Games

Recenzia HONOR 70: Štýlová stredná trieda

Ďalšia premakaná novinka od spoločnosti HONOR. Je to smartfón strednej triedy s neobyčajnými fotoaparátmi na zadnej strane konštrukcie. Niektorých fanúšikov určite poteší aj veľký displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Cena je pomerne vysoká, no či sa naozaj oplatí vám prezradí recenzia na HONOR 70.

Recenzia smartfónu HONOR 70 je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia HONOR 70: Cena a dostupnosť na Slovensku

Podľa informácií, ktoré som získaval z portálu Heureka.sk, sa HONOR 70 aktuálne cenovo pohybuje na úrovni smartfónov vyššej strednej triedy. Je dostupný v troch farebných kombináciách, a to v polnočnej čiernej, kryštálovej striebornej, emeraldovej zelenej a na oficiálnej stránke je ešte zobrazená aj zaujímavá farba “Icelandic frost”, ktorú som však na slovenských e-shopoch nenašiel. Zo všetkých troch farebných dizajnov je mojim favoritom jednoznačne strieborná. Na internetovom obchode sú dostupné dve pamäťové verzie, ktoré zatiaľ nie sú dostupné vo všetkých farbách:

  • Honor 70 8 GB / 128 GB: 549 eur
  • Honor 70 8 GB / 256 GB: 599 eur

Recenzia HONOR 70: Obsah balenia

Krabička, v ktorej zariadenie dostanete, nie je ničím výnimočná. Je pomerne veľká, tak ako aj samotný smartfón. Prekvapilo ma, že balenie obsahuje aj nabíjací set, ktorý už v baleniach od  niektorých konkurenčných značiek nie je vždy samozrejmosťou. Ku masívnemu 66 W adaptéru je pribalený kábel s jednostrannou koncovkou USB-C. HONOR 70 bol po otvorení krabičky dodatočne zabalený v jemnej ochrannej fólii. Výrobcovia pridali do balenia aj priesvitný obal, ktorý sa podľa mňa nesmierne hodí ku štýlovej zadnej strane smartfónu. Nechýba ani nástroj na vyberanie SIM kariet. V mojom prípade balenie neobsahovalo žiadnu užívateľskú príručku, no vo vašom prípade by mala byť súčasťou balenia.

Recenzia HONOR 70: Konštrukcia a dizajn

Veľkosť zariadenia bola pre mňa prvým vizuálne príťažlivým faktorom hneď po otvorení balenia. Aj napriek obrovskej predĺženej konštrukcií je smartfón veľmi tenký a prekvapivo ľahký. Keďže mám pomerne veľké ruky padol mi do dlane ako uliaty. Nečakaným dizajnérskym prvkom bol pre mňa zahnutý displej na oboch stranách zariadenia. Vo vrchnej časti displeja sa nachádza okrúhly notch, v ktorom je ukrytý predný fotoaparát. Smartfón podporuje aj odomykanie pomocou tváre. To počas celého testovania fungovalo bez najmenších problémov. Pre používateľov, ktorí preferujú odomykanie pomocou odtlačku prsta, sa na spodnej časti displeja nachádza vstavaný senzor, ktorý funguje okamžite.

  • Rozmery: 161,4 x 73,3 x 7,9 milimetra
  • Hmotnosť: 178 gramov

Na pravej strane konštrukcie sa okrem tlačidla na ovládanie hlasitosti a menšieho tlačidla na zamykanie obrazovky nenachádza nič nezvyčajné. Sloty na vkladanie dvoch nanoSIM kariet nájdete na spodnej strane konštrukcie, hneď vedľa reproduktora a nabíjacieho USB-C portu. Sloty na pamäťovú kartu budete hľadať márne. Na druhú stranu musím podotknúť, že pamäťové verzie, ktoré nájdete na trhu sú na bežné používanie viac než postačujúce.

HONOR 70
HONOR 70 | Zdroj: Miroslav Schwamberg


Čo sa zadnej strany týka, tá je pre mňa na celej konštrukcii najzaujímavejšia. Z troch dostupných farebných kombinácií som mal možnosť testovať práve striebornú. Na sklenenej zadnej strane s priečne križujúcimi optickými zalomeniami sa od fotoaparátov až po nabíjací port postupne zvyšuje hustota trblietok, ktoré striebornej farbe pridávajú zlatistý odtieň. Musím dodať, že pod správnym uhlom je na zadnej strane vidieť aj odtlačky prstov. To mi však nerobilo žiaden problém, keďže som kvôli ochrane vypuklých fotoaparátov takmer nikdy nedával dole ochranný obal.

Recenzia HONOR 70: Displej

Predná strana s 6,67-palcovým OLED displejom ponúka zobrazovanie, až 1 miliardy farieb s rozlíšením Full HD+ (1080 x 2400 pixelov) a obnovovacou frekvenciou 120 Hz funguje bez najmenšieho seknutia. Pozeranie videí, fotografií a hranie mobilných hier je na tomto zariadení skutočným zážitkom. Displej podporuje aj zobrazovanie HDR10+ obsahu a svietivosť displeja je navrhnutá tak, že ani pri vysokej intenzite okolitých svetiel nie je s čitateľnosťou obrazu žiaden problém.

HONOR 70
HONOR 70 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V nastaveniach systému je možné upravovať teplotu a intenzitu farieb podľa vlastnej potreby. Nechýba ani ponuka svetlého alebo tmavého režimu systému a taktiež je možné meniť aj obnovovaciu frekvenciu zobrazovača. V ponuke nájdete aj takzvaný jednoduchý režim, ktorý zväčší text a ikony na pracovnej ploche. Počas testu som v týchto nastaveniach takmer nič nezmenil, keďže sú všetky funkcie displeja od výroby nastavené veľmi príjemne. Always-on displej je moja obľúbená a najčastejšie používaná funkcia, ktorú v smartfóne HONOR 70 určite odporúčam zapnúť. Pri nastavení funkcie na dotyk je odozva takmer okamžitá. Okrem iného ponúka aj nesmierne množstvo dizajnov pre náročnejších používateľov.

Recenzia HONOR 70: Výkon a pamäť

O výkon sa v tomto prípade postará procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G, ktorý je vyrábaný pomocou 6 nm technológie. Počas testu som na telefóne robil takmer všetko. Pri žiadnej aktivite, vrátane hrania mobilných hier, som nezaregistroval spomalenie či výrazné zahrievanie zariadenia. Pri graficky náročnejších hrách sa teplota samozrejme mierne zvýšila, no nebolo to nič nezvyčajné či nejak nepríjemné. 8 GB operačná pamäť, ktorá sa nachádza vo všetkých dostupných modeloch, je naozaj ideálnym riešením.

Čo sa týka úložného priestoru, počas testu som mal dostupnú verziu s 256 GB úložným priestorom. Po nainštalovaní aplikácií a prenesení súborov z vlastného zariadenia som nezaplnil ani 20 % celkovej kapacity. Preto si myslím, že pre bežných a nenáročných používateľov je verzia s 128 GB úložným priestorom ideálnou voľbou. Pri dodatočnom testovaní plynulosti a výkonu v aplikáciách AnTuTu BenchmarkGeekbench 5 zariadenie obstálo presne podľa očakávaní.

Recenzia HONOR 70: Operačný systém

Ja osobne som sa s nadstavbou Magic UI 6.1 stretol úplne prvý krát. Prostredie je veľmi jednoducho ovládateľné a pripomína mi MIUI, ktoré mám na vlastnom Xiaomi smartfóne. Rozdiely sú som si všimol najmä vo výzore ikoniek na pracovnej ploche a v nastaveniach. HONOR 70 má už po rozbalení automaticky predinštalovaný Android 12. Ten opäť fungoval bezchybne a bez najmenších komplikácií. V systéme sa nachádza aj inteligentný asistent YOYO, ktorý odporúča aplikácie na základe situácií a rôznych zvykov používateľa.

Operačný systém MagicUI
Operačný systém MagicUI

Pre pracujúcich používateľov je tu aj funkcia, ktorá blokuje upozornenia po otvorení vybraných aplikácií. Hráči mobilných hier sa budú musieť uspokojiť s režimom výkonu len pre obnovovaciu frekvenciu obrazovky, keďže sa v systéme nenachádza žiadny herný režim. Jediným problémom bola aplikácia Instagram, ktorá sa samovoľne vypínala aj napriek tomu, že na vlastnom telefóne my všetko fungovalo bez problémov.

Recenzia HONOR 70: Batéria a nabíjanie

Kvalitnú výdrž zabezpečuje batéria s kapacitou 4 800 mAh. Tomuto parametru nemám čo vytknúť. Pri pravidelnom sledovaní sociálnych sietí, pozeraní videí a hraní hier mi smartfón od plného nabitia vydržal približne jeden a pol dňa. Niektoré dni sa mi podarilo predĺžiť výdrž batérie až na celé dva dni. Môj priemerný čas strávený na telefóne bol skoro tri hodiny denne. Ak by ste chceli zariadenie vybiť za jeden deň, museli by ste na ňom stráviť 6 až 8 hodín. Najviac batérie samozrejme spotrebovalo sledovanie videí a hranie hier.

Stalo sa mi, že som počas dňa potreboval rýchlo nabiť telefón. Vtedy prichádza na rad 66 W superrýchla nabíjačka. Nabitie z 9 % batérie na 100 % trvá zhruba 40 minút. Je známe, že rýchle nabíjanie smartfónov pomaličky znižuje výdrž batérie. Preto sa v nastaveniach batérie nachádzajú aj možnosti inteligentného nabíjania a inteligentnej kapacity batérie. Tieto funkcie slúžia na znižovanie negatívnych efektov, ktoré pôsobia na batériu pri rýchlom nabíjaní. Jediným mínusom je chýbajúce bezdrôtové nabíjanie, ktoré už niektoré konkurenčné smartfóny strednej triedy ponúkajú.

Recenzia HONOR 70: Konektivita

Počas testovania som mal možnosť vyskúšať takmer všetky spôsoby pripojení. Internetové spojenie pomocou Wi-Fi 802.11 malo niekedy problém s tým, že sa samovoľne odpojilo od siete a zamietlo mi opätovné pripojenie. Tento problém som zaznamenal pri pripojení na dve rozdielne siete, no po reštartovaní zariadenia Wi-Fi fungovalo bez komplikácií. Bluetooth 5.2 fungoval plynule aj po pripojení na Android Auto. Lokalizačné služby GPS, A-GPS, GLONASS, BDS a funkcia NFC fungovali úplne bezproblémovo.

HONOR 70
HONOR 70 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zariadenie však neposkytuje pripojenie na frekvencie rádia. Port pre USB-C 2.0 a USB On-The-Go umožňuje pripojenie externých úložných priestorov. V paneli nástrojov nájdete aj funkciu 5G, ktorú sa mi bohužiaľ nepodarilo otestovať. Pri hovoroch cez operátora 4ka prebiehala komunikácia medzi oboma stranami veľmi plynulo a bez nečakaných výpadkov. Samozrejme treba brať do úvahy aj pokrytie signálom na danom území.

S dátami a ich zdieľaním pomocou hotspotu neboli žiadne problémy. Konektivita smartfónu pri spolupráci s okolitými zariadeniami bola naozaj na vysokej úrovni. Mňa ako staromódneho používateľa káblových slúchadiel sklamalo jedine to, že zariadenie neponúka 3,5 mm jack na ich pripojenie. V neposlednom rade musím spomenúť aj reproduktory, ktoré neboli ničím výnimočné. Hrajú veľmi čisto a pri maximálnej hlasitosti sú až nadpriemerne hlučné.

Recenzia HONOR 70: Fotoaparáty

Dvojica okrúhlych vypuklých dizajnérskych prvkov na zadnej strane v sebe ukrýva trojicu fotoaparátov, ktoré dokážu za pomoci menších softvérových úprav vytvoriť naozaj lákavé snímky. Primárny 54 MP fotoaparát so svetelnosťou f/1.9 ma veľmi príjemne prekvapil. Priamo pod ním nájdete ultraširoký 50 MP snímač, ktorý so svetelnosťou f/2.2 zachytí okolité predmety až v 122˚ uhle. Posledný je 2 MP hĺbkový senzor s clonou f/2.4. Ten sa nachádza priamo nad Dual-LED bleskom. Na prednej strane sa v levitujúcom notchi nachádza predný 32 MP snímač so svetelnosťou f/2.4.

HONOR 70
HONOR 70 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pre porovnanie som si pre vás pripravil niekoľko fotografií. Snímky z primárneho fotoaparátu boli pri dobrom svetle veľmi prirodzené. Nezdalo sa mi, žeby to systém preháňal s umelým a zbytočným upravovaním. Na prvý pohľad snímky vyzerajú veľmi lákavo, no pri priblížení je vidieť rozostrenie objektov a detailov. Oproti vlajkovým lodiam je to naozaj markantný rozdiel. Približovanie cez hlavný fotoaparát je realizované digitálne. Dvojnásobný zoom robí ešte celkom ostré snímky, ale pri použití maximálneho desaťnásobného priblíženia nečakajte nič ohromné. Ultraširoký objektív ma veľmi prekvapil. Pri jeho používaní sa mi výsledné fotky zdali byť o niečo svetlejšie. Detaily a nápisy na širokouhlých snímkach sú rozostrené a dosť ťažko čitateľné.

Nočné fotografie nie sú vôbec zlé. Režim pre nočné fotenie sa zapína automaticky. Hlavný fotoaparát podľa môjho názoru veľmi pekne zosvetlil tmavé detaily a výsledná fotografia vôbec nevyzerá zle. Širokouhlý snímač sa za tmavých podmienok správal presne opačne, ako pri svetle. Snímka je v tomto prípade o niečo tmavšia.

Predná „selfie“ kamera vytvára veľmi detailné snímky. Do oka mi okamžite udrelo automatické skrášlenie, ktoré vôbec nebolo zlé. Video cez prednú kameru je možné natáčať vo Full HD rozlíšení na 30 snímkach za sekundu so stabilizátorom gyro-EIS. Videozáznamy zo zadnej kamery sú na tom o niečo lepšie. Procesor zariadenia umožňuje nahrávať videá aj v 4K rozlíšení ale len na 30 fps. Full HD video je možné natočiť aj na 60 fps a samozrejme ani tu nechýba optická stabilizácia.

Selfie kamera
Selfie kamera | Zdroj: Matej Kundis

Ukážkové video v rozlíšení 4K:

Ukážkové video v rozlíšení Full HD:

Recenzia HONOR 70: Záverečné zhodnotenie

HONOR 70 je naozaj rozmerný smartfón, ktorý ma aj napriek svojej veľkosti ohúril ľahkosťou a skvelým dizajnom. Viem si predstaviť, že by som ho používal, ako svoje primárne zariadenie pri každodenných činnostiach. Rýchla odozva displeja s obnovovacou frekvenciou 120 Hz fungovala bez najmenších problémov, podobne ako operačný systém Android 12 a nadstavba MagicUI. Nenáročným používateľom určite postačí aj kvalita fotoaparátov.

HONOR 70
HONOR 70 | Zdroj: Tomáš Kanálik


Až na malé rozostrenie detailov vyzerajú snímky veľmi pekne a prirodzene. Na natáčanie videí v 4K rozlíšení vám však bude musieť stačiť 30 fps. Pri priemernom používaní je takmer dvojdňová výdrž batérie naozaj postačujúca. Najväčším bonusom je, že kapacitu batérie si dokážete vďaka 66 W super rýchlemu nabíjaniu doplniť za necelých 45 minút. Pre mňa je jednoznačným mínusom vyššia cena, ktorá sa aktuálne pohybuje od 525 € do 599 €. Zariadenia strednej triedy s podobnými parametrami sa na trhu u niektorých konkurenčných značiek dajú zohnať aj lacnejšie.

Recenzia HONOR 70: Tabuľka parametrov

Rozmery 
  • 161,4 x 73,3 x 7,9 milimetra
Hmotnosť 
Displej 
  • 6,67-palcová uhlopriečka
  • Obnovovacia frekvencia 120 Hz
  • Rozlíšenie Full HD+ (1080 x 2400 pixelov)
  • Pomer strán 20:9
  • 1 miliarda farieb
  • HDR10+
Procesor
  • Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G (6nm)
Operačná pamäť
Vnútorný ukladací priestor
Operačný systém 
Fotoaparáty
  • Primárny 54 MP (f/1.9) s optickou stabilizáciou
  • Ultraširokouhlý 50 MP (f/2.2) so 122-stupňovým uhlom záberu
  • Hĺbkový senzor 2 MP (f/2.4)
  • Predný 32 MP (f/2.4) s optickou stabilizáciou
Batéria a nabíjanie 
  • 4 800 mAh
  • 66 W super rýchle nabíjanie
Cena

Recenzia HONOR 70: Konkurencia

Konkurenciou pre HONOR 70 je napríklad veľmi štýlový Nothing Phone (1), ktorý sa preslávil najmä svojím špecifickým a atraktívnym dizajnom. Skvelým konkurentom je aj Samsung Galaxy S21 FE. V podobnej cenovej kategórii sa pohybuje aj smartfón od čínskeho výrobcu, Xiaomi 11T Pro s väčšou kapacitou batérie, no o niečo menším displejom. Pri kúpe smartfónu sa každý používateľ zameriava na to, čo mu vyhovuje, a preto už výber nechávam na vás.

Nothing Phone (1)
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *