Stone Age: Digital Edition – -apkrig
Jak rychle stárnou hry? Je rok 2008 už prehistorií, nebo titul starý 15 let může stále nabídnout skvělý zážitek? Na to si odpovíme v recenzi hry Doba kamenná.
V úvodu jsem vás trochu tahal za nos. Máme před sebou zcela novou adaptaci deskové hry. To znamená, že videoherní zpracování je úplně nové, ale herní design vychází ze staršího titulu. Ten za svou dlouhou kariéru prodal desítky tisíc kopií, vyšel v mnoha jazycích, posbíral ocenění a dodnes se drží na pozici 25. nejpopulárnější rodinné deskové hry dle serveru BoardGameGeek. A pokud mu dáte dnes šanci i vy, představí vám krásu ekonomických her.
U nich je běžné, že se snaží úplně eliminovat náhodu. Stone Age na to však jde trochu jinak. Nutí vás neustále přemýšlet nad pravděpodobnostmi a kalkulovat riziko. Společně s dalšími hráči totiž budujete vesnici a snažíte se získat co nejvíc vítězných bodů, které mohou odpovídat třeba prestiži. K tomu slouží předně výstavba nových obydlí. Zaplaťte dané zdroje a dům je na světě. Vy si tak připíšete odpovídající body. Suroviny ovšem musíte nejdříve získat.
A zde přichází první z kouzelných momentů této hry. Zatímco jinde byste vyslali dělníka, aby vám získal dřevo, zde pošlete skupinu dělníků s tím, že vám možná získají dřevo. A když se jim to povede, tak nevíte, kolik ho bude. Pro každou z herních surovin máte určitou pravděpodobnost, se kterou musíte počítat. Ale i zde se náhoda v podobě kostky dá předcházet vyšším počtem dělníků, případně používáním nástrojů.
Druhým aspektem, ve kterém hra exceluje je hráčská interakce ve formě blokování pozic. Každé pole je totiž omezené počtem dělníků, kteří se tam vejdou. Neustále také musíte sledovat, čeho se asi váš protivník snaží docílit. Poslal dělníka na stavbu budovy, kde je potřeba zlato, ale žádné zlato zatím nemá? Zaberte mu místo pro těžbu zlata a bude mít smůlu. A tímto způsobem se dá ve hře blokovat neustále. Obzvlášť patrné je to při hře dvou hráčů, kdy do každé lokace může přijít pouze jeden z hráčů.
Tato základní herní smyčka, kdy získáváte suroviny, stavíte budovy, do toho ještě kupujete karty s odměnami a násobiči pro závěrečné bodování funguje prostě skvěle. Každé kolo umí být napínavé, a to nejen díky hodu kostkou u zisku surovin. Jsou tu však aspekty, které dle mého názoru zastaraly. Své dělníky musíte každé kolo krmit, což dovede být nekompromisní. Nemáte dost jídla? Přicházíte o hodně bodů a na vítězství můžete zapomenout. Hra vám tak de facto říká, která akce nezbytně dělat musíte. A když je ve vašem tahu volné pole pro zvýšení pasivního příjmu jídla, rozhodně tam musíte jít.
Digitální zpracování se však povedlo na jedničku. Zatímco původní hra není vyloženě ošklivá, přílišnou krásou také neoplývá. Na tuto videohru je však krásný pohled. Vše se hezky animuje, v pozadí si všimnete řady detailů a nechybí ani příjemné ozvučení. Bohužel jsem si všimnul několika drobných chyb, kdy se může při překlikávání oken tah protihráče zaseknout, případně se ne vždy správně aktualizují počty surovin. A občas některá tlačítka hůře reagují na kliknutí. Jsou to však drobnosti, které se jistě brzy opraví. Jinak tu nechybí hraní online i offline nebo povedený tutoriál.
Hra je v tuto chvíli dostupná pro počítače, ale vyjde také pro mobilní zařízení se systémem Android a iOS. A dočkají se rovněž majitelé Nintendo Switch.