Varovanie pred zemetrasením v Androide malo ľuďom pomôcť, no v Turecku zlyhalo
Vo februári tohto roka sa stalo nezabudnuteľné – ničivé zemetrasenie v Turecku pochovalo zaživa cez 50000 ľudí. Niekoľkým stratám na životoch však potenciálne mohol predísť automatizovaný systém od Google, ktorý na Android smartfóny rozpošle hlásenie o blížiacom sa zemetrasení. Tento systém na skoré varovanie však počas nešťastnej udalosti v Turecku dosť pochybil a zdá sa, že notifikáciu dostal iba málokto. Téme sa venuje portál BBC.
Systém na skoré varovanie pred zemetrasením zrejme nefungoval
Google má svoj systém na varovanie pred zemetrasením navrhnutý tak, aby na všetky telefóny s Androidom v okolí epicentra seizmickej aktivity odoslal notifikácie. Tie používateľom dajú vedieť, že o do niekoľkých sekúnd majú očakávať zemetrasenie. Upozornenie príde aj keď je aktivovaný režim nerušiť. Podľa webu Rappler bol systém najskôr implementovaný v auguste 2020 vo Filipínach. Varovanie Be Aware predstavuje kritickú notifikáciu a varovanie Take Action zobrazí na celú obrazovku smartfónu postup, ako rýchlo reagovať a chrániť sa počas zemetrasenia. Počas toho, ako sa zobrazuje Take Action grafika, telefón vydáva aj hlasitý alarm.
Ak akcelerometre viacerých smartfónov zaznamenajú otrasy o magnitúde 4,5 a vyššej, Android zobrazí notifikáciu, a to aj v okolí niekoľkých kilometrov od epicentra. Až 80 % ľudí v Turecku využíva cenovo dostupnejšie Android telefóny. Google tvrdí, že oznamy ohľadom zemetrasenia boli úspešne doručené miliónom používateľom. Pre portál BBC však nikto zo stoviek opýtaných nepotvrdil, že na svoj telefón dostali nejaké oznámenie.
V krajinách s pravidelnými zemetraseniami ľudia zvyknú na sociálnych sieťach zdieľať snímky obrazoviek, že dostali dané upozornenie. V Turecku sa to však neudialo a je možné pochybovať, či systém od Google naozaj fungoval. Potvrdených je iba 13 prípadov vďaka tomu, že daní používatelia zdieľali snímku obrazovky s varovaním na sociálnu sieť. S jedným z nich sa spojilo spravodajstvo BBC a zistili, že notifikácia bola až na druhú vlnu zemetrasení, nie na tú prvú. Vskutku iba jeden jediný post odkazoval na prvú vlnu zemetrasení.
Náš tip
Prečo pred odletom zapíname letový režim? Dôvody vás prekvapia