Tieto znaky vám pomôžu odhaliť falošný e-shop pri nakupovaní na internete
Predvianočný ošiaľ je v plnom prúde a všetci sa snažia nakúpiť čo najlepšie a najlacnejšie darčeky na e-shopoch. Najväčším problémom takého nakupovania nie je otázka, či objednaný tovar stihne prísť do Vianoc. Pozor si treba dať skôr na to, či vôbec príde a neminuli ste zbytočne vaše peniaze na podvod. Pri takýchto nákupoch je dôležité byť pozorný a všetko si dôkladne preverovať. Pred podvodmi na internetových obchodoch varuje aj mbank.
Ako spoznám overený a bezpečný e-shop?
Pokiaľ máte záujem nakúpiť z internetového obchodu s ktorým nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti, ako prvé kontrolujte recenzie. Hodnotenia priamo na webstránke e-shopu môžu byť falošné a preto si ich vyhľadajte na nejakom externom zdroji, ako napr. Heureka. Všetko vyzerá v poriadku? To je dobrá správa, ale aj tak je bezpečnejšie využiť možnosť platby na dobierku, namiesto instantnej platby kartou, či prevodom. Nedajte sa odradiť cenou za platbu, zvyčajne ide len o 1€. Pri doručení skontrolujte tovar a až vtedy je v poriadku zaplatiť kuriérovi.
Keď už sa nakoniec rozhodnete platiť kartou, treba skontrolovať zopár faktorov. Prvým je SSL certifikát v podobe zámky (“https”), ktorý zaručuje za bezpečnosť vašich platobných údajov. Dôležité je skontrolovať aj koncovku webstránky, tie legitímne budú mať slovenskú, európsku, prípadne celosvetovú doménu (sk/eu/com). Po ukončení objednávky by vás stránka mala automaticky presmerovať na platobnú bránu a tam už hľadajte vyššie vyobrazené logá. Sú to bezpečnostné prvky chrániace vaše peniaze.
Vyhýbajte sa podozrivo nízkym cenám
Veľakrát pri pohybovaní sa na sociálnych sieťach vám vyskočia reklamy na až podozrivo lacné produkty. Po kliknutí na príspevok vás presmeruje na internetovú webstránku, ktorá vám v lámanej slovenčine ponúka produkt, ktorý je však o 50% lacnejší, než kdekoľvek inde. Neriskujte to, neoplatí sa.
Často nájdete podobne nerealistické ponuky na bazároch. Tie sú ešte nebezpečnejšie, keďže neexistuje žiadna garancia. Nikdy ľuďom neposkytujte iné informácie ako číslo účtu! Všetko prebieha na základe ústnej/písomnej dohody medzi kupujúcim a predávajúcim. Keď už aj predajca niečo pošle a vy to zaplatíte pri dobierke, môže ísť o nepríjemné prekvapenie v podobe napr. prázdnej krabice. Ako sa hovorí – dôveruj, ale preveruj.
Náš tip
Upozornenia na smartfóne ovplyvňujú našu pozornosť