Games

Test Creative SXFI Carrier: Prémiový audio systém

Či už je vám značka Creative známa alebo nie, ide o čínskeho výrobcu audio elektroniky. Zaobstarať si od tohto výrobcu môžete nielen slúchadlá, ale aj rôzne reproduktory, audio zostavy či dokonca zvukové karty. My sme na test dostali audio systém, ktorý pozostáva zo soundbaru, subwoofera a v našom prípade aj z headsetu, ktorý si budete musieť v prípade záujmu dokúpiť. Toto je test Creative SXFI Carrier, v ktorom si povieme o všetkých výhodách aj nevýhodách tohto zariadenia.

Parameter Hodnota
Kanál 7.1
Výkon 450 W
Subwoofer Aktívny, bezdrôtový
Rozmery soundbaru 88 x 7,6 x 12,8 centimetrov
Rozmery subwooferu 22,5 x 45 x 43 centimetrov
Typ pripojenia HDMI, 3,5 mm jack, analógové, USB, Bluetooth
Frekvenčný rozsah 25 Hz až 20 000 Hz
Formát priestorového zvuku Dolby Atmos
Cena 1 129,19 € až 1 299 €

Test Creative SXFI Carrier: Konštrukcia a dizajn

Nesmiem zabudnúť spomenúť rozmery týchto zariadení, pretože hrajú úlohu v prípade, že sa chcete rozhodnúť soundbar, prípade subwoofer umiestniť na špecifické miesto vo svojej domácnosti. Začnem soundbarom. Ten je široký 88 cm, hlboký 7,6 cm a vysoký 12,8 cm. Subwoofer má potom 22,5 cm na šírku, 45 cm na hĺbku a 43 cm na výšku. Celková hmotnosť činí 16,4 kg. Niet teda pochýb o tom, že ide o pomerne robustný zvukový systém. Vyhotovenie je zväčša plastové, no ide o skutočne silnú umelú hmotu. Zariadenia vôbec nepôsobia lacným dojmom.

Zvuková zostava Creative SXFI Carrier | Zdroj: Tomáš Kanálik

Soundbar je tvorený aj kovovými prvkami, no stretneme sa aj s lesklým plastom a sklom, ktoré chráni prednú časť. V nej sa nachádza aj jednoduchý sedem-segmentový displej, ktorý úplne postačuje. Dizajn som si nezamiloval, no samozrejme, ide len o osobné preferencie. Podľa môjho názoru však mohol konkrétne soundbar vyzerať trochu modernejšie. Použité materiály sú náchylné na zachytávanie odtlačkov prstov a ani po pravidelnom utieraní čistiacou handričkou sa mi nepodarilo týchto nečistôt kompletne zbaviť.

Creative SXFI Carrier
Soundbar a subwoofer | Zdroj: Tomáš Kanálik

Technické parametre

Aj napriek tomu, že pri reproduktoroch je dôležitejšie zvukové podanie v praxi, mali by sme sa pozrieť aj na technické špecifikácie. Ide o zvukovú zostavu so 7.1-kanálovým výstupom. Prepojenie so vstupným zariadením je možné prostredníctvom dvojice HDMI portov, troch analógových a jedného digitálneho vstupu. Reproduktory som pripojil k televízoru cez HDMI a všetko fungovalo bezproblémovo. Systém sa automaticky prepol do režimu “TV”. Skladby je možné prehrávať aj z USB média. Subwoofer je k soundbaru pripojený bezdrôtovo. Potrebné je iba jeho zapojenie k zdroju napájania.

Creative SXFI Carrier
Subwoofer a jeho konektory | Zdroj: Tomáš Kanálik

Myslím si, že drvivá väčšina budúcich používateľov bude na prehrávanie hudby využívať bezdrôtovú alternatívu v podobe Bluetooth. Celkový výkon zostavy činí slušných 450 W. Podporované zvukové frekvencie sa pohybujú medzi 25 Hz až 20 000 Hz. Ide o frekvencie, zodpovedajúce tým, ktoré sú počuteľné pre ľudské ucho. Zostava sa chváli prítomnosťou formátu priestorového zvuku Dolby Atmos. Soundbar pozostáva zo siedmich meničov. Reč je o dvojici 3,5-palcových reproduktorov na stredy, dvoch 4-palcových meničov na vytvorenie priestorového efektu a troch 0,75-palcových výškových reproduktorov. Subwoofer má 10-palcový menič.

Creative SXFI Carrier
Soundbar spredu | Zdroj: Tomáš Kanálik

Kvalita zvuku

Keď sa pozriete na sumu, za ktorú sa Creative SXFI Carrier predáva, tak viete, že je priam nutné očakávať veľmi kvalitný zvuk. Poteším vás správou, že je to tak. Zo zvuku, ktorý táto zvuková zostava dokáže vyprodukovať, budete nadšení. Basy sú skutočne krásne, hlboké a čisté. Ich sila je ďalším plusom. Subwoofer dokáže hĺbkami úplne bezproblémovo ozvučiť aj väčšiu miestnosť. Väčšina zvuku však vychádza zo soundbaru, ktorý pochopiteľne nemá dostatočnú silu na to, aby dokonale ozvučil veľkú halu. Na druhú stranu som však ostal až zaskočený, akých kvalít tieto reproduktory dosahujú a maximálna hlasitosť je taktiež naozaj veľmi vysoká.

Creative SXFI Carrier
Soundbar a jeho ovládacie prvky | Zdroj: Tomáš Kanálik

V byte plný potenciál tejto zostavy takmer s určitosťou nevyužijete za predpokladu, že vaši susedia nemajú problém so sluchom a majú určitú mieru trpezlivosti. Do domu alebo na chatu sa však Creative SXFI Carrier dokonale hodí a urobí všetkým obrovskú radosť. Pokiaľ teda ide o kvalitu audio výstupu, tomuto audio systému fakt nemám čo vytknúť. Basy sú krásne hlboké a energické, stredy sú na mieste a výšky sú výrazné. Viacero hudobných nástrojov v určitých častiach skladieb je počuť zreteľne. Vytrénované ucho by si možno všimlo drobné nedokonalosti, no dovolím si tvrdiť, že viac ako 90 percent používateľov nebude mať k zvuku žiadne výhrady.

Creative SXFI Carrier
Soundbar a jeho konektory | Zdroj: Tomáš Kanálik

Tlačidlo Mode slúži na zmenu štýlu zvukového výstupu. Základný mód je Neutral a ponúka neupravený zvuk. Potom tu máme Superwide, ktorý by mal poskytnúť doslovne “širší” zvuk, no veľkú zmenu som oproti neutrálnemu režimu nezaznamenal. Movie je určený na sledovanie filmov a zvuk je podstatne menej výrazný. Music som využíval väčšinu času, pretože ide o najatraktívnejší mód, ktorý zvýrazní viaceré prvky hudby. Night využijete počas posluchu vo večerných hodinách. Basy budú menej výrazné a vaši susedia by nemali od vás nič počuť za predpokladu, že úroveň zvuku bude nastavená na “rozumnej” úrovni.

Creative SXFI Carrier
Soundbar s minidisplejom | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na vrchnej časti soundbaru si určite všimnete tlačidlo SXFI. To je možné využiť len po pripojení podporovaných slúchadiel. O tejto technológii vám niečo poviem v sekcii o slúchadlách Creative SXFI THEATER. Bez slúchadiel ju nijak nevyužijete, respektíve mne sa ju nepodarilo spojazdniť. Tlačidlo Source slúži na zmenu vstupného zdroja zvuku. Diaľkový ovládač okrem tlačidiel, nachádzajúcich sa na soundbare, ponúka priamu možnosť prepínania zdrojov zvuku (TV, HDMI1, HDMI2, USB, OPTICAL, AUX, BT), zmenu jasu sedem segmentového displeja a pridávanie či odoberanie basov a hlasitosti. Okrem toho sa na ovládači nachádzajú aj ďalšie tlačidlá na otvorenie menu, prepínanie skladieb, pauza / play, vypnutie zvuku a hlavné zapínacie / vypínacie tlačidlo.

Creative SXFI Carrier ovládač
Creative SXFI Carrier ovládač | Zdroj: Tomáš Kanálik

Aplikácia

Aplikácia pre audio zostavu sa nazýva Creative. Povoľuje diaľkové ovládanie, zmenu zvukových režimov, kalibráciu zvuku, nastavenie jasu displeja na soundbare, aktualizáciu firmvéru a výber akcií pre tlačidlá C1 až C6 na ovládači. Predvoliť si sem môžete napríklad jednotlivé zvukové módy (napríklad “Music”, “Movie” alebo “Night”).


Creative App teda dokáže veľmi podobné veci ako diaľkový ovládač. Spomínaná kalibrácia nastaví zvuk tak, aby výstup z reproduktorov vyhovoval napríklad polohe vašej pohovky, na ktorej budete počas posluchu sedieť. Inak apka nič iné neponúka, čo je podľa mňa škoda. Pre slúchadlá je určená SXFI App, ktorá ponúka mapovanie hlavy pre prispôsobenie zvukového výstupu. Pomocou nej si dokážete nastaviť ekvalizér pre svoj headset. Slúži zároveň aj ako prehrávač hudby.


Slúchadlá

Ako som už v úvode spomenul, zvuková zostava mi prišla aj so slúchadlami Creative SXFI THEATER. Aj napriek tomu, že ich názov napovedá, aké budú mať určenie, musím povedať, že sú veľmi univerzálne. Použiť ich teda môžete nielen na sledovanie filmov, seriálov a iného video obsahu, ale samozrejme aj na posluch hudby či dokonca hranie hier. Ich latencia je takmer neexistujúca. Jednoducho sa nedá porovnať s Bluetooth alternatívami. Bezdrôtové pripojenie je možné pomocou USB prijímača, ktorý zabezpečuje toto nízke oneskorenie.

Creative SXFI Carrier a Creative SXFI THEATER
Creative SXFI Carrier | Zdroj: Tomáš Kanálik

Počas používania sa USB zariadenie výraznejšie zahrieva, no určite ide o normálny jav. K slúchadlám dostanete aj predlžovací kábel pre prijímač. Hráčov poteší prítomnosť vymeniteľného mikrofónu. Ten pribalený by som prirovnal k takým typickým herným mikrofónom. Váš hlas bude v porovnaní s inými vstupnými zariadeniami trochu vyšší, no veľmi zreteľný a čistý. Jeho kvalitu by som však považoval za podpriemernú. Creative avizuje až 30-hodinovú výdrž na jedno nabitie. Počas svojho testovania som slúchadlá nevybil. Creative SXFI THEATER bezproblémovo pripojíte k počítaču, Macu, televízoru, smartfónu, MP3 prehrávaču či k hernej konzole PS4 alebo Nintendo Switch.

Creative SXFI Carrier a Creative SXFI THEATER
Slúchadlá Creative SXFI THEATER | Zdroj: Tomáš Kanálik

Kvalita zvuku je nanajvýš priemerná vzhľadom na ich cenu. Majú však špeciálnu vlastnosť. Tou je podpora priestorového zvuku SXFI. Ide o známe meno, ktoré firma Creative propaguje na veľkom množstve svojich produktov. Môžete si vybrať, či chcete obsah počuť v klasickom alebo SXFI režime. Klasický režim je pomerne fádny, jednotlivé hudobné nástroje v skladbách so sebou akosi splývajú a zvuk je celkom plochý.

Zmena je po zapnutí SXFI módu citeľná a zo začiatku sa mi vôbec nepáčila. Keď som si však nechal hudbu pustenú so SXFI po dlhšiu dobu, prechod na pôvodný zvuk som už nemal v pláne. Zvuky sú živšie, priestorovejšie a po nastavení ekvalizéru cez aplikáciu v počítači, respektíve na smartfóne, je aj basová zložka trochu krajšia. Stále to však nie je niečo, čo by ma v tejto cenovej kategórii veľmi milo prekvapovalo. Dostanete to, za čo si zaplatíte – dobre hrajúce slúchadlá cez hlavu, ktoré sa nosia veľmi pohodlne a vyzerajú štýlovo. Čerešničkou na torte je zanedbateľná latencia, ktorú som si nevedel vynachváliť.

Creative SXFI Carrier a Creative SXFI THEATER
Slúchadlá zvrchu | Zdroj: Tomáš Kanálik

Poteší konštrukcia z umelej kože, ktorá pridáva na prémiovom pocite. Veľa prvkov je však z tvrdého plastu, no zvršok je tvorený kovom. Aj preto slúchadlá pôsobia veľmi pevne. Pred prvým použitím odporúčam Creative SXFI THEATER doladiť v mobilnej aplikácii. Cez počítač si potom viete nastaviť farbu osvetlenia. Aj napriek tomu, že sa nosia pohodlne, po dlhšej dobe som mal trochu spotené uši. Vankúšiky sú odoberateľné. Pasívna izolácia okolitých zvukov je super a počas posluchu hudby som svoje okolie vnímal veľmi slabo ba až skoro vôbec. Hlasnejšie zvuky však budete počuť.

Na záver spomeniem, ako je možné slúchadlá ovládať. Ľavá mušľa má na sebe všetky ovládacie prvky. Reč je napríklad o tlačidle, ktoré slúži na zapnutie Super X-FI režimu (skrátene SXFI). Nasleduje koliesko na ovládanie hlasitosti, gombík na vypnutie a zapnutie mikrofónu, 3,5 mm jack konektor, USB-C port na nabíjanie a zapínacie tlačidlo.

Creative SXFI Carrier: Cena a dostupnosť na Slovensku

V cenovej hranici, ktorá prekračuje 1 000 €, je potrebné zaujať. Audio systém Creative SXFI Carrier ma zaujal dostatočne na to, aby som mu udelil veľmi pozitívne hodnotenie. Kombinácia tohto soundbaru a subwooferu je skutočne výborná a myslím si, že ak sa rozhodnete svoje peniaze investovať do skutočne zvukovo prepracovaného systému, nebudete ľutovať ani cent. Bohatá konektivita, kvalitné spracovanie a extrémne zvukové podanie je tým, čo môžete od Creative SXFI Carrier očakávať.

Ak ste ochotní za kvalitný zvuk obetovať 1 299 €, za ktorých sa zvukový systém u nás oficiálne predáva, myslím si, že nespravíte krok vedľa. V čase písania tohto testu bola zostava dostupná iba na Alze v zľave za 1 123,19 €. Nie tak dávno som však Creative SXFI Carrier videl aj v iných slovenských e-shopoch. Na stránkach Creative stojí SXFI Carrier prívetivých 999 dolárov. Slúchadlá som na našom trhu nenašiel, no v zahraničí stoja 199 amerických dolárov. Na danú cenu je tento headset slušný, má zanedbateľnú latenciu a existuje preň veľmi univerzálne využitie, čo je obrovským plusom.

Creative SXFI Carrier a Creative SXFI THEATER
Creative SXFI Carrier a Creative SXFI THEATER | Zdroj: Tomáš Kanálik

Parameter Hodnota
Kanál 7.1
Výkon 450 W
Subwoofer Aktívny, bezdrôtový
Rozmery soundbaru 88 x 7,6 x 12,8 centimetrov
Rozmery subwooferu 22,5 x 45 x 43 centimetrov
Typ pripojenia HDMI, 3,5 mm jack, analógové, USB, Bluetooth
Frekvenčný rozsah 25 Hz až 20 000 Hz
Formát priestorového zvuku Dolby Atmos
Cena 1 129,19 € až 1 299 €

Výhody:

  • Veľmi kvalitný zvuk
  • Skvelá konektivita
  • Robustné spracovanie
  • Bezdrôtové pripojenie subwoofera

Nevýhody:

  • Vysoká hmotnosť – náročnosť na prenášanie
  • Konštrukcia ľahko zachytáva nečistoty
  • Aplikácia mohla mať viac funkcií

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *