Samsung Galaxy Z Fold3 má problém. Jeho displej bezdôvodne praská
Spoločnosť Samsung čelí hnevu majiteľov modelu Samsung Galaxy Z Fold3, pretože ohybný displej tohto skladacieho smartfónu často bez akéhokoľvek dôvodu praská. O to horšie je, že sa tak stáva najčastejšie po uplynutí záruky, ktorá je v niektorých krajinách len jeden rok. Podľa portálu SamMobile si musia majitelia jeho drahú opravu potom hradiť z vlastnej kapsy.
Ohybný displej praskol aj majiteľovi, ktorý skladací smartfón rozkladal len zriedka
Na základe príspevkov na platforme Reddit najmenej trom ľuďom praskol vnútorný displej bez akéhokoľvek zjavného dôvodu. Príčinou nebol fyzický náraz zariadenia, ale bežné otvorenie skladacieho mechanizmu, po ktorom majitelia počuli zvuk prasknutia stredom displeja pozdĺž ohybného pántu. Jeden majiteľ dokonca tvrdí, že počas 15 mesiacov používania rozložil smartfón len zriedka a využíval ho ako “víkendový” smartfón.
Ďalší požívateľ zase uviedol, že jeho trojmesačný Galaxy Z Fold3 sa pred prasknutím nabíjal na bezdrôtovej nabíjačke. Správy s rovnakým problémom sa objavili aj v recenziách zákazníkov na oficiálnej webovej stránke zariadenia Samsungu. Dokonca v nedávnom živom vysielaní ukázal populárny YouTuber, Linus Sebastias, prasknutý vnútorný displej svojho smartfónu Galaxy Z Fold3. V jeho prípade však prasknutie nie je nejak výrazné.
Skladacie smartfóny sú vo svojej podstate krehké, pretože vnútorný displej nechráni tvrdené sklo, ale špeciálna ohybná vrstva. Aj keď Samsung tvrdí, že smartfón by mal vydržať niekoľko rokov používania, tak ohýbanie pántu bezpochyby spôsobuje únavu materiálu. Predčasné zlyhanie displeja by sa mohlo potenciálne pripísať krehkej ochrannej vrstve vnútorného displeja, čo môže byť urýchlené aj cyklickými zmenami okolitej teploty.
Oprava displeja Z Fold3 na vlastné náklady tvorí veľkú časť ceny nového smarfónu
Problémom je, že prasknutý ohybný displej zaskočil práve majiteľov, ktorým už skončila záruka ich zariadenia. Oprava displeja 1100 dolárového smartfónu na vlastné nálady nie je vôbec lacná. Jedna z obeti tohto problému dostala od spoločnosti Samsung cenovú ponuku opravy za 700 dolárov. Ďalšia dostala ponuku 800 dolárov od UBreakiFix, autorizovaného opravárenského centra spoločnosti Samsung.
Cena opravy ohybného displeja tak prakticky tvorí aj tri štvrtiny ceny nového smartfónu. Na Slovensku sa smartfóny spoločnosti Samsung predávajú štandardne z dvojročnou zárukou, ktorú si za príplatok môžete pri kúpe rozšíriť celkovo až na 5 rokov. Ukazuje sa teda, že predlženie záruky má pri takýchto drahých zariadeniach svoje opodstatnenie.
Náš tip
Až 4 veľké aktualizácie Androidu? OnePlus dorovnáva Samsung v dĺžke podpory