“Trashpresso” přetváří použité roušky na bezdrátové nabíječky
Ochrana životního prostředí, šetrné nakládání se surovinami i odpady a obecně rozumnější průmysl a spotřební chování jsou témata, která současně hýbou světem. A covidová situace do této oblasti přinesla další nový prvek – vyhozené roušky, respektive respirátory. Ochranné pomůcky vyrobené ze syntetických vláken velmi často bohužel nekončí jen v odpadkových koších a na třídicích linkách, ale třeba v mořích. Naštěstí se našel někdo, kdo je dokáže podobně jako PET lahve nebo jiné plasty doslova přetavit na věci jako jsou bezdrátové nabíječky.
Řeč je o aktivitě tchajwanské společnosti MINIWIZ, mezi jejíž poslání patří právě chytré nakládání s odpady a mezi vybavení stroj pojmenovaný Trashpresso. V součtu dvanáctimetrové modulové zařízení na zpracování plastů a lisování nových tvarů funguje již několik let, ale až posledních několik měsíců jsou pro něj kvůli koronavirové pandemii vstupní surovinou právě i roušky.
What is TRASHPRESSO
Partnerská banka Fubon Financial sesbírala zhruba 10 tisíc roušek a stroj Trashpresso z nich po přidání dalších plastů vyrobil čtyřicet tisíc bezdrátových nabíječek pro zaměstnance. Toto efektivní “upcyklování” firmy MINIWIZ bylo již několikrát mezinárodně oceněno a dává společně s dalšími podobnými projekty naději, že by mohlo méně odpadu končit jen tak v přírodě.
Kam vyhazujete použité roušky?
Zdroj: Miniwiz, SZ