Games

Studio Bloober odmítlo Saw, aby mohlo dělat Blair Witch » Vortex

Když vývojáři ze studia Bloober Team oznámili na dosud poslední skutečné E3 v roce 2019 hororovku Blair Witch, uznale jsme pokyvovali hlavami zejména v reakci na získání licence na velmi zajímavou značku. Šlo o potvrzení, že je Bloober na dobré cestě podívat se do nejvyšší ligy po úspěšném Layers of Fear nebo Observeru a v případě úspěchu se dalo počítat s tím, že přijdou podobná partnerství i v budoucnu. Pravda, díru do světa jejich podání Blair Witch neudělalo a nezabodovalo ani následující The Medium, přesto CEO studia Piotr Babieno zůstává pozitivně naladěn a na polské konferenci Digital Dragons se vrátil do doby, kdy o Blair Witch jednali s Lionsgate a jak je i nadále kontaktují filmová studia s tím, že by se chtěli dohodnout na vývoji hry vycházející z jiných slavných hororových značek.

Ve skutečnosti se Babieno vrátil v minulosti ještě o trochu dál, konkrétně do roku 2016, kdy vyšlo Layers of Fear. Ačkoliv měl Bloober na svém kontě v té době už deset titulů, žádnému se nepodařilo tak zabodovat jako jejich psychologické hororovce, která odstartovala pro studio úplně novou éru.  „Spolupracovali jsme s naším dobrým partnerem, agenturou United Talent Agency. Setkávali jsme se s mnoha lidmi z Hollywoodu,“ řekl v rozhovoru pro IGN na zmíněné akci Piotr Babieno. Ona agentura má mít podle generálního ředitele Blooberu velmi dobré vztahy s mnoha velkými filmovými společnostmi a přirozeně i vhodné kontakty pro vyjednávání o možných videoherních adaptacích.

„Mluvili jsme s několika [filmovými] studii a některá z nich pak za námi přišla a řekl – Dobře, zaměřujete se na horory, rádi bychom s vámi spolupracovali,“ potvrdil slibně se vyvíjející vyjednávání Babieno. Obratem ale dodal, že poskytovatelé licencí na slavné filmy jsou většinou velmi neúprosní a vždycky přesně ví, co chtějí. „Rádi bychom, abyste udělali přesně tento příběh. A chtěli bychom tu hru mít v roce 2021, aby se shodovala s uvedením našeho filmu,“ uvedl Babieno několik podmínek, které během jednání zazněly. Právě ty měly stát proti uzavření dohody, protože Babieno si nechtěl nechat příliš diktovat, co by měl jeho tým dělat v zájmu zachování vize nezávislosti.

Pak ale přišli lidé ze společnosti Lionsgate a jednání byla podle Babiena konečně taková, jaká si přál. Když si vedení obou společností sedlo ke stolu, od lidí z Lionsgate zaznělo následující: „Líbí se nám Layers of Fear. Viděli jsme, co děláat s Observerem, takže bychom s vámi rádi spolupracovali. Víme, že byste rádi dělali vlastní hry, takže prosím, tohle je náš seznam hororových značek, jednu si vyberte.“ Babieno uvedl, že se do seznamu podívali a jejich pozornost téměř automaticky upoutala série Saw. Je podle Babiena populárnější než Blair Witch a pravděpodobně by na první pohled přilákal více fanoušků, lodivod Blooberu si ale při myšlence nad vývojem hry s touto licencí opět připadal příliš svázaný. Saw je schematickou záležitostí, která ve všech filmech postupuje velmi obdobně, takže by měli vývojáři buďto možnost udělat Saw, nebo významně riskovat, pokud by chtěli látku zpracovat po svém. „Rozhodli jsme se vzít Blair Witch, protože v jeho univerzu lze uplatnit více možností, jak vybudovat něco nového. To byl důvod, proč jsme si vybrali právě tento projekt,“ vysvětlil už očekávané Babieno.

Předchozí videoherní adaptace Saw

Ještě před tím, než Lionsgate jednal s Blooberem o možné adaptaci Saw, už mohli hráči hru podle tohoto hororu hrát. Titul pojmenovaný jednoduše Saw: The Video Game, vznikl v Zombie Studios, vydávalo ho Konami a vyšel v orce 2009. Jednalo se o third person survival, ve kterém se hráč ujal detetikva Davida Tappa uvězněného v blázinci šíleného Jigsawa. Hlavním úkolem bylo překonat všechny nástrahy a ze zařízení utéct, což se navíc neobešlo bez poměrně zajímavého konce s přímou návazností na herní pokračování, které vyšlo o rok později. Ani jeden díl ovšem příliš nezabodoval a odnesl si z recenzí jen průměrné známky.

Potvrdil pak, že nešlo o jedinou podobnou nabídku, kterou studio dostalo – po vydání Blair Witch v roce 2019 prý přišly další – Bloober je však musel odmítnout. „Právě teď, abych byl upřímny, máme setrvalý přísun žádostí od filmových studií nebo od jiných poskytovatelů licencí, abychom s nimi spolupracovali. Snad proto, že se nám už podařilo prorazit,“ tvrdí CEO Bloober Teamu. Důvody odmítnutí ale spočívají v tom, že studio momentálně naplno pracuje na dvou titulech a jeden z nich má v předprodukční fázi. Pokud čtete Vortex pravidelně, víte, že jedna hra vzniká ve spolupráci s Konami, a podle spekulací by mohlo jít o remake druhého dílu Silent Hillu. Druhý titul je vyvíjen díky partnerství s labelem Private Division, spadající pod Take-Two a mohlo by jít o oficiálně potvrzený návrat Layers of Fear. O třetím projektu nevíme, je však nutné k předchozí zmínce o spolupráci s Private Division dodat, že zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, že oním projektem je skutečně Layers. Existuje eventualita, že je všechno trochu jinak, Layers of Fear je oním projektem v předprodukci a s lidmi z Private Division se pracuje na něčem dosud ani nenaznačeném, potvrzení však musí přijít přímo od vývojářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *