Games

V Return to Moria budete obnovovat trpasličí říši » Vortex

Již příští rok se vydáme prozkoumat Khazad-dûm v právě chystaném akčním survivalu The Lord of the Rings: Return to Moria, který tvůrci z Free Range Games oznámili letos v červnu na akci Epic Games. O hře jsme dosud věděli pouze to, že bude obsahovat procedurálně generované mapy, stavění základen, hledání pokladů a boj s nepřáteli. A trpaslíky, kterých se zhostíme v kooperaci až pro osm hráčů. Nyní vývojáři během rozhovoru na kanále Nerd of the Rings na YouTube poodkryli, o čem bude hratelnost a příběh, a zhruba nastínili i design prostředí. K tomu ukázali i nové screenshoty, nad jejichž rozbory trávili dlouhé minuty.

Moria je místo velké katastrofy

Return to Moria se má odehrávat ve Čtvrtém věku Středozemě, tedy po událostech známých z knižní či filmové trilogie. Trpaslíci chtějí získat zpět své království pod Mlžnými horami, jež se stalo pevností zla a temnoty. Jelikož je hra zasazena do pozdějšího období, bude Khazad-dûm vypadat jinak, než bychom zřejmě čekali. „Je to místo velké katastrofy. A jako v každém správném postapokalyptickém prostředí si příroda podstatnou část tohoto místa vzala zpět,“ sdělil režisér Return to Moria Jon-Paul Dumont. Díky tomu však v jeskyních najdeme roztodivnou podzemní floru i faunu vhodnou pro sběr, resp. lov. „Jsou zde bohaté zdroje pro trpaslíky, k nimž však bude obtížné se dostat. Hráči budou muset být chytří, aby se dokázali orientovat ve strmých srázech, zavalených tunelech a vratkých plošinách,“ upřesnil Dumont.

Podstatnou součástí hry tedy bude průzkum okolí. Při něm narazíme na městské oblasti, ne tak úplně opuštěné jeskyně, doly, temné hlubiny i zatopené šachty. Všude bychom se měli připravit na nebezpečí, kterému budeme muset čelit. A tím tvůrci nemají na mysli jen nepřátelská stvoření, ale i environmentální nástrahy. Tipujeme tedy, že se občas proletíme v bezedných propastích, či nám nevyjde skok na rozpadající se plošinu. „Usilovně pracujeme na tom, aby hráči dostali k dispozici rozmanité prostředí,“ dodal Dumont a s vědomím toho, jak je Morie rozsáhlá, se zřejmě máme nač těšit.

Temnota je neustálou hrozbou

Kromě těchto zdraví nebezpečných nástrah budeme čelit i všelijakým typům nepřátel. Narazíme na skřety i jeskynní obry, kteří kdysi sloužili Sauronovi. Ačkoliv by je nebylo možné nazvat zcela oddanými pohůnky Pána zla, protože se jedná zejména o „domorodou“ sektu, ani tak se nechtějí vzdát svého ukořistěného města. Dumont potvrdil, že se nebude jednat o žádné organizované jednotky, ale spíš narazíme na menší skupinky s nimiž svedeme menší lokální souboj. Během probíjení se hordami a znovudobýváním domoviny zjistíme, co se se skřety dělo po pádu Saurona, a zda věří v návrat Temných pánů, jelikož by to nebylo poprvé, co zmizeli na celá tisíciletí, než se znovu objevili.

Rovněž nesmíme zapomínat na ukazatele hladu, energie, teploty a nutnosti odpočinku, což jsou pro žánr typické mechanismy. Kromě toho se však budeme muset potýkat i se světlem a hlukem. Některá místa totiž budou přirozeně osvětlená, v jiných bude možné „rozsvítit“ pomocí prastarého krystalu, ale najdeme i zcela temné komnaty. „Tma je neustálou hrozbou, která může vyčerpat vaši vůli pokračovat,“ sdělil Dumont. Nadměrný hluk zase přivolá nepřátele. Vývojáři ovšem vyloučili, že bychom se kvůli tomu museli chovat jako tichošlápci. „Trpaslíci přece rádi lámou skály a zpívají o tom. Znamená to tedy, že budete mít na výběr, kdy dělat hluk, a kdy na sebe nestrhávat pozornost hrozeb v okolí,“ vysvětlili. Když však eliminujeme veškeré nepřátele před prací, potom se nemusíme nijak krotit.

Obnova starobylé architektury

Ve hrách o přežití bychom neměli dostat nic zadarmo, a to platí dvojnásob, pokud jsme trpaslíci. Šéf vývoje vysvětlil, proč se tahle rasa natolik hodí do žánru survival. „Odpovídají představě ultimátních stavitelů a řemeslníků,“ prohlásil a dodal, že hned od začátku budete muset rozžhavit kovárny a začít zpracovávat kovy. V kovářství se budou hráči postupně zdokonalovat, takže nejspíš lze očekávat, že zpočátku vyrobí jen rychle rezivějící pižlátka, a až v pozdějších fázích hry si ukovou zbraně a zbroj z kvalitního mithrilu. Ostatně, získávání surovin a jejich následné zpracování je ústředním mechanismem hry. Podle Dumonta budeme kromě železa a mithrilu těžit i stříbro a zlato. V pivovarech získáme bylinky pro experimentování v alchymii. (A tedy možná i výrobu trpasličího ležáku?) V hlubinách Morie objevíme prastaré, dávno ztracené řemeslné recepty. „Čím hlouběji budete, tím podivuhodnější technologie z dob největší moci trpaslíků najdete,“ prozradil vedoucí vývoje. V pozdější fázi hry bychom se pak měli víc věnovat obnově starobylé architektury Khazad-dûm. K dispozici budeme mít stavební kameny různých velikostí, s jejichž pomocí lze vytvořit pevnost dle svých představ, a to buď od píky nebo v rámci přestavby již existujícího objektu.

Taky víme, že Return to Moria je kooperativní titul, který bude možné hrát sólo nebo až v osmi hráčích. Obtížnost bude odstupňovaná na základě velikosti party. Tedy čím více trpaslíků, tím větší výzvě budeme čelit. Dumont dále prozradil, že vyprávění děje je propojené s procedurálně generovanými úrovněmi. „Biomy budou uspořádané a generované jinak pro každý server, ale zároveň budou pomáhat vyprávět příběh Khazad-dûm,“ sdělil. Dle názoru tvůrců by tak vše mělo působit jako skutečné místo s tisíciletou historií ,nicméně bude také možné se příběhem nijak nezdržovat a prostě jen kutat v dolech.

Pyšní na vousy

Tvůrci jsou pak zejména pyšní na mechanismus upravování trpaslíků, a to konkrétně kvůli vousům. „Vymysleli jsme několik docela stylových vousů, které si hráči mohou vybrat, spolu se zbarvením či ozdobami,“ řekli v rozhovoru. A to nebude všechno. Na tělo lze přidat i piercingy, jizvy nebo tetování. Upravitelný bude i hlas a přízvuk. V neposlední řadě pak vývojáři lákají na trpasličí zpěv, který považují za zásadní součást Tolkienova světa. U Durina, jestli se tohle podaří ztvárnit alespoň z poloviny tak dobře, jako byl pirátský zpěv během plaveb v Assassin’s Creed: Black Flag, potom se vsadíme, že často budeme řešit potíže s nadměrným hlukem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *