Games

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro: Ukloňte sa, prichádza kráľ

ROG Phone bol v minulosti akýmsi etalónom herných smartfónov. Bol prakticky jediným modelom na trhu so zameraním na hráčov. Teraz je situácia iná a nadupané herné telefóny ponúka už viacero výrobcov. Asus má však stále na trhu svoje miesto a Asus ROG Phone 6 Pro môžeme opäť považovať za najlepší herný smartfón na svete. Kombinuje v sebe nielen ohromnú hardvérovú výbavu, ale aj množstvo šikovných riešení a zaujímavé príslušenstvo, ktoré nemá nikto iný na trhu. Aká je táto novinka z pohľadu hrania, ale aj bežného používania? Toto je recenzia Asus ROG Phone 6 Pro.

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro je rozdelená na niekoľko častí

Asus si za svoj najvýkonnejší smartfón v prevedení s 18 GB RAM a 512 GB úložiskom nechá poriadne zaplatiť. Jeho cena je približne 1350 eur, čím sa prakticky vyrovnáva cene Xperie 1 IV. Za svoje peniaze však dostanete smartfón, na ktorý hardvérovo nemá absolútne nič na trhu. Najvýkonnejší Snapdragon, extra porcia RAM, veľké úložisko, obrovská batéria, 165 Hz displej, dva nabíjacie porty a oveľa viac. Parametre ale nie sú všetko, poďme pekne poporiadku.

Parametre Asus ROG Phone 6 Pro

Rozmery 173 x 77 x 10,3 mm
Hmotnosť 239 gramov
Displej AMOLED, 165 Hz, 6,78″, 2448 x 1080p, HDR10+, 1200 nitov, Corning Gorilla Glass Victus
Procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
RAM a úložisko 18 GB / 512 GB
Operačný systém Android 12
Fotoaparát 50 MP, f/1.9
13 MP, f/2.2 ultra širokouhlý
5 MP makro12 MP selfie
Batéria a nabíjanie 6000 mAh, 65 W káblové nabíjanie
Cena 1350 €

Balenie v štýle herného smartfónu

Asus ROG Phone 6 Pro už tradične prichádza so zaujímavým balením. 6-uholníková krabička je biela, vo farbe telefónu. A jej dizajn je veľmi podobný dizajnu samotného telefónu. Asus na príslušenstvo skúpy rozhodne nie je.

balenie asus rog phone 6 pro
Zdroj: Miroslav Schwamberg

V balení nájdete ROG nabíjačku s výkonom 65 W a USB-C konektorom. Samozrejmosťou je obojstranný USB-C kábel. Vnútri nájdete aj zaujímavý bonus v podobe ROG kartičky a chýbať okrem dokumentácie nesmie ani kovový nástroj na vyberanie SIM karty.

Konštrukcia a dizajn

Asus ROG Phone 6 Pro pokračuje v dizajnovej línii predchodcov a len tak ľahko si ho s iným smartfónom nespletiete. Veľký displej, veľká batéria a poriadne rozmery sa podpísali aj pod jeho hmotnosť, ktorá činí 239 gramov. Je to síce veľa, no napríklad taký nový iPhone 14 Pro Max je ešte o jeden gram ťažší.

ROG Phone 6 Pro je naozaj veľký smartfón. Je väčší ako ktorákoľvek konkurenčná vlajková loď a jednou rukou je prakticky neovládateľný. Ani hrúbka na úrovni 10,3 mm nepatrí medzi najmenšie. Jednoducho povedané, ide o poriadne prerastený kvádrik. Vďaka jemne zaobleným bokom sa mi v ruke držal (vzhľadom na veľkosť) prekvapivo dobre, avšak je poriadne šmykľavý. Gripu síce trochu pridá zaujímavý ochranný kryt v balení, no úplný pocit istoty pri držaní jednou rukou tu stále nemám.

recenzia Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Jedným z najväčších mínusov konštrukcie je absencia vodoodlnosti. Máme tu len IPX4, takže žiadne ponáranie sa nekoná. Nejaký ten dážď by mal ale v pohode zvládnuť. V každom prípade, ide o jediný herný smartfón, ktorý má aspoň ako-takú certifikáciu zvýšenej odolnosti voči vode. Najzaujímavejšia je zadná strana. V bielom farebnom prevedení vyzerá naozaj atraktívne. Páči sa dokonca aj mne, a to mám skôr radšej jednoduchosť.

Matné vyhotovenie zabezpečí, že nezachytáva odtlačky prstov. Rôznych prvkov je tu viac než dosť. V hornej časti sa nachádza “ostrovček” s fotoaparátmi, ktorý síce vystupuje nad okolitý povrch zariadenia, no len minimálne. Na stole sa vďaka tomu telefón pri písaní veľmi nekýve.

recenzia Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výrazným prvkom je tu špeciálny farebný displej ROG Vision, ktorý si síce neviem personvalizovať podľa seba, no nejaké funkcionality tu sú. Viac o nich popíšem v sekcii na to určenej – o výkone a hraní.

Ďalej tu máme nápis “DARE TO PLAY,” ktorý dokonca dokáže neustále svietiť vami nastavenou farbou a jasom. Vľavo dole nechýba logo ROG a nápis Republic of Gamers. Zadná strana je proste zaujímavá a ak ju ukážete niekomu, kto telefóny ROG nepozná, určite sa nad ňou pozastaví.

Zaujímavostí tu je ale viac. Pravá strana obsahuje okrem bežných hardvérových tlačidiel aj dve dotykové “Air Triggers” tlačidlá, ktoré poslúžia pri hraní. Máme tu nie jeden, ale dokonca dva USB-C konektory. Jeden na spodnej strane, no je posunutý doľava, druhý sa nachádza na ľavej strane (presne v jej strede). Nabíjať telefón je možné obomi, ten bočný využijete pri hraní. Skvelý detail, ktorý poteší.

Asus ROG Phone 6 Pro
Dotykové tlačidlo Air Trigger | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hrubšie rámiky nad a pod displejom sú tu najmä z dôvodu lepšieho úchytu zariadenia pri hraní. Práve tu je vidieť, že hranie dostalo prednosť pred atraktívnym dizajnom. Hrubšie rámiky obsahujú už tradične skvelé stereo reproduktory, ktoré sú nasmerované ideálne – na používateľa. Oceníte to nielen pri počúvaní hudby, ale najmä pri hraní, kedy zvuku nič nebráni dostať sa až do vašich uší.

recenzia Asus ROG Phone 6 Pro
3,5 mm jack na spodnej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

No a nakoniec, spodná strana ukrýva ešte jedno milé prekvapenie v podobe 3,5 mm audio jacku. Vec, ktorá vo vlajkových lodiach takmer úplne chýba, no keďže toto je poriadny herný smartfón, tu chýbať nesmie. Áno, bezdrôtové slúchadlá sú síce pohodlné a hrajú kvalitne, ale pre hráča je dôležitejšia ich odozva, ktorá je cez kábel prakticky nulová. Takže áno, 3,5 mm jack je v tomto prípade pre hráča nutnosťou.

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro: Špičkový displej

Kvalitný herný smartfón nepotrebuje len poriadny výkon, ale aj kvalitný displej, na ktorom budú hry vyzerať k svetu. Asu ROG Phone 6 Pro sa takým displejom určite môže pochváliť. Oproti ostatným vlajkovým smartfónom mu chýba snáď len vyššie rozlíšenie, no osobne si myslím, že FullHD+ (2448 x 1080 pixelov) je plne postačujúce. Jediným nedostatkom je snáď len chýbajúca LTPO technológia, takže displej nedokáže obnovovaciu frekvenciu meniť dynamicky, prepína len medzi 60, 90, 120, 144 a 165 Hz.

recenzia Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro displej | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tento AMOLED displej má uhlopriečku 6,8-palca, ponúka skvelé farby a veľmi slušný maximálny jas, ktorý dosahuje úroveň 1200 nitov. Na slnečnom svetle som počas testovania nezaznamenal absolútne žiadne problémy s čitateľnosťou.

Tento panel sa môže pochváliť aj ďalšími zaujímavými vlastnosťami. Hráči určite ocenia až 720 Hz odozvu na dotyk, ale aj obnovovaciu frekvenciu na úrovni až 165 Hz. A keďže v obchode Google Play je možné nájsť hry, ktoré sú s touto frekvenciou kompatibilné, tak prečo nie?

Ako som už spomínal vyššie, rámiky okolo displeja nie sú najtenšie, avšak v prípade herného smartfónu je to skôr dobre. Displej je na rohoch výrazne zaoblený, čo sa mi osobne z dizajnového hľadiska až tak nepozdáva. Naopak, oceňujem jeho ochranu v podobe skla Corning Gorila Glass Victus.

Obnovovaciu frekvenciu si viem nastaviť naozaj podrobne. Ak všetko nechám na automatiku, displej beží väčšinu času na 120 hz, raz za čas prepne do režimu 90 či 60 Hz. Vybrať si môžem z pestrej palety ponúkaných frekvencií, čo sa mi veľmi páči. Mať možnosť rozhodnúť sa je vždy pozitívne.

Takže v nastaveniach si môžem zvoliť obnovovaciu frekvenciu 60, 90,. 120, 144 alebo 165 Hz. Všimol som si, že pri nastavení tej maximálnej sa jas displeja (v automatike) trochu zvýši, nechápem prečo.

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro: Na toto bol stvorený

Práve vysoký výkon a herné schopnosti sú presne to, prečo sa rozhodnúť pre túto mašinu. Základom je nový čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, čiže to najvýkonnejšie, čo je aktuálne možné v Androide mať. Sekunduje mu obrovská operačná pamäť s kapacitou 18 GB a do 512 GB úložiska sa zmestí kopec kvalitných hier. To je navyše typu UFS 3.1, takže je veľmi rýchle. Ako herný základ to rozhodne postačí.

Avšak najnovší vlajkový procesor má dnes už ktovieaká vlajková loď konkurencie, čiže maximálny výkon dokáže vyvinúť približne rovnaký. Čo robí Asus ROG Phone 6 Pro lepším herným smartfónom? najmä to, že si vysoký výkon dokáže udržať po dlhšiu dobu. Práve s týmto môžu mať konkurenčné vlajkové modely problém. V preklade to znamená, že najnáročnejšie hry si na nich síce zahráte, no počas dlhšieho hrania môžete pocítiť zníženú snímkovaciu frekvenciu, jemné sekanie či prílišné teplo vychádzajúce z telefónu.

Pri ROG Phone 6 Pro sa nič z tohto nestane. Veľké telo spoločne s vylepšeným chladením a skvelou optimalizáciou pre hranie zaručia, že ani dlhé herné večery pre vás nebudú problémom. Čerešničkou na torte je ešte aj špeciálne príslušenstvo v podobe externého vetráku – Aeroactive Cooler 6, vďaka ktorému sa zariadenie prakticky ani len nezohreje.

K zariadeniu sa pripojí prostredníctvom bočného USB-C konektora, takže je z neho priamo napájaný. V aplikácii Armoury Crate (majitelia Asus notebookov či smartfónov určite poznajú) si viem nastaviť výkon ventilátora, ale aj farby, ktorými doslova tento ventilátor žiari. A tak som to ihneď vyskúšal. Ventilátor naplno a poďme na AnTuTu, rovno päťkrát za sebou.

Test bez Aeroactive Coolera

Test 1 1 119 950 bodov
Test 2 1 117 242 bodov
Test 3 1 109 530 bodov
Test 4 1 111 389 bodov
Test 5 1 114 012 bodov

Test s nasadeným Aeroactive Coolerom

Test 1 1 127 316 bodov
Test 2 1 129 941 bodov
Test 3 1 124 875 bodov
Test 4 1 128 724 bodov
Test 5 1 128 492 bodov

Moje zistenia boli nasledovné. Ani 5 po sebe nasledujúcich AnTuTu testov absolútne nijako neznížilo výkon zariadenia. Žiadne problémy s prehrievaním, smartfón nebol takmer vôbec teplý ani na dotyk. Pre porovnanie, už druhý AnTuTu test za sebou u mňa nezvládol Xiaomi 12 či Sony Xperia 5 IV. Jednoducho sa prehriali a aplikácia sa vypla. Maximálny výkon majú síce porovnateľný s ROG Phone 6 Pro, no nevedia si ho udržať. Lepšie chladenie a najmä externý ventilátor sa tu prejavili naplno.

