Recenzia Xiaomi 13: Vysoké očakávania aj vysoká cena
Xiaomi 13 je vlajkovou loďou, ktorá je na našom trhu už v predpredaji. Dnešné špičkové smartfóny nebývajú najlacnejšie, no dajú sa nájsť výnimky. Novinka bude teda musieť so svojou oficiálnou cenou 999 eur vyniknúť z davu. Konkurenciu má predsa neúprosnú. Podarí sa jej uspieť? Toto je recenzia smartfónu Xiaomi 13.
Contents
- 1 Recenzia smartfónu Xiaomi 13 je rozdelená na niekoľko častí:
- 2 Recenzia Xiaomi 13: Cena a dostupnosť na Slovensku
- 3 Recenzia Xiaomi 13: Balenie
- 4 Recenzia Xiaomi 13: Konštrukcia a dizajn
- 5 Recenzia Xiaomi 13: Displej
- 6 Recenzia Xiaomi 13: Výkon a pamäť
- 7 Recenzia Xiaomi 13: Odomykanie
- 8 Recenzia Xiaomi 13: Operačný systém
- 9 Recenzia Xiaomi 13: Fotoaparáty
- 10 Ukážkové fotografie
- 11 Ukážkové video
- 12 Ukážkové 8K video
- 13 Ukážkové nočné video
- 14 Recenzia Xiaomi 13: Batéria a nabíjanie
- 15 Recenzia Xiaomi 13: Konektivita
- 16 Recenzia Xiaomi 13: Záverečné zhodnotenie
- 17 Konkurencia pre smartfón Xiaomi 13
Recenzia smartfónu Xiaomi 13 je rozdelená na niekoľko častí:
Recenzia Xiaomi 13: Cena a dostupnosť na Slovensku
Predpredaj vlajkovej série Xiaomi 13 začal 27. februára a potrvá až do 12. marca. Ak sa rozhodnete pre kúpu tohto modelu v priebehu predpredaja, tešiť sa môžete aj na zaujímavé darčeky. K tomuto konkrétnemu mnou testovanému telefónu dostanete zdarma cenovo dostupný mobil Redmi A1. K lepšie vybavenému variantu Xiaomi 13 Pro zase získate inteligentné hodinky Xiaomi Watch S1 Active. Spomeniem, že oficiálny predaj začne 13. marca.
Xiaomi 13 je k dispozícii v pamäťovom prevedení s 8 GB operačnej pamäte a 256 GB interného ukladacieho priestoru. Vybrať si môžete čiernu alebo zelenú farebnú edíciu. Ako som už v úvode zmienil, cena je stanovená na 999 eur.
Recenzia Xiaomi 13: Balenie
Krabička pre tento smartfón je biela a klasického tvaru. Je pomerne hrubá, čo značí pre prítomnosť robustného nabíjacieho adaptéra v balení, ktorý už dlhšie nie je samozrejmosťou najmä v prípade vlajkových lodí. Konkrétnejšie sa v krabičke nachádza 67 W adaptér. Nechýba ani priehľadný silikónový obal, USB-A na USB-C kábel bielej farby, nástroj na vyberanie slotu pre dve nanoSIM karty či nevyhnutná dokumentácia.
Recenzia Xiaomi 13: Konštrukcia a dizajn
Xiaomi 13 sa mi zapáčilo už od prvého kontaktu. Okamžite ma oslovili hranaté boky. Vďaka nim mám z telefónu taký „iPhonovský“ pocit. Moje okolie mi taktiež dávalo niekedy najavo, že telefón sa veľmi podobá na iPhone. Môže za to určite aj modul s fotoaparátmi umiestnený na prakticky rovnakom mieste, ako je tomu v prípade smartfónov od Apple. Osobne sa mi tento dizajn páči, no videl som určite aj krajšie smartfóny.
Markantný rozdiel by podľa môjho názoru dokázalo spraviť matné sklo na zadnej strane. To za mňa platí aj vo všeobecnosti. Aspoň že mnou testovaná zelená farebná verzia nie je tak náchylná na viditeľné odtlačky prstov a iné nečistoty. Som si ale takmer istý, že to bude úplne inak v prípade čiernej variácie. Tá bude magnetom na odtlačky. Platí však, že tieto problémy vie vyriešiť napríklad výrobcom pribalený priehľadný obal.
Predná strana mi príde veľmi pekná, a to predovšetkým v prípade, keď je displej rozsvietený. V jeho okolí sa totiž nachádzajú úplne minimalistické rámčeky. Robí to skvelý dojem. Boky zariadenia sú z mierne lesklého kovu. Našťastie nie sú až takým strašným magnetom na odtlačky prstov, ako boky Apple iPhone Pro.
- Rozmery: 152,8 x 71,5 x 7,98 milimetra
- Hmotnosť: 189 gramov
Na spodnej hrane je umiestnený USB-C konektor, primárny hlasitý reproduktor, hlavný mikrofón a slot na dve nanoSIM karty. Na vrchu nájdete ďalšie mikrofóny, otvor pre výstup reproduktora z hornej časti pre vytvorenie sterea a dokonca aj infraport na ovládanie domácej elektroniky. Pravý bok obsahuje tlačidlo na zapnutie a tlačidlá hlasitosti. Spracované sú veľmi kvalitne. Ľavá strana potom ostala prázdna. Kvalitu konštrukcie hodnotím veľmi kladne. Xiaomi 13 prináša prémiový pocit. Nakoniec zmienim aj certifikáciu voči vode a prachu IP68.
Recenzia Xiaomi 13: Displej
Ak hľadáte kompaktnejšiu vlajkovú loď, Xiaomi 13 by určite malo byť na vašom užšom zozname. Má 6,36-palcový AMOLED displej, ktorý je skutočne super. Poteší vysoká obnovovacia frekvencia na úrovni 120 Hz, maximálna svietivosť 1200 nitov a až 1900 nitov v prípade zobrazovania HDR obsahu či plne dostatočné rozlíšenie Full HD+ (1080 x 2400 pixelov), ktoré na tejto uhlopriečke pekne vynikne a nespotrebuje zbytočne veľa energie. Hustota činí približne 414 pixelov na palec a musím uznať, že zobrazovač je veľmi jemný, farebne presný a plynulý. Určite by som ho priradil k tým najlepším displejom v tomto rozmere.
Pomer obrazovky k prednej strane činí skvelých 89,4 percent. Predná strana mobilného telefónu je tvorená odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass 5. Z výroby je aplikovaná fólia, čo beriem za vynikajúci a zároveň požadovaný bonus. Svietivosť displeja je v praxi použiteľná za akejkoľvek situácie. Postará sa o to automatická regulácia jasu. Jediný problém, ktorý s touto obrazovkou mám, je občasné nereagovanie počas používania gest na navigáciu v systéme. Keď potiahnem prstom z boku alebo zdola, občas tento krok nie je registrovaný. Ak to nastane dvakrát alebo trikrát po sebe, dokáže to byť veľmi frustrujúce. Verím, že vy sa s týmto problémom stretávať nebudete.
Recenzia Xiaomi 13: Výkon a pamäť
V útrobách nového Xiaomi 13 sa nachádza aktuálne to najlepšie, čo je možné do Android smartfónu dostať. Reč je o čipsete Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý má extrémny výkon a vyznačuje sa zároveň skvelou energetickou efektivitou. Prejaví sa prakticky v akomkoľvek type používania. Táto vlajková loď zvládne každú úlohu, ktorú jej zadáte. Rozhodne ide o jeden z najrýchlejších smartfónov aký som doteraz vyskúšal. Vďačiť je možné aj ukážkovej optimalizácii grafického rozhrania MIUI 14. Až čas však ukáže, či ostane tak rýchly aj po mesiacoch používania. Xiaomi 13 zvládne akúkoľvek hru pre Android zariadenia na tých najvyšších nastaveniach.
Oslní aj výsledkami v benchmarkových aplikáciách, o ktorých sa nám pred niekoľkými rokmi ani nesnívalo. Ide však iba o čísla, ktoré nemusia mať s praxou nič spoločné. Rozhodne ale zaujmú. Počas testovania sa mi ani raz nestalo, že by sa telefón spomalil, zasekol alebo vykonával nejakú aktivitu pridlho. Multitasking je úplne bezproblémový vďaka 8 GB operačnej pamäte a na pozadí vydržia aplikácie bežať pomerne dlho. Záleží to v závislosti od nastavenia šetrenia energie v samotnom MIUI, ktoré bolo dlhšie známe svojou agresívnou správou procesov na pozadí. Dnes systém automaticky zistí, ktoré aplikácie spotrebujú podozrivo veľa energie. Za predpokladu, že ich nepoužívate pravidelne, ich systém sám vypne.
Recenzia Xiaomi 13: Odomykanie
Smartfón je vybavený integrovaným skenerom odtlačkov prstov priamo pod displejom. Ide o optickú čítačku. Je našťastie veľmi rýchla a spoľahlivá. Úprimne, možno ide o jednu z najrýchlejších optických čítačiek pod displejom vo všeobecnosti. Nemusíte sa báť, že by ste sa do zariadenia nedostali vždy včas a v prípade drvivej väčšiny prípadov ihneď na prvý pokus.
Výrobca ponúka aj možnosť odomykania pomocou tváre, no túto voľbu nepreferujem, ak sa daný telefón nevyznačuje nejakou pokročilejšou snímacou 3D technológiou pre lepšiu bezpečnosť, presnosť, rýchlosť a predovšetkým možnosť odomykania aj v úplnej tme. Odporúčam vám používať odomykanie za pomoci odtlačku prsta, no konečný výber metódy ostáva len na vás a na vašich preferenciách a zvykoch z predchádzajúceho telefónu. Na záver spomeniem, že optický skener odtlačkov prstov pod displejom je možné využiť aj na meranie srdcovej frekvencie. Toto meranie je však extrémne nepresné. Pravidelne mi bolo nameraných okolo 90 úderov za minútu, keď reálne som mal tep okolo 60.
Recenzia Xiaomi 13: Operačný systém
Xiaomi 13 prináša najnovší operačný systém Android 13, ktorý je však od svojej čistej podoby úplne odlišný. Prekrytý je grafickým rozhraním MIUI 14, ktoré dospelo do úplne novej podoby v porovnaní so Xiaomi zariadeniami, ktoré sme tu mali pred niekoľkými rokmi. Osobne sa mi starší dizajn nadstavby pozdával viac a prišiel mi svojim výzorom priateľskejší. Ide ale len o vec môjho osobného názoru. Po funkčnej stránke ide o skvelo vyladené prostredie, ktoré hneď na úvod sklame veľkým množstvom predinštalovaných aplikácií. Neberiem to však veľmi tragicky, keďže samozrejmosťou je možnosť ich odinštalovania.
MIUI 14 sa vyznačuje množstvom šikovných funkcionalít navyše. Pravidelne budete využívať len niekoľko z nich. Páči sa mi možnosť rozsvietenia okrajov obrazovky v prípade prichádzajúcich notifikácií. Pekné sú aj motívy pre Always On displeje. Trochu iné je usporiadanie hornej lišty. Tá sa do značnej miery inšpirovala systémom iOS zo smartfónov Apple iPhone. Po potiahnutí z ľavej strany sa dostanete do centra notifikácií. Pravá strana obsahuje centrum prepínačov. Ak by ste si na toto rozpoloženie nevedeli zvyknúť, prejsť pokojne môžete na starý formát zlúčeného zobrazovania prepínačov a upozornení pod nimi. Ja som sa rozhodol používať domovskú obrazovku s menu s aplikáciami. Ak preferujete mať všetky aplikácie na obrazovke, nebude to problém. MIUI 14 vám dá na výber.
Recenzia Xiaomi 13: Fotoaparáty
Patrilo by sa začať hardvérovými špecifikáciami použitých fotoaparátov. Ten primárny sa vyznačuje 50 MP rozlíšením. Nechýba mu optická stabilizácia obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlá šošovka so 120-stupňovým uhlom záberu. Tretím fotoaparátom na zadnej strane je 10 MP teleobjektív s 3,2-násobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Milovníkov “selfies” určite poteší 32 MP predný senzor.
Video je možné nahrávať v najvyššom rozlíšení 8K pri 24 fps. Mnohí sa však radšej rozhodnú pre 4K video pri snímkovej frekvencii 60 fps. Výsledný záznam je v 10-bitovom Dolby Vision HDR. Stabilizácia videa je veľmi dobrá, tak ako aj jeho celková kvalita. Video by som ale k úplnej špičke neprirovnával. Na občasné záznamy bohate postačí, no pre účel nahrávania kvalitného videa si zožeňte iné samostatné zariadenie, prípadne sa obzrite po inom smartfóne. Poteší ale rýchlym a spoľahlivým automatickým zaostrovaním.
Ak s telefónom neplánujete predovšetkým natáčať videá, poteší, že výsledné fotografie sa za dobrých svetelných podmienok vyznačujú pekne vysokým dynamickým rozsahom, skvelou ostrosťou a veľmi pekným farebným podaním, ktoré je možné nastaviť na prirodzené alebo živé. Osobne som preferoval režim živých farieb od Leica, ale v hornej lište v aplikácii fotoaparátu si môžete zvoliť aj prirodzenejší režim, ktorý je taktiež doladený zamestnancami z firmy Leica. Fotky mi s použitím prirodzenejšieho módu prídu menej zaujímavé, no sú o čosi bližšie realite. Významnú úlohu tu zohrávajú osobné preferencie. Zmieniť musím aj prítomnosť AI režimu, ktorý rozpoznáva scény a príslušne upravuje farebné podanie fotografie.
Pochváliť musím všetky tri použité senzory. Pekné zábery urobíte cez deň pomocou každého z nich. Pri prepínaní jednotlivých snímačov pozorujem iba minimálnu zmenu farby, čo určite poteší. Dočkáte sa vždy veľmi vyvážených výsledkov. Nočné fotografie radím k podpriemeru. Sú veľmi mäkké, plné šumu a ak je svetla naozaj málo, tak bez stabilizátora ostrú snímku urobíte iba náročne. Pouličné osvetlenie zvykne vytvárať nepekný “lens flare”. Za relatívne použiteľný za veľmi zlých svetelných podmienok považujem len primárny snímač. Ak sa však na scéne vyskytuje dostatočné množstvo pouličného osvetlenia, výsledný záber dokáže byť dosť kvalitný. Prikladám viacero ukážkových fotografií nižšie.
Nočné video je na tom pomerne zle. Je plné šumu a potrebujete veľmi stabilné ruky. Nočné zábery určite zvláda lepšie konkurencia. Tie denné sú našťastie veľmi pekné a myslím, že budete s nimi veľmi spokojní. Fotoaplikácia je rýchla a spoľahnúť sa môžete na pomerne rýchle zachytávanie, spracovanie aj ukladanie fotografií. Vďačiť možno nielen veľmi výkonnému procesoru, ale aj ukážkovej optimalizácii.
Ukážkové fotografie
Ukážkové video
Ukážkové 8K video
Ukážkové nočné video
Recenzia Xiaomi 13: Batéria a nabíjanie
Smartfón mi z pohľadu na výdrž batérie úplne vyhovoval. Poteší, že celým jedným dňom sa dostane každý bez nejakých problémov. Tí, ktorí nie sú na telefóne často, môžu očakávať miestami aj dvojdňovú výdrž batérie. Pravidelne sa dočkáte asi 6 hodín so zapnutou obrazovkou na jedno nabitie. Keď už dôjde na nabíjanie, poteší, že z nuly doplna Xiaomi 13 dobijete už v priebehu 48 minút.
Nabíjanie z 0 % na 100 %:
- 15 minút – 46 %
- 30 minút – 71 %
- 45 minút – 97 %
- 48 minút – 100 %
V prípade veľmi náročného používania očakávajte asi 4 hodiny so zapnutou obrazovkou, čo taktiež nie je zlé. Keď obmedzíte niektoré funkcie a budete prípadne využívať režim šetrenia energie, myslím si, že dosiahnuť môžete aj 8 hodín SOT (Screen On Time). Súčasťou balenia je 67 W nabíjací adaptér. Ak vám príde pohodlnejšie bezdrôtové nabíjanie, tak poteší vysoký výkon na úrovni až 50 W. Pokiaľ vlastníte podporované príslušenstvo, využiť môžete aj 10 W bezdrôtové zdieľanie energie. Touto metódou dokážete samozrejme dobiť aj iný mobilný telefón. Vybíjanie v režime pohotovosti je minimálne. Výdrž batérie a nabíjanie je prednosťou tejto vlajkovej lode.
Recenzia Xiaomi 13: Konektivita
Samozrejmosťou aktuálnej vlajkovej lode musí byť aj plnohodnotná konektivita. Preto je super, že Xiaomi 13 podporuje najmodernejšie mobilné siete 5G, Wi-Fi 6E, nízkoenergetický Bluetooth 5.3. NFC na bezkontaktné platenie v obchodoch mobilom a nechýba dokonca ani infraport na ovládanie domácej elektroniky. Z lokalizačných služieb spomenieme GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS a NavIC.
Musím zmieniť, že počas cesty vlakom mi vypadával signál častejšie, ako na iných zariadeniach. Viaceré by však s touto náročnou úlohou mali problém, takže nejde o nič hrozné. V meste a všade inde keď odmyslím cestovanie vlakom bol príjem signálu úplne dostatočný. Prenosové rýchlosti v rámci 5G siete splnili moje očakávania vzhľadom na danú oblasť. Telefón nemal z hľadiska na konektivitu žiadne iné problémy. Počas hovorov budete počuť druhú stranu veľmi čisto a rovnako aj oni vás. Vytkol by som jedine to, že niektoér novinky už podporujú najmodernejšiu Wi-Fi 7, tak je škoda, že sme sa jej nedočkali aj na Xiaomi 13.
Recenzia Xiaomi 13: Záverečné zhodnotenie
Xiaomi 13 je bez pochýb jedným z najlepších smartfónov, ktorý som mal tú česť testovať. A to neplatí len pre tohtoročné modely. Najviac by som vyzdvihol kvalitný rovný displej, hranatú konštrukciu, ktorá sa príjemne drží, úplne elitný výkon a odladenosť používateľského prostredia či solídnu fotografickú výbavu, ktorou zaujmete. Nesmiem zabudnúť ani na nadpriemernú výdrž batérie a rýchle nabíjanie. Nevýhody sa hľadajú len náročne. Som si istý, že mnohí fanúšikovia Xiaomi sa zhrozili pri pohľade na cenu, ktorá v prípade najnovšej vlajkovej série začína na 999 eur.
Za túto čiastku dostanete Xiaomi 13 v základnej pamäťovej výbave. Vzhľadom na cenu konkurencie a výbavu telefónu nie je táto cenovka vyslovene prestrelená. Je ale pravda, že radšej by som videl cenu, akú má v oficiálnom Google Store napríklad Google Pixel 7 Pro, teda 899 eur. Za túto čiastku by bolo Xiaomi 13 konkurencieschopnejšie a predstavovalo by lepšiu hodnotu. Modely v cenovej kategórii 1000 eur majú podľa môjho názoru schopnosť vytvárať lepšie fotografie, najmä pokiaľ ide o tie nočné. Samsung, Google a možno aj niektoré ďalšie značky ponúknu štvorročnú podporu na verziu operačného systému, zatiaľ čo Xiaomi pokryje svoj najnovší vlajkový modelový rad len po dobu troch rokov. Aspoň že bezpečnostné aktualizácie bude dostávať po obdobie piatich rokov. Urobíte teda kúpou Xiaomi 13 dobré rozhodnutie?
Kúpu tejto novinky rozhodne nemožno považovať za chybu. Ak vám príde prostredie nadstavby MIUI 14 príjemné, preferujete kompaktnejšie rozmery a požadujete aj solídnu výdrž batérie či špičkový výkon, tento telefón je ako pre vás. Ako som už zmienil, poteší aj krásny plochý displej s minimalistickými rámčekmi či veľmi rýchle nabíjanie. Určite si ale nezabudnite pozrieť rozpis konkurencie nižšie aj s podrobnejším predstavením ich špecifikácií. Existuje aj Xiaomi 13 Pro, ktoré prináša niekoľko vylepšení oproti základnej verzii, s ktorými prichádza aj vyššia cena. Ostáva už len na vás, pre ktorý smartfón sa nakoniec rozhodnete.
Parametre Xiaomi 13
Rozmery |
|
Hmotnosť | |
Displej |
|
Procesor |
|
Operačná pamäť | |
Vnútorný ukladací priestor |
|
Operačný systém | |
Fotoaparáty |
|
Batéria a nabíjanie |
|
Cena |
Konkurencia pre smartfón Xiaomi 13
Konkurenciou pre nové Xiaomi 13 je napríklad Samsung Galaxy S23, Samsung Galaxy S23+, Asus Zenfone 9, OnePlus 11, Google Pixel 7 Pro, Sony Xperia 5 IV alebo prípadne aj niektorý model zo série iPhone 14.
Samsung Galaxy S23 je vhodnou alternatívou. Porozmýšľať môžete aj nad modelom Samsung Galaxy S23+, ktorý disponuje väčším displejom, objemnejšou batériou a rýchlejším nabíjaním. V obidvoch prípadoch sa môžete tešiť na panely typu Dynamic AMOLED 2X, ktoré sa vyznačujú Full HD+ rozlíšením (1080 x 2340 pixelov), 120 Hz obnovovacou frekvenciou, najvyššou svietivosťou 1200 nitov (až 1750 nitov v prípade zobrazovania HDR obsahu) a najnovším odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus 2.
Samsung Galaxy S23 má 6,1-palcovú uhlopriečku, zatiaľ čo Samsung Galaxy S23+ má displej o uhlopriečke 6,6 palcov. Zariadenia sú poháňané procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je ešte dodatočne upravený (pretaktovaný) na mieru pre vlajkovú sériu juhokórejského giganta Samsung. K dispozícii je 8 GB operačnej pamäte a 128, 256, respektíve 512 GB interného ukladacieho priestoru.
Primárny fotoaparát má 50 MP rozlíšenie a optickú stabilizáciu obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlý snímač so 120-stupňovým uhlom záberu. Tretím senzorom vo výbave je 10 MP teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Vpredu je umiestnený 12 MP fotoaparát. Batéria má kapacitu 3900 mAh, respektíve 4700 mAh v prípade zariadenia Samsung Galaxy S23+. Nabíjanie menšieho modelu je obmedzené na 25 W, zatiaľ čo väčší variant podporuje aj 45 W. Bezdrôtové nabíjanie prebieha maximálnym výkonom 15 W a reverzné bezdrôtové zas 4,5 W. Menší Samsung Galaxy S23 je jedným z najlepších kompaktných smartfónov súčasnosti. Aktuálne je lacnejší, ako Xiaomi 13 a považujem ho za o čosi lepšiu voľbu. Rozhodnúť dokáže už len vaša preferencia.
Asus Zenfone 9 je kandidátom na najlepší kompaktný smartfón minulého roka. Vyznačuje sa 5,9-palcovým Super AMOLED displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov), ktoré nám dáva výslednú jemnosť 445 pixelov na palec. Tá je na menšej uhlopriečke viac než dostatočnou. Obnovovacia frekvencia činí 120 Hz a maximálny jas slušných 1100 nitov.
Výkon zaobstaráva procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 so 6, 8 až 16 GB RAM v závislosti od pamäťovej verzie. Interné úložisko dosahuje od 128 GB po 256 GB. Na zadnej strane máme iba dva snímače. Tie sú ale veľmi kvalitné. Primárny senzor má 50 MP rozlíšenie a pochváliť sa môže aj gimbalovou optickou stabilizáciou obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlý objektív. Vpredu je umiestnený 12 MP “selfie” fotoaparát.
Telefón podporuje natáčanie 8K videa. Batéria má kapacitu 4300 mAh a v praxi zabezpečí solídnu výdrž na jedno nabitie. To je možné vykonávať s najvyšším výkonom na úrovni 30 W. Bezpečnostný prvok v podobe skenera odtlačkov prstov je umiestnený priamo v zapínacom tlačidle. Je rýchly a spoľahlivý. Ak hľadáte vyslovene malý smartfón s funkčnosťou vlajkovej lode, Asus Zenfone 9 by rozhodne mal byť na vašom užšom zozname.
OnePlus 11 je schopnou novinkou, ktorá má vo svojej výbave 6,7-palcový LTPO3 AMOLED displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, najvyššou svietivosťou na úrovni 1300 nitov a Quad HD+ rozlíšením (1440 x 3216 pixelov) s výslednou jemnosťou približne 525 pixelov na palec. O odolnosť obrazovky sa stará sklo Corning Gorilla Glass Victus. Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 zabezpečí dlhodobé používanie bez spomalenia. Problémom nebudú ani graficky náročné hry na maximálnych detailoch. Spolu s 12 až 16 GB RAM a 256 až 512 GB vnútorného úložiska ide o skvelo vybavený mobilný telefón.
Hlavný fotoaparát sa vyznačuje 50 MP rozlíšením a optickou stabilizáciou obrazu. Druhý, 48 MP ultra-širokouhlý snímač, má 115-stupňové zorné pole. Trojicu uzatvára 32 MP teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením. Vpredu je umiestnený 16 MP fotoaparát a poslúži na príležitostné “selfies” a videohovory. Batéria o kapacite 5000 mAh podporuje extrémne rýchle, 100 W nabíjanie káblom.
Google Pixel 7 Pro je pravou vlajkovou loďou s veľmi príjemnou cenovkou. Ide o to pravé riešenie pre milovníkov čistého Androidu, ktorý ponúka asi najplynulejší zážitok s používania. V kombinácii so skvelými AI funkciami vie Pixel 7 Pro byť vynikajúcim spoločníkom pre každého. Tento modelový rad sa preslávil najmä schopnosťou vytvárať naozaj nádherné fotografie. Umožňuje to nielen hardvér jednotlivých snímačov, tak aj post-processing, ktorý má na starosti čipset Google Tensor G2. Ten má v sebe zabudované viaceré prvky s umelou inteligenciou.
Vpredu sa nachádza 6,7-palcový LTPO AMOLED zobrazovač s Quad HD+ rozlíšením (1440 x 3120 pixelov) so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a maximálnou svietivosťou na úrovni 1500 nitov. Výsledná jemnosť činí približne 512 pixelov na palec. Obrazovku chráni sklo Corning Gorilla Glass Victus. K dispozícii je verzia s 12 GB RAM a 128 až 256 GB interného úložiska.
Hlavný fotoaparát má 50 MP a optickú stabilizáciu obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlá šošovka so 126-stupňovým uhlom záberu. Tretím fotoaparátom je 48 MP teleobjektív s päťnásobným zoomom a optickou stabilizáciou obrazu. Vpredu je umiestnený 10,8 MP “selfie” senzor. Batéria s kapacitou 5000 mAh sa nabíja maximálnym výkonom 23 W. Telefón podporuje a rýchlu formu bezdrôtového dopĺňania energie výkonom 23 W. Podporované je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, ktoré sa môže v určitých situáciách hodiť.
Niekoho dokáže zaujať aj vlajková loď s názvom Motorola edge 30 Ultra. Tá disponuje špičkovými parametrami. Teda, aspoň na papieri. Displej má 6,67-palcovú uhlopriečku. Je typu P-OLED a podporuje 144 Hz vyoskú obnovovaciu frekvenciu. Najvyššia svietivosť sa zastavila na hodnote 1250 nitov. Rozlíšenie činí Full HD+, teda 1080 x 2400 pixelov, čo nám dáva výslednú hustotu približne 395 pixelov na palec. Obrazovku voči škrabancom a rozbitiu chráni odolné sklíčko Corning Gorilla Glass 5.
Bezproblémový výkon zariadenia má zaručiť čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s 8 alebo 12 GB operačnej pamäte. Na používateľské údaje je pripravený interný ukladací priestor s kapacitou 128, 256 až 512 GB. Ide o prvý smartfón s 200 MP fotografickým senzorom. Paradoxom je, že zároveň predstavuje aj najväšiu slabinu tohto mobilného telefónu. Pokiaľ vám na kvalite fotografií až tak nezáleží, ide o cenovo dostupnejšiu a veľmi kvalitnú vlajkovú loď.
4610 mAh batéria sa nabíja pribalenou nabíjačkou s brutálnym 125 W výkonom. Alternatívnym riešením je 50 W bezdrôtové nabíjanie. Motorola edge 30 Ultra na záver ponúka možnosť 10 W reverzného bezdrôtového dobíjania.
Milovníci smartfónov od japonského giganta Sony sa môžu obzrieť po modeli Sony Xperia 1 IV. Tá ponúka 6,5-palcový OLED panel so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, extrémnym rozlíšením 1644 x 3840 pixelov s konečnou hustotou až 643 pixelov na palec a sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus. Smartfón je aj výkonný vďaka implementovanému procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 a 12 GB RAM. Pripravených je 256 až 512 GB vnútorného ukladacieho priestoru na používateľské dáta.
Sony Xperia 1 IV má na zadnej strane zoskupenie štvorice fotoaparátov. Primárny má 12 MP a optickú stabilizáciu. Nechýba 12 MP ultra-širokouhlý snímač so 124-stupňovým uhlom záberu. Zaujať rozhodne vie 12 MP teleobjektív s premenlivým optickým problížením od 3,5x až po 5,2x. Disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu. Kvarteto uzatvára 0,3 MP ToF 3D senzor. Vpredu sa nachádza 12 MP “selfie” senzor. Batéria s kapacitou 5000 mAh sa nabíja maximálnym výkonom 30 W. Podporované je aj bezdrôtové a reverzné bezdrôtové dobíjanie.