami za sekundu (4K aj FHD) je možné využiť aj digitálne priblíženie (max 10x). Ak zvolíte video s 30 fps, získate možnosť prepínať medzi všetkými objektívmi. Nechýba tu ani super stabilizované video, ktorému som na chuť veľmi neprišiel. Navyše, v tomto režime zariadenie nezaostruje.

Zaujímavé a kvalitné je aj selfie video, pričom maximom je až 4K rozlíšenie a 60 snímok za sekundu. Elektronická stabilizácia aj v tomto prípade odvádza výbornú prácu.

Parametre fotoaparátu:

Hlavný snímač 108 MP, f/1.8, PDAF, OIS
Periskopický objektív 12 MP, f/3.0, OIS, 5x optický zoom
Ultra-širokouhlý objektív 12 MP, f/2.2
Selfie snímač 10 MP, f/2.2, PDAF

Batéria: Dobrá výdrž, rýchle nabíjanie

Samsung Galaxy Note 20 Ultra disponuje batériou s kapacitou 4500 mAh, čo je v dnešnom svete už akýmsi priemerom. Tí najlepší už prekročili magickú hranicu 5000 mAh. Priznám sa, že spočiatku som sa o výdrž obával. Moje obavy sa našťastie nepotvrdili.

Nie, nový Note nepatrí medzi rekordérov vo výdrži. Ide skôr o jednodenné zariadenie. Deň však zvládnete bez väčších problémov aj pri náročnejšom používaní. Najväčším žrútom energie je veľký displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Zníženie na 60 Hz výdrži výrazne pomôže, no stratím tým ten skvelý pocit z rýchlosti zariadenia. A tak radšej zostávam na FHD+ rozlíšení a 120 Hz.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra bateria

Večer som vždy ešte nejakú energiu v batérii mal a počas testovania sa mi ani raz nestalo, že by som musel po nabíjačke siahnuť už v priebehu dňa. V noci zásadne nenabíjam, nabíjam až ráno, počas chystania do práce. Takto šetrím batériu, pretože ju zbytočne nenabíjam na 100 percent. A to isté platí aj pre vybíjanie, nikdy batériu úplne nevybijem. Takto vydrží najdlhšie.

 

Poďme ale späť k Note 20 Ultra. Pokiaľ plánujete v priebehu dňa hrať aj nejaké hry, po dlhšom hraní sa môže stať, že predsa len do večera nevydrží. Menej náročným používateľom by teoreticky mala batéria vydržať dva dni, no menej nároční určite nie sú cieľovou skupinou tohto zariadenia. Celkovo som s výdržou batérie spokojný, pokojne by som ju označil za lepší priemer.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra nabijanie nabijacka

S nabíjaním je to už iná káva, je poriadne rýchle s nabíjacím adaptérom, ktorý sa nachádza v balení. Počas testovania som nameral tieto hodnoty:

  • 15 min: 32 %
  • 30 min: 58 %
  • 45 min: 82 %
  • 60 min: 98 %
  • Celkové nabitie: 1:02 hod.

Test rýchlosti nabíjania ukázal, že nabíjačka s výkonom 25 W je plne postačujúca. V porovnaní so 45 W nabíjaním Samsungu Galaxy Note 10+ je to ale krokom späť. Z 0 na 100 percent sa zariadenie nabije približne za hodinu, čo je skvelá hodnota. V našej tabuľke sa tak novinka zaradila na popredné miesta.

  • Tip: Kompletnú tabuľku s časmi nabíjania jednotlivých smartfónov si môžete pozrieť tu.

Záverečné hodnotenie + tabuľka s parametrami

Testovanie Samsungu Galaxy Note 20 Ultra som si naozaj užil. Medzi jeho hlavné výhody môžem jednoznačne zaradiť nádherný displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Len škoda, že nie pri QHD+ rozlíšení. Výborný je aj fotoaparát, pero S Pen je opäť rýchlejšie a dizajn zariadenia je nádherný. Teda až na extrémne veľkú časť s fotoaparátmi, ktorá je maximálne nepraktická.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra balenie

Relatívne spokojný som aj s výdržou batérie, rýchlosť nabíjania ma potešila ešte viac. Čo musím vyzdvihnúť, sú skvelé reproduktory. Za najväčšie mínus považujem cenu. Dať za telefón 1000 eur je veľa, nie to ešte 1300. No a nakoniec, nemôžem nespomenúť politiku Samsungu, kvôli ktorej máme u nás zariadenia s Exynosom, zatiaľ čo v USA si užívajú modely so Snapdragonom, ktoré ponúknu lepšiu výdrž, neprehrievajú sa a sú aj výkonnejšie.

Rozmery 164,8 x 77,2 x 8,1 mm
Hmotnosť 208 gramov
Procesor Exynos 990 (7 nm+)
RAM 12 GB
Úložisko 256/512 GB + microSD
Operačný systém Android 10 + One UI  2.5
Fotoaparát 108 MP, f/1.8, PDAF, OIS (Hlavný snímač)

12 MP, f/3.0, PDAF, OIS (Periskopický snímač, 5x optický zoom)

12 MP, f/2.2 (Ultra-širokouhlý snímač)

10 MP, f/2.2, PDAF (Selfie fotoaparát)

3,5 mm jack Nie
NFC Áno
Batéria 4500 mAh + 45 W nabíjanie (25 W adaptér v balení)
Cena 12/256 GB za 1299 eur

12/512 GB za 1399 eur

Konkurencia Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Horúca novinka od Xiaomi, ktorá sa údajne nedostane mimo Čínu. A to je veľká škoda. Lenže nikdy nevieme, možno predsa len. Smartfón sa vyznačuje číslom 120. Ponúka 120 násobný zoom fotoaparátu, 120 W nabíjanie a displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Čínske ceny štartujú niekde na úrovni 700 eur, no v prípade, že sa zariadenie dostane k nám, môžeme očakáva podstatne vyššiu cenovku.

Xiaomi Mi 10 Ultra fotoaparát

Sony Xperia 1 II

Vlajková loď od Sony, ktorej cena je 1200 eur. Stále však o stovku menej ako v prípade Samsungu. Zaujme pekným  4K displejom, zamrzí obnovovacou frekvenciou len 60 Hz. Fotoaparát stále nedosahuje kvality tých najlepších, no exceluje videom a možnosťami jeho natáčania, ktoré prichádzajú priamo z fotoaparátov Sony.

Pôvodne za 1200 eur, no teraz za 999 €. Motorola edge+ je silným konkurentom každého vlajkového smartfónu. Po dlhej dobe. Jej výhodou bude procesor Snapdragon 865 a samozrejme aj nižšia cena. Fotoaparát ponúka podobné kvality, Samsung zase vedie priblížením. Najväčšou výhodou Galaxy Note 20 Ultra je samozrejme pero S Pen. Vo výdrži jednoznačne vyhráva Motorola. Tá navyše ponúka aj 3,5 mm audio jack. Displej má zase o niečo lepší Samsung.

Motorola edge+ displej

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

miroslav-schwamberg17.8.2020

Maximálne vybavený smartfón za veľa peňazí.  Presne takto by sa to dalo zhrnúť jednou vetou. Samsung Galaxy Note 20 Ultra opäť ponúka skvelé pero S Pen s Bluetotoh funkcionalitou a nádherný displej s vysokým rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Avšak len pre FHD+ rozlíšenie, čo je škoda. Medzi jeho výhody určite patrí atraktívny dizajn a matné prevedenie (v bronzovej farbe), ktoré by som určite uprednostnil pred lesklou čiernou. Výkonom uspokojí aj tých  najnáročnejších, ale predsalen je tu čo doháňať. Exynos je v porovnaní so Snapdragonom menej výkonný, viac sa zahrieva a prejaví sa to aj na slabšej výdrži oproti verzii so Snapdragonom.

zobraziť celú recenziu

90 %

Konštrukcia a dizajn

  • Dizajn a kvalita konštrukcie
  • S Pen
  • Kvalitný displej
  • Výkonné stereo reproduktory
  • Špičkový fotoaparát
  • Matná bronzová vyzerá výborne
  • Kvalitný snímač odtlačkov prstov
  • Režim DeX funguje aj bezdrôtovo

  • Cena
  • Exynos vs Snapdragon
  • 120 Hz frekvencia displeja len pre FHD+ rozlíšenie
  • Fotoaparát výrazne vyčnieva nad okolitý povrch
  • V balení by sa zišiel ochranný obal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *