Recenzia Samsung Galaxy Buds2 Pro: Atraktívne slúchadlá s 24-bitovým zvukom
Slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro sú nástupcom minuloročného, a zároveň prvého modelu s prívlastkom Pro. Ten ponúkol atraktívny dizajn, vylepšený zvuk a hlavne kvalitné aktívne potlačenie hluku. Nový model na tieto všetky prednosti nadväzuje a pridáva ešte niečo naviac. Toto je začínajúca recenzia slúchadiel Samsung Galaxy Buds2 Pro.
Contents
- 1 Obsah balenia: Len to najnutnejšie
- 2 Recenzia Samsung Galaxy Buds2 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku
- 3 Konštrukcia a dizajn: Toto sa naozaj podarilo
- 4 Recenzia Samsung Galaxy Buds2 Pro: Zvuk a jeho nastavenie
- 5 Aktívne potlačenie hluku, telefonovanie a funkcie okolo
- 6 Aplikácia na všetko
- 7 Batéria a nabíjanie
- 8 Recenzia Samsung Galaxy Buds2 Pro: Záverečné hodnotenie
Obsah balenia: Len to najnutnejšie
Balenie slúchadiel Samsung Galaxy Buds2 Pro obsahuje všetko to, čo budete potrebovať. Teda s výnimkou nabíjacieho adaptéru, no ten nezvykne byť súčasťou balení bezdrôtových slúchadiel. Čo ma potešilo, je prítomnosť obojstranného USB-C kábla. Samsung konečne úplne prešiel na USB-C. Teším sa aj z toho, že nabíjacia kolíska nových hodiniek Galaxy Watch5 je taktiež zakončená USB-C konektorom. V minulosti sa výrobca spoliehal na klasické veľké USB.
Okrem kábla, slúchadiel a nabíjacieho puzdra tu máme ešte náhradné náušníky v dvoch veľkostiach, tretí pár je už nasadený priamo na slúchadlách.
Recenzia Samsung Galaxy Buds2 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku
Slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 Pro boli oficiálne predstavené 10. augusta, do predaja na Slovensku sa dostanú 26. augusta 2022. Momentálne prebiehajú predobjednávky, v rámci ktorých k nim dostanete bezdrôtovú nabíjaciu podložku EP-P2400TBEGEU. Cena slúchadiel je stanovená na 229 eur. Na Slovensku budú dostupné všetky tri farebné varianty – Bora Purple (fialová), Graphite (čierna) a White (biela).
Rovnako po predstavení stáli aj minuloročné slúchadlá Samsung Galaxy Buds Pro, takže žiadne zvyšovanie ceny sa tentokrát nekonalo. Pri pohľade na ceny konkurencie ide o akýsi dobrý stred. Skvelé Huawei FreeBuds Pro 2 sa predávajú oficiálne za 199 eur, ale zoženiete ich aj za 160 eur. Sony WF-1000XM4 sú za oficiálnych 275 eur, avšak overené slovenské e-shopy ich predávajú približne za cenu nových Budsov.
Konštrukcia a dizajn: Toto sa naozaj podarilo
Konštrukčne sme sa opäť posunuli dopredu. Musím uznať, že nové Galaxy Buds2 Pro vyzerajú parádne. Nielen samotné slúchadlá, ale aj krabička. Samsung konečne pochopil, že matné farby sú “in,” za čo má u mňa jedno obrovské plus. Slúchadlá som testoval v bielom farebnom vyhotovení, avšak v Londýne som si mohol vyskúšať všetky farby. A všetky sú matné.
Krabička pôsobí veľmi solídnym dojmom. Ide síce o plat, ale na dotyk je veľmi príjemný. Jemná pastelová farba len pridáva na atraktivite. Konštrukčné spracovanie je špičkové. Otváranie krabičky je pohodlné, mám si o čo zaprieť prst, odpor pántu je nastavený úplne ideálne. V otvorenom stave je poloha zafixovaná, zatváranie sprevádza veľmi príjemné plné “cvaknutie.”
Tvarom sa navyše krabička výborne zmestí prakticky kamkoľvek. Príde mi to dokonca pohodlnejšie ako štýl, aký ponúkajú napríklad FreeBuds Pro 2 či Apple AirPods Pro. V otvorenom stave navyše krabička pekne stojí na stole, slúchadlá z nej nevypadávajú a vyzerá to veľmi dobre.
Na jej zadnej strane nechýba USB-C konektor pre nabíjanie, vpredu sa nachádza LED dióda, ktorá farebne informuje o stave nabitia krabičky. Po otvorení tú máme ďalšiu LED-ku, ktorá zase indikuje nabíjanie samotných slúchadiel vnútri. Tie sú v porovnaní s predchodcom zase o trochu menšie, konkrétne o 15 %, dizajn si zachovali veľmi podobný.
Čo musím pochváliť, je pohodlie v uchu. Na slúchadlá som obzvlášť náročný a nie s každými som spokojný. To, ako mi sedia, je pre mňa najpodstatnejšia vec. Pohodlie je pre mňa dokonca dôležitejšie ako samotná kvalita zvuku. A v tomto prípade je všetko tak, ako by malo byť. V uchu mi sedia perfektne, nevypadávajú a sú pohodlné. Problém som nemal ani s dlhším, približne trojhodinovým počúvaním podcastov. Podpísala sa pod to aj príjemná hmotnosť, ktorá činí len 5,5 gramu na slúchadlo. Pripomínam, že ja síce môžem byť s polohou v uchu spokojný, no nie každý máme rovnaké uši. Niekomu by sedieť nemuseli. Na záver ešte spomeniem vodoodolnosť IPX7, takže pri počúvaní hudby vás nezastaví potenie pri cvičení, ale ani hustý lejak.
Recenzia Samsung Galaxy Buds2 Pro: Zvuk a jeho nastavenie
So smartfónom sa slúchadlá prepájajú samozrejme prostredníctvom Bluetooth. Tá je tu v najaktuálnejšej verzii 5.3. Lákadlom je kvalitný 24-bitový zvuk, ktorý je zabezpečený vlastným Samsung kodekom. Na to, aby ste si ho vychutnali, budete teda potrebovať smartfón Galaxy s nadstavbou One UI 4.0 alebo novšou. Ostatní majú jednoducho smolu, hudbu budú počúvať v 16-bitovej kvalite.
Ja som mal tú možnosť slúchadlá testovať s novým Galaxy Z Fold4 a so zvukom som bol veľmi spokojný. Pekné čisté basy, takmer dokonalé výšky. Úprimne, prijal by som trochu viac stredov. Chýbať nesmie ani ekvalizér, ktorý disponuje 6 prednastavenými profilmi. Vlastný ekvalizér si nastaviť nemôžem, čo je škoda. Pochváliť musím maximálnu hlasitosť, ktorá je poriadne vysoká.
Ak by ste mali problém s nasadením slúchadiel do ucha, prítomný je jednoduchý test, ktorý overí, či sú nasadené správne. A naozaj funguje. Skúšal som ho viackrát, slúchadlá som si nasadil rôznym štýlom a vždy, keď to nebolo dobré, to tento test rozpoznal. Určite sa oplatí vyskúšať to.
Veľmi zaujímavou funkciou je 360 zvuk. Slúchadlá v tomto režime hudbu prehrávajú tak, akoby bol jej zdroj priamo predo mnou. To znamená, že ak otočím hlavou doľava, zvuk pôjde viac do pravého ucha. Na moje počudovanie to funguje naozaj veľmi dobre a dodá to počúvanej hudbe ešte viac dynamiky. Imitovať dokáže dokonca až 7.1-kanálový zvuk.
Aktívne potlačenie hluku, telefonovanie a funkcie okolo
Funkcie okolo potlačenia hluku si zaslúžia svoju vlastnú časť tejto recenzie. A to nielen preto, že ich je požehnane. Všetky fungujú príkladne. Poďme ale pekne postupne. Už minuloročné Galaxy Buds Pro ukázali, že Samsung to s ANC naozaj vie. Aktívne potlačenie hluku je aj v najnovšom modeli príkladné a patrí medzi to najlepšie na trhu. Slúchadlá sú vybavené až troma mikrofónmi, ktoré sa postarajú o ešte účinnejšiu elimináciu šumu. V základe mám k dispozícii tri režimy. ANC môže byť buď zapnuté, vypnuté alebo môže prepúšťať viac okolitých zvukov.
Hudbu či podcasty som vždy počúval so zapnutým aktívnym potlačením hlukov. Slúchadlá vedia rozpoznať, kedy začnem rozprávať a automaticky sa prepnú do režimu prepúšťania zvuku. Ak napríklad počúvam hudbu a potrebujem niekomu niečo povedať, nemusím sa o nič starať, stačí začať hovoriť. V nastaveniach si môžem zvoliť, po akom čase neregistrovania zvuku sa režim opäť prepne do klasického ANC. Môže to byť 5, 10 alebo 15 sekúnd.
Pokiaľ by vám táto výborne fungujúca kombinácia nestačila, režimy ANC je možné prepínať aj pomocou dotykových gest (podržanie slúchadiel). Gestá všeobecne fungujú veľmi dobre. Vybrať si môžem, čo slúchadlá urobia po jednom, dvoch či troch ťunkutiach. Prehrávaná hudba sa po vytiahnutí slúchadiel z uší pozastaví, no nepozastaví sa po vytiahnutí jedného slúchadla, čo je z môjho pohľadu trochu škoda. Vypne sa len ANC. To je ale vec osobných preferencií, niekomu by to mohlo práve takto vyhovovať.
Telefonovanie s Galaxy Buds2 Pro je veľmi príjemné. Počas testovania som s nimi telefonoval viackrát, dokonca aj v MHD a druhá strana sa na nekvalitný zvuk nesťažovala ani raz. Žiadny výpadky ani nič podobné. Mimochodom, k dispozícii je aj rýchle prepínanie medzi zariadeniami, s ktorými práve pracujete. Samozrejme od Samsungu. Môže ísť o mobil, tablet, notebook (škoda, že sa u nás nepredávajú) či dokonca aj Galaxy hodinky. Rovnako to má vyriešené napríklad aj konkurenčný Apple.
Aplikácia na všetko
Dostávam sa k jednej z tradičných výhod Samsung ekosystému, ktorou je aplikácia Galaxy Wearable. Tá združuje všetky nositeľné zariadenia výrobcu, vrátane slúchadiel. Je plná funkcií, no zároveň prehľadná. V prípade Galaxy Buds2 Pro sa práve tu dejú všetky potrebné nastavenia. V základe hneď na vrchu vidím aktuálny stav nabitia batérie slúchadiel a hneď pod ním nastavenia funkcie ANC.
Sú tu nastavenia funkcie 360 zvuk či možnosti dotykového ovládania, ktoré som spomínal vyššie. Nechýa ekvalizér a ďalšie nastavenia slúchadiel. Slúchadlá sú výborne integrované do ekosystému a spolupracujú aj s funkciou SmartThings Find, takže ich je možné vyhľadávať na mape v prípade straty.
Batéria a nabíjanie
Aj v tomto smere sa udiali nejaké vylepšenia. Batéria, ktorá sa nachádza v krabičke, má teraz kapacitu rovných 500 mAh, v porovnaní s predchádzajúcimi 472 mAh. Nie je to síce nijako výrazný skok, ale poteší. Výdrž batérie sa podľa výrobcu veľmi nezmenila. Oficiálne sľubuje 5-hodinovú výdrž pri počúvaní hudby, ak máte zapnuté aktívne potlačenie hluku, prípadne 8 hodín s vypnutým ANC.
Výdrž batérie udávaná výrobcom:
ANC zapnuté | ANC vypnuté | |
Počúvanie hudby (slúchadlá / slúchaldá + krabička) | 5 / 18 hodín | 8 / 28 hodín |
Telefonovanie (slúchadlá / slúchadlá + krabička) | 3,5 / 14 hodín | 4 / 15 hodín |
Tieto čísla môžem potvrdiť. Počas môjho dvojhodinového testu počúvania hudby s ANC na 50 % hlasitosti z batérie slúchadiel ubudlo 22 percent, čiže na tých 5 hodín výdrže by som sa teoreticky mal dostať. Nabíjanie je možné prostredníctvom USB-C kábla, no ako sme už aj z predchádzajúcich modelov zvyknutí, nechýba ani pohodlné bezdrôtové nabíjanie.
Recenzia Samsung Galaxy Buds2 Pro: Záverečné hodnotenie
Nástupca prvých Budsov s prívlastkom Pro sa opäť podaril. Prináša niekoľko užitočných nových vlastností na čele s lepším zvukom a 24-bitovým audiom. Škoda, že len pre Galaxy smartfóny. Slúchadlám nechýba moderný Bluetooth vo verzii 5.3, potešia o 15 % menšie rozmery a opäť mimoriadne atraktívny dizajn krabičky.
V uchu držia extrémne dobre a problém nie je ani s dlhým, niekoľkohodinovým počúvaním. Oceňujem kvalitné ANC a 360-stupňové audio. Skvelé je aj automatické zisťovanie hlasu, kedy sa slúchadlá prepnú do režimu prepúšťania zvukov. A ako už býva zvykom, na čele je výborná aplikácia. Na druhú stranu, výdrž by mohla byť ešte o nejakú tú hodinku dlhšia. Celkovo ide o mimoriadne podarené slúchadlá, ktoré sa nezľaknú žiadnej konkurencie.
✅
- vylepšený dizajn
- výborne sedia v uchu
- Kvalitný zvuk
- Prepracovaná aplikácia
- Veľa softvérových noviniek, ktoré naozaj fungujú
❌
- Výdrž batérie mohla byť o niečo dlhšia
- 24-bitový zvuk len s Galaxy zariadeniami