Recenzia Huawei nova 11: Krásavec s dlhou výdržou
Tak ako každý rok, aj tento vydala spoločnosť Huawei novú generáciu svojich smartfónov strednej triedy s označením nova. Ani tento rok nie je výnimkou. Tohtoročnú sériu Huawei nova 11 tvoria tri modely (základný, Pro a Ultra model). Toto je recenzia modelu Huawei nova 11, ktorý sa ako jediný oficiálne predáva aj na slovenskom trhu.
Contents
- 1 Recenzia Huawei nova 11 je rozdelená na niekoľko častí:
- 2 Recenzia Huawei nova 11: Cena a dostupnosť
- 3 Recenzia Huawei nova 11: Tabuľka parametrov
- 4 Recenzia Huawei nova 10 Pro: Balenie
- 5 Konštrukcia a dizajn
- 6 Displej a zvuk
- 7 Zabezpečenie
- 8 Výkon a pamäť
- 9 Systém a konektivita
- 10 Fotoaparát a video
- 11 Batéria a nabíjanie
- 12 Recenzia Huawei nova 11: Záverečné hodnotenie
- 13 Konkurencia
- 14 Samsung Galaxy A54
- 15 Sony Xperia 10 V
- 16 Motorola edge 30 neo
Recenzia Huawei nova 11 je rozdelená na niekoľko častí:
Recenzia Huawei nova 11: Cena a dostupnosť
Huawei nova 11 sa na Slovensku predáva za odporúčanú cenu 549 eur, čo sa smartfón strednej triedy nie je málo. Cena je za variant s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom. Zariadenie je v predaji vo farebných verziách Black (čierna) a Green (zelená). Nami recenzovaný model má zelenú farbu.
Recenzia Huawei nova 11: Tabuľka parametrov
Rozmery | 161.3 x 75 x 6.9 mm |
Hmotnosť | 168 gramov |
Operačný systém a nadstavba | EMUI 12 |
Procesor | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
Displej | OLED 6,7 palcov, 120 Hz, 2412 x 1084 pixelov |
RAM | 8 GB |
Úložisko | 128 GB/ 256 GB/ 512 GB |
Zadný Fotoaparát |
|
Selfie fotoaparát | 60 MP, f/2.4, 100˚ |
Batéria | 4500 mAh |
Nabíjanie | 66 W |
Vodoodolnosť | nie |
Siete a konektivita | LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB-C, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO a BDS |
Senzory | Akcelerometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, senzor okolitého svetla |
Farebné prevedenie | Čierna, zelená |
Cena | 549 eur |
Recenzia Huawei nova 10 Pro: Balenie
Balenie smartfónu Huawei nova 11 je oproti konkurencii skutočne štedré. Okrem samotného smartfónu, manuálov a nástroja na otvorenie slotu SIM karty je tu priesvitný silikónový kryt. Hlavným plusom je však, že spolu s nabíjacím USB-C káblom ostanete aj nabíjací adaptér s výkonom 66 W. Konkurencia už dnes často nepribalí žiaden nabíjací adaptér. Avšak slúchadlá aj tomto prípade bohužiaľ chýbajú.
Konštrukcia a dizajn
Dizajn smartfónu sa oproti predošlej generácii prakticky nezmenil. Aj tentokrát pôsobí luxusne a dominuje mu výrazný model fotoaparátu na zadnej strane s veľkým primárnym foto snímačom, ktorý lemuje vrúbkovaný prstenec. Oproti v minulom roku recenzovanému modelu Huawei nova 10 Pro nemá Huawei nova 11 prstenec extravagantne zlatý, ale vo farbe tela. V našom prípade v zelenej.
Na prednej strane je potom obrovský 6,7-palcový OLED displej roztiahnutý až ku krajom. Ďalej sú na hornej a spodnej strane mikrofóny a reproduktory. Na spodnej je navyše USB-C port a slot na SIM kartu. Práva strana patrí tlačidlám hlasitosti a tlačidlu napájania s pekným červeným zvýraznením. Zadná a aj predná strana je chránená tvrdeným sklom značky Kunlun.
Boky zariadenia sú z hliníku. Zvýšená odolnosť voči vode smartfónu chýba. Aspoň oficiálne. Konštrukcia však vyzerá, že by mala odolať bežnému dažďu. Záruku vám na to výrobca ale nedá. Smartfón sa kvôli 6,7-palcovému displeju síce nedá nazvať kompaktným, ale má hrúbku len 6,9 milimetrov a hmotnosť príjemných 168 gramov. Vďaka tomu sa príjemne drží a nevadí ani vo vrecku.
Displej a zvuk
Podobne ako v predošlej generácii je jedným z plusov novinky kvalitný OLED displej. Jeho uhlopriečka je dnes už priemerných 6,7 palca. Prekvapí netradične rozlíšenie 2412 x 1084 pixelov, ktoré dáva širokouhlý pomer strán 20:9. Oproti minulej generácii sa zvýšila obnovovacia frekvencia až na 120 Hz. Samozrejmosťou je podpora širokého dynamického kontrastu HDR10.
Vzorkovacia frekvencia je 300 Hz. Displej má tiež výborné pozorovacie uhly a farby. Svetelnosť displeja na priamom slnku je síce v poriadku, ale k najlepším v roku 2023 už nepatrí. Na druhej strane, pri prehrávaní multimédií potešia stereo reproduktory (na spodnej a vrchnej strane). Majú dobrú hlasitosti a ani pri najvyššej hlasitosti nijak výrazne neskresľujú zvuk.
Zabezpečenie
Do smartfónu sa dá prihlásiť okrem klasického PINu, hesla alebo vzoru aj dnes už štandardným optickým snímačom odtlačkov prstov a rozpoznávaním tváre. Snímač odtlačkov prstov funguje rýchlo a presne. Počas testovania sa nestalo, že by sa smartfón pomocou odtlačku nepodarilo odomknúť na prvý raz. Avšak dobre funguje aj rozpoznávanie tváre cez 60-megapixelový selfie fotoaparát, čo sa hodí hlavne v zime pri ovládaní smartfónu v rukaviciach.
Výkon a pamäť
Chod smartfónu zabezpečuje v rámci strednej triedy výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 778G. Osemjadrový procesor v ňom je doplnený o grafické jadro Adreno 642L a samotný čipset je prepojený s operačnou pamäťou o veľkosti 8 GB. Všetko to sú síce výborné hodnoty, ale je tu jedno veľké mínus. Kvôli sankciám USA môže Huawei ponúkať smartfón iba bez 4G konektivity.
Čo sa týka úložiska, je tu k dispozícii 256 GB, čo je veľmi dobrá hodnota. Bohužiaľ ju však nemôžete rozšíriť micro SD kartami. Vďaka čipsetu je smartfón veľmi svižný pri bežnom alebo náročnejšom používaní. Aj v multitaskingu pri viacerých otvorených oknách bežalo všetko hladko a svižne. Smartfón si poradil aj s náročnejšími modernými hrami.
Systém a konektivita
Huawei nova 11 beží na systéme Android 12 s nadstavbou EMUI 13 bez Google aplikácií. Ak sa aj v roku 2023 pýtate na dôvod, tak jednoducho kvôli zákazu amerického Ministerstva obchodu predávať Huawei americké technológie, kam patrí aj softvér od Googlu. Je to veľké mínus smartfónu. Asi najviac ho používateľ cíti pri absencii obchodu Google Play a platobného systému Google Pay.
Systém tak používa tzv. Petal vyhľadávanie, Petal Maps od spoločnosti Huawei, vlastné služby spoločnosti ako súčasť HMS Core a obchod s aplikáciami AppGallery. Rozhranie EMUI 13 však vyzerá dobre a podobne ako v predošlej generácii Je tu dostatok možností prispôsobenia, tém, miniaplikácií a podobne.
Veľký nedostatok nájde používateľ aj v konektivite. Kvôli rovnakému zákazu USA nemá smartfón podporu 5G. Musíte si tak vystačiť so zastaralým LTE. Zvyšok konektivity zahŕňa Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a NFC. K dispozícii je samozrejme aj GPS a NFC čip, ktoré využitie je u nás však obmedzené absenciou platobného systému Google Play.
Fotoaparát a video
Na zadnej strane smartfónu je primárny fotoaparát, ktorý používa 50 MP snímač s 1,0µm pixelmi. Objektív má 24 mm ohniskovú vzdialenosť a clonu f/1,9. Opäť tu však chýba optická stabilizácia (OIS). Avšak dôležitou zmenou je pridanie laserového modulu automatického zaostrovania. Sekundárny 8 MP ultra-širokouhlý snímač má objektív s 16 mm ohniskovou vzdialenosťou, clonou f/2.2 a automatickým zaostrovaním.
Duálny selfie fotoaparát je zložený zo 60 MP snímača s 0,6 µm pixelmi, 17 mm ekvivalentným objektívom s clonou f/2,4 a automatickým zaostrovaním. Druhým je 8MP snímač spárovaný s 52 mm f/2,2 objektívom pre 2x optický zoom. Vďaka nemu si môže priblížiť aj scénu za vašim chrbtom. Aj v jeho prípade je k dispozícii automatické zaostrovanie.
Všetky fotoaparáty a aj snímače podávajú za denného svetla veľmi dobre výsledky. Fotografie sú detailné, s dobré redukovaným šumom, s realistickými farbami a s dobrým vyvážením bielej. Primárny snímač zadného fotoaparátu si dokáže slušne poradiť aj v noci. Na druhej strane sú ostatné snímače na tom v noci o niečo horšie, ale to v tejto triede až tak neprekvapí.
O niečo horšie než fotografie je na tom video a viditeľné je to hlavne v 4K rozlíšení. Menej detailov, slabší široký dynamický rozsah a absencia lepšej stabilizácie sa prejavuje hlavne pri nočných videách. Po pravde povedané je lepším riešením pri videu prepnutie do 1080p rozlíšenia, pretože v tomto rozlíšení nie sú niektoré nedostatky až tak viditeľné.
Batéria a nabíjanie
Tak ako minulá generácia sa aj novinka môže pochváliť veľmi dobrou výdržou vďaka batérii s kapacitou 4500 mAh. Aj pri náročnejšom používaní bolo nutné dať smartfón na nabíjačku až druhý deň k večeru. Okrem toho pri pozeraní YouTube videí pri HD kvalite spotrebuje smartfón zhruba 4 % kapacity batérie za hodinu, čo je výborná hodnota.
V teste batérie benchmarku PCMark získal smartfón výborné skóre 12 hodín 42 minút. Rovnako ako výdrž batérie je výborná aj rýchlosť nabíjania smartfónu vďaka 44 W káblovému nabíjaniu. Smartfón sa dokázala nabiť z 0 na 100 % za 41 minút. Navyše má 66 W nabíjací adaptér priamo v balení. Trochu zamrzí absencia bezdrôtového nabíjania.
Čas nabíjania | Percentá |
15 minút | 50 % |
30 minút | 88 % |
41 minút | 100 % |
Recenzia Huawei nova 11: Záverečné hodnotenie
Huawei nova 11 má podobne klady a zápory ako predošlá generácia Huawei nova 10. Opäť ide o dizajnovo krásny smartfón strednej triedy s kvalitným OLED displejom. Okrem toho sa môže pochváliť dlhou výdržou batérie a veľmi rýchlym nabíjaním. Opäť sa však nedá hovoriť o bezchybnom zariadení.
Na prvom mieste nedostatkov je určite absencia Google aplikácii, pretože ju pocíti väčšina používateľov systému Android. Zráža ho však aj vysoká cena, pri ktorej by človek očakával niektoré hardvérové štandardy. Asi najviac optickú stabilizáciu fotoaparátu. Okrem toho aj vyššiu odolnosť a možno už aj bezdrôtové nabíjanie.
Konkurencia
Samsung Galaxy A54
Hlavným konkurentom Huawei nova 11 bude Samsung Galaxy A54. Jeho hlavnou výhodou je určite prítomnosť optickej stabilizácie fotoaparátu a vysoká odolnosť voči vode certifikácie IP68. A samozrejme prítomnosť Google aplikácií, 5G a najnovší systéme Android 13. Avšak mínusom môže byť pomalšie nabíjanie.
Sony Xperia 10 V
Ďalšou alternatívou je nová Sony Xperia 10 V, ktorá má navyše ešte elegantnejší dizajn, kompaktnejšie rozmery a optickú stabilizáciu fotoaparátu. Okrem toho je prítomná vodeodolnosť IP68 a podporu 5G. Mínusom môže byť starší typ Wi-Fi a Bluetooth 5.1. A samozrejme menší displej, ktorý v dnešnej multimediálne dobe nemusí väčšine ľudí stačiť.
Motorola edge 30 neo
Možnosťou je aj Motorola edge 30 neo, ktorá v strednej triede prekvapí hlavne prítomnosťou bezdrôtového nabíjania. Ďalej nechýba ani optická stabilizácia fotoaparátu, vodeodolnosť, 5G a Google aplikácie. Avšak mínusom môže byť slabší dizajn. absencia 4K videa, staršie Wi-Fi a Bluetooth. Čipset taktiež nepatrí k najvýkonnejším.
Náš tip
Disney+ začne spolu so zdražením obmedzovať dabing