Toto sú aplikácie, ktoré najviac vybíjajú batériu vášho telefónu
Všetci to poznáme – prvé mesiace mobil vydržal aj niekoľko dní bez nabitia, ale teraz? Bez nabíjačky či powerbanky sa človek ani nehne z domu. Náhodou si ich zabudne, nechá zapnuté GPS, Bluetooth, je na mobile dlhšie ako zvyčajne a ani nevie a batéria je fuč. Proste sa telefón vypne, od únavy. A nemusí byť ani taký starý. Téme sa venoval pCloud.
Obyčajný človek sa nad tým asi veľmi nepozastaví. Zašomre si, ponadáva, že mohol aj lepšie investovať namiesto drahého smartfónu, ktorý musí aj tak len večne nabíjať a nejak sa cez to prenesie. Alebo len netrpezlivo čaká na nádejné znovu-vrátenie vymeniteľných batérií, nové revolučné typy batérií, alebo spôsoby nabíjania.
Poďme sa ale predsa len pozrieť, prečo sa to deje. Vysvetliť si aspoň niektoré faktory.
Contents
Čo má vplyv na životnosť batérie?
Znížená výdrž batérie môže mať viacero príčin. Jedným zo základov je nabíjanie – udržiavať batériu na zlatom strede medzi cca 25 – 85%. Pravidlo “nikdy nevybiť, no nikdy neprebiť” alias “opatrne vybíjať a ešte opatrnejšie nabíjať” pozná už hádam každý.
Podobne je to napríklad aj s poveternostnými podmienkami. Veľmi vysoké teploty, no aj tie veľmi nízke nerobia dobre žiadnej elektronike. Vo všeobecnosti akékoľvek teplotné výkyvy nie sú výhrou. Pre lepší pocit odporúčame vyvarovať sa čiernym povrchom, priamemu slnku (hlavne v lete a počas vyššej záťaže mobilu alebo počas nabíjania), nechávaniu smartfónu vonku v mraze a pod.
Ďalším z fenoménov batérií, výdrže a nabíjania je tzv. rýchle nabíjanie, o ktorom sa ešte stále polemizuje, či ho vôbec považovať za škodlivé. No aj napriek malému poškodeniu výkonu batérie, originál nabíjačky sú ešte stále tým lepším variantom na ceste za stabilnou výdržou batérie vášho telefónu.
Jednou z nich sú napríklad aplikácie. Nemusíte ich ani pravidelne používať. Pokým ich máte stiahnuté, existujú vo vašom mobile, žijú si svojím (pokojným) životom. Toto pokojné žitie ale stále niečo stojí – zvýšené nároky na batériu.
100 svetovo najpoužívanejších aplikácií a batéria
Ľudia zo spoločnosti pCloud, ktorá sa zaoberá cloudovými úložiskami, analyzovali 100 najobľúbenejších aplikácií. Zatiaľ čo aplikácie sociálnych sietí boli už od začiatku jednoznačnými adeptmi na znižovanie výdrže batérie smartfónov, našli sa aj aplikácie, o ktorých by to nik nepovedal.
Analýzou sa pCloud zameriaval hlavne na to, aké funkcie aplikácia využíva. Polohu, fotoaparát, mikrofón? Potom priradili každej funkcii hodnotu potenciálu vybíjania batérie a takto pokračovali s každou ďalšou aplikáciou. Spoločnosť na druhej strane sledovala aj funkcie šetriace batériu, ako je napríklad tmavý režim. Práve na základe vyhodnotenia týchto metrík spoločnosť pCloud uviedla, ktoré aplikácie by pravdepodobne vyšťavili aj zariadenia s najlepšou výdržou batérie.
Na prvom mieste sa (ne)čakane umiestnil Fitbit. Fitness aplikácia využívala 14 zo 16 dostupných funkcií na pozadí, vrátane štyroch najnáročnejších – fotoaparát, určovanie polohy, mikrofón a pripojenie Wi-Fi.
Druhé miesto hneď obsadil Verizon, aplikácia používajúca online bankovníctvo predbehla v spotrebe batérie aj Facebook, Skype alebo Uber.
Čo však určite nikoho neprekvapuje, je, že aplikácie ako Instagram, WhatsApp, Facebook, Snapchat a Tinder sa ocitli v prvej dvadsiatke. Po novom nazývané tiež “najnáročnejšie aplikácie.” Sociálne siete totiž často využívajú príliš veľa funkcií telefónu. Navyše tieto aplikácie “prinútia” človeka stráviť v ich prostredí omnoho viac času, ako by strávil v tzv. spravodajských aplikáciách. Do zoznamu sa však nedostali všetky hlavné aplikácie sociálnych sietí, ako napríklad Twitter.
Ďalšia analýza, problém odhadu a RAM
pCloud ale neostal len pri tejto pomerne jednoduchej analýze a aktuálne zvažuje aj zahrnutie potenciálneho používania aplikácií. Dostatočne adekvátne porovnať všetky aspekty, akými aplikácie vplývajú na batériu, nie je práve ľahká úloha. Napriek tomu, že ľudia sú stvoritelia týchto zariadení, nepoznáme ich ani zďaleka tak dokonale ako by sme mali, resp. chceli. A vzhľadom na to, že tieto aplikácie sa funkčne líšia, je ťažké ich porovnávať objektívne. Predsa len aj laik vníma radikálne rozdiely medzi aplikáciami typu slovenského Georgea od SLSP a svetoznámeho Netflixu. Z hľadiska využitia je to samozrejmosť, no dnešní laici vidia už aj hlbšie ukryté veci ako spomínané využívané funkcie, komplikovanejšie nastavenia, prepojenie s domácim prostredím zariadenia a aké riziká to prináša.
Pre laikov nevyznajúcich sa do všetkých odborných pojmov, obyčajných smrteľníkov, pCloud prichystal aj rozpis prvých 50 aplikácií – zabijakov batérie, s jednoduchou, ľahko pochopiteľnou grafikou. Okrem spomínaných sociálnych sietí sa tu ocitlli aj McDonald’s, Reddit, Netflix a, ako inak, aj TikTok alebo Duolingo (vďaka svojim každodenným notifikáciám).
Popri skúmaní výdrže batérie spoločnosť pCloud sa tiež pozrela na využitie ineternej pamäte skúmanými aplikáciami a zistila, že tie na cestovanie zaberajú najviac RAM v telefóne. V podstate porovnávali veľkosť aplikácií. Na prvom mieste sa umiestnila spoločnosť United Airlines, ktorá využíva viac ako 400 MB pamäte, za ňou nasledujú u nás menej známi Lyft a Uber. Podobne dopadli aj donáškové aplikácie ako Bolt, Wolt či Bistro, ktoré sú koniec-koncov principiálne veľmi podobné iným navigačným a cestovateľským aplikáciám.
Ale čo je konečným riešením? Väčšia batéria?
Aké sú teda možnosti? Rýchle nabíjanie nie je ideálna cesta. Vymazať aplikácie asi tiež nie. No to, čo môžete ovplyvniť, je ich využívanie a nastavenie všetkým povolení, ktoré im dávate. Neovplyvníte s tým síce veľa, ale aj to málo môže niečo pomôcť.
Náš tip
Android 13 pre smartfóny Samsung je už za rohom