Aeroactive Cooler je premyslený do posledného detailu. Okrem atraktívneho hráčskeho dizajnu a jednoduchého pripájania k smartfónu ponúka aj priechodný USB-C konektor, do ktorého si počas hrania môžete zapojiť nabíjačku. Áno, nabíjať je možné stále aj zo spodnej strany zariadenia, no pri hraní je to nepraktické. Čerešničkou na torte sú 4 mechanické tlačidlá pre ešte lepší herný zážitok.

Asus ROG Phone 6 Pro
Aeroactive Cooler | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Z herného príslušenstva mi na test dorazil aj ROG Kunai 3 gamepad v bielom farebnom prevedení. Ten môže fungovať ako klasický gamepad pripojený prostredníctvom Bluetooth, no k smartfónu sa za pomoci špeciálneho príslušenstva dokáže pripojiť aj mechanicky, kedy si berie energiu priamo z telefónu. Ide síce o drahé príslušenstvo, no kvalita spracovania nie je najlepšia.

Kunai 3 Gamepad
Kunai 3 Gamepad | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Použitý bol lacný plast a gamepad aj vŕzga. Na druhú stranu, konkurencia nič podobné neponúka a hranie s ním je podstatne pohodlnejšie ako používanie dotykového displeja. Len škoda, že na mojej testovacej vzorke z nejakého dôvodu absolútne nefungovala jeho pravá časť, takže som si ho nemal možnosť užiť. Pravdepodobne ho pokazil niekto z redakcie, ktorá ho testovala predo mnou.

Kunai 3 Gamepad
Kunai 3 Gamepad | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pri hrách ešte zostaneme. Aplikácia Armoury Crate v sebe ukrýva aj ďalšie zaujímavé funkcionality. Neviete, ktoré hry podporujú obnovovaciu frekvenciu 165 Hz a nechce sa vám to vyhľadávať na internete? Stačí vojsť do aplikácie do sekcie odporúčaných hier a máte ich tam pekne pokope. To isté platí pre 144 Hz frekvenciu a aj 120 Hz. Okrem toho sú tu aj oficiálne ROG odporúčania na zaujímavé hry, nudiť sa určite nebudete.

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro
Armoury Crate | Zdroj: Miroslav Schwamberg

To stále nie je všetko. V časti Konzola si môžete upravovať výkon zariadenia podľa seba. V základe sú k dispozícii 3 režimy. Režim X pre maximálny výkon, Dynamický režim pre bežné používanie alebo režim Ultra odolné, ktorý zabezpečí čo najdlhšiu výdrž batérie. A to tým, že nastaví frekvenciu displeja na 60 Hz, vypne 5G, obmedzí synchronizácii na pozadí a podobne. Ja som smartfón používal v dynamickom režime, počas hrania bol aktivovaný Režim X. Ten sa mimochodom zapne automaticky po spustení akejkoľvek hry.

Počas tohto nastavovania vidím aktuálnu frekvenciu procesora, teplotu systému, procesora a aj grafického jadra. Zaujímavé štatistiky, ktoré vám len tak hocijaký telefón neukáže. Pri hernom modeli je to ale funkcia, ktorú rozhodne chceme.

V aplikácii Armoury Crate sú schované ešte dve nastavenia, ktoré sa týkajú zadnej časti smartfónu. Môžem si tu zapnúť podsvietenie sloganu “DARE TO PLAY” na zadnej strane, vybrať si jeho farbu a aj úroveň jasu. Môže to svietiť aj neustále, dopad na spotrebu batérie to má minimálny, až by som povedal, že žiadny.

recenzia Asus ROG Phone 6 Pro
Dare to Play a ROG Vision | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ešte zaujímavejším nastavením je funkcionalita ROG Vision. Ide vlastne o sekundárny displej, ktorý sa nachádza vzadu. Ten môžem buď vypnúť alebo ho mať zapnutý počas toho, keď je zapnutý hlavný displej. V závislosti od toho, čo práve s telefónom robím, sa na ňom zobrazujú adekvátne animácie. Iná animácia je počas bežného používania, počas Režimu X alebo napríklad aj počas vyzváňania pri prichádajúcom hovore. Zaujímavý a atraktívny detail.

A aby toho nebolo málo, gestom potiahnutia od okraja displeja počas hrania sa viem dostať do špeciálnych nastavení hier s názvom Herný Džin. Práve tu si môžem namapovať tlačidlá gamepadu, upraviť obnovovaciu frekvenciu displeja, zapnúť režim nerušiť, ale aj zapnúť nahrávanie a nastaviť funkcie tlačidle Air Triggers.

Tie sú majiteľom predchádzajúcich ROG smartfónov dobre známe. Ide o plochy na pravej strane zariadenia, ktoré sú citlivé na tlak a označené sú vrúbkovaním “ROG.” Ďalšia možnosť, ovládania hier, ktorá je medzi používateľmi obľúbená. No a na záver, hry je možné ovládať aj pohybom samotného smartfónu, vďaka jeho integrovaného akcelerometru.

Stereo reproduktory sú umiestnené ideálne – nad a pod displejom a smerujú priamo na používateľa. Nehrozí tu žiadne zakrývanie pri hraní či sledovaní videa. Takto je to ideálne. Celkovo ide o snáď najlepšie stereo reproduktory v smartfóne. Pri priamom porovnaní s iPhonom 13 Pro Max síce nehrajú až tak nahlas, no je to najmä kvôli lepšie zvládnutým výškam, ktoré až tak nekričia. Stredy sa basy sú v porovnaní s iPhonom podstatne lepšie, kvalitnejšie a výraznejšie.

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro: Operačný systém

Nový Asus ROG Phone 6 Pro prišiel na trh v júli s operačným systémom Android 12. Vtedy ešte Android 13 vonku nebol, takže je všetko v poriadku. Potvrdené od Asusu to síce nemám, ale s najväčšou pravdepodobnosťou dostane 2 veľké aktualizácie operačného systému a 3 roky bezpečnostných aktualizácií. Teda rovnako, ako aktuálna vlajková loď – Asus ZenFone 9. Smartfónu za viac ako 1300 eur by určite pristál nejaký ten rôčik navyše.

Asus ROG Phone 6 Pro
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Používateľskému rozhraniu sa potešia nielen hráči, ale aj vyznávači čistého Androidu. Asus vám totiž dá na výber z dvoch základných tém. Ja nie som žiadny herný nadšenec, preferujem čistotu a jednoduchosť klasického Androidu, ktorý poznám z Pixelov. Asus mi vyhovie a túto možnosť mi ponúkne. Avšak zvoliť si môžete aj agresívnu hernú tému, kde sú všetky prvky používateľského rozhrania maximálne prispôsobené náročnému hráčovi. Výber je len na vás.

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro: Fotoaparát a video

Fotovýbava nebola nikdy niečím, na čom by pri herných smartfónoch extra záležalo. Pri pohľade na parametre nie je výnimkou ani nový ROG Phone 6 Pro. Hlavný snímač s rozlíšením 50 megapixelov a svetelnosťou f/1.9 využíva viacero modelov strednej triedy. Dopĺňa ho ultra-širokouhlý objektív s rozlíšením 13 MP bez automatického zaostrovania a posledným je päťmegapixelový makro snímač, taktiež bez automatického zaostrovania. Výrazne tu chýba akýkoľvek teleobjektív.

Zaujímavé je, že pre makro režim musím vojsť do ďalších režimov a zvoliť ho až tam. Očakával by som, že keď už tu mám samostatný dedikovaný snímač, skratka k tejto funkcii tu bude priamo na displeji okamžite. Namiesto toho tu mám tlačidlo dvojnásobného priblíženia, ktoré je vlastne len výrez z hlavného snímača.

Oceňujem však rýchlosť aplikácie a dobré sú aj reakcie na spúšť. Samotná aplikácia je spracovaná dobre, nechýba mi tu prakticky nič. Je intuitívna a pracuje sa s ňou dobre.

Ani kvalita fotografií vzhľadom na použité snímače na tom nie je najhoršie. Vlastne, očakával som horšie výsledky. Asus ROG Phone 6 Pro je celkom schopný fotomobil. Jasné, na tých najlepších jednoducho nemá, ale za svoje výsledky sa rozhodne nemusí hanbiť.

Cez deň sa môžete spoľahnúť na pekné ostré fotky s prekvapivo dobrým dynamickým rozsahom. Veľmi dobre zvláda aj silné protisvetlo, takže softvér v tomto prípade odvádza slušnú prácu. Chválim aj farebné podanie a teší ma, že po prepnutí medzi objektívmi nenastane žiadna výrazná zmena vo farebnom podaní.

Selfie fotoaparát je akýsi priemer. Neohúri, no na základné “selfíčka” cez deň postačí. Pri dobrom svetle sú fotografie pomerne ostré, slušné je aj oddelenie pozadia a pozitívne som bol prekvapený aj z dobrého dynamického rozsahu. Tento snímač je schopný natáčať aj 4K video pri 30 snímkach za sekundu.

Celkovo sú fotografie z Asusu ROG Phone 6 Pro na veľmi dobrej úrovni a vyslovene sklamaný som z nich nebol. Zlý fotomobil toto rozhodne nie je. No ak si ho porovnáme s rovnako drahou konkurenciou, tak práve v tomto smere zaostáva. Chýba tu teleobjektív, ultra-širokouhlý fotoaparát nezaostruje a hlavný snímač, ktorý konkurencia ponúka v strednej triede, tiež veľmi nezaujme.

Video

Asus ROG Phone 6 Pro je schopný natáčať až 8K video pri 24 snímkach za sekundu. V prípade 4K rozlíšenia mám k dispozícii 60 fps, ale len pre hlavný snímač. Ultra-širokouhlý síce 4K vie, ale len pri 30 fps, čo je škoda. Ostatné nižšie rozlíšenia už zvláda aj so 60 fps. Potešujúce je, že prepínať medzi objektívmi viem aj počas záznamu videa, čo nie je až takou samozrejmosťou.

Počas natáčania som ocenil veľmi rýchle ostrenie, čo sa určite hodí. Samozrejme, len v prípade hlavného snímača, keďže ten ultra širokouhlý zaostrovanie neponúka vôbec.

Výsledné zábery vôbec nie sú zlé. V prípade hlavného snímača je k dispozícii optická stabilizácia obrazu, ktorá je doplnená elektronickou. Spolu dokážu vytvárať veľmi pekné, detailné a stabilizované video. Elektronická stabilizácia sa pozitívne prejavila aj počas natáčania ultra širokouhlým fotoaparátom, ktorý tou optickou nedisponuje. Celkovo môžem kvalitu videa zaradiť medzi lepší priemer, sklamaný určite nie som.

Najlepšia výdrž batérie na trhu

Už dlho som nebol s výdržou nejakého telefónu taký spokojný ako v tomto prípade. Bez problémov som sa pri bežnom používaní dostával na 7-9 hodín zapnutého displeja, čo mi v tomto roku neponúkol žiadny iný telefón. Žiadny sa tomuto číslu ani len nepriblížil. Počas testovania som v ňom samozrejme mal svoju SIM kartu, dáta a Wi-Fi boli vždy zapnuté. Obnovovacia frekvencia displeja bola nastavená na automatiku, takže väčšinou išiel na 120 Hz.

Ak by som chcel z batérie vyžmýkať čo najviac, stačilo by napríklad zvoliť úsporný režim, 60 Hz obnovovaciu frekvenciu či tmavý režim používateľského rozhrania. V tomto prípade by mohla byť výdrž oveľa zaujímavejšia, no pravdou je, že na úkor funkčnosti zariadenia. V každom prípade, s týmto telefónom pri bežnom používaní bez problémov zvládnete dva dni bez nabíjačky.

Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Za skvelou výdržou stojí viacero faktorov. V prvom rade je to veľká batéria s kapacitou až 6000 mAh. Zabudnúť nesmiem na vydarený čipset Qualcomm Snapdargon 8+ Gen 1, ktorý sa osvedčil nielen po výkonnostnej stránke, ale aj z pohľadu úspornosti. Zabudnúť nesmiem ani na dobrú optimalizáciu systému. Ak si toto všetko spojím dokopy, Asus ROG Phone 6 Pro nemá z pohľadu výdrže medzi vlajkovými loďami absolútne žiadnu konkurenciu.

Potešil som sa aj minimálnej spotrebe energie počas nečinnosti. V noci počas siedmich hodín s vloženou SIM kartou, avšak s vypnutými dátami a Wi-Fi ubudlo len jedno percento z batérie. To je doslova fantastické.

Jediným nedostatkom v tejto oblasti je absencia bezdrôtového nabíjania, čo by v smartfóne za viac ako 1300 eur chýbať nemalo. Na druhú stranu, doháňa to rýchlym káblovým nabíjaním s výkonom 65 W so štandardom Quick Charge 5. Nabíjať navyše nemusíte len prostredníctvom USB-C konektora na spodku, ale aj na boku. Počas testovania nabíjania som nameral tieto hodnoty:

  • 10 min: 33 %
  • 20 min: 59 %
  • 30 min: 85 %
  • 40 min: 100 %

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro: Záverečné hodnotenie

Asus ROG Phone je síce plnokrvný herný smartfón, ale je zároveň aj poriadnou vlajkovou loďou. Spolieha sa v prvom rade na extrémne parametre. Najvýkonnejší procesor, až 18 GB RAM, obrovská batéria, dva USB-C porty na nabíjanie, 3,5 mm audio jack. Toto sú veci, ktoré ocení nielen náruživý hráč, ale aj bežný náročný používateľ. Slabiny sa tu hľadajú naozaj veľmi ťažko. Okrem vysokej ceny vás od kúpy môže odradiť slabší fotoaparát (v porovnaní s tými najlepšími), absencia bedzrôtového nabíjania či agresívny dizajn, ktorý nemusí sedieť každému.

Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Mne sa však ROG Phone 6 Pro počas testu veľmi páčil a ak nad ním rozmýšľate, jeho kúpou určite nič nepokazíte. Dostanete telefón, ktorý môže dobre slúžiť dlhé roky, vďaka vysokému výkonu a skvelej batérii. Na druhú stranu, dve aktualizácie operačného systému Android nie sú najlákavejšie.

Recenzia Asus ROG Phone 6 Pro: Konkurencia

Na našom trhu veľa vyslovene herných smartfónov nie je, no niečo by sa predsalen našlo. Alza napríklad onedlho začne predávať Black Shark 5 Pro, ktorý patrí medzi to najlepšie. Okrem vysokého výkonu ponúka napríklad 108-megapixelový fotoaparát či rýchle 120 W nabíjanie. Oproti ROG Phonu zaostáva najmä v kapacite batérie, ktorá je len 4650 mAh. Snapdragon 8 Gen 1 je taktiež o niečo slabší ako novší 8+ Gen 1.

POCO F4 GT
POCO F4 GT | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Z lacnejších modelov máme na našom trhu POCO F4 GT, taktiež so Snapdragonom 8 Gen 1. Jeho batéria má kapacitu 4700 mAh a medzi jeho hlavné výhody patria aj hardvérové herné tlačidlá na pravom boku zariadenia.

Konkurenciu by sme mohli hľadať aj v ostatných vlajkových lodiach, ktoré v porovnaní s ROG Phone ponúknu síce lepší fotoaparát a podobný výkon, no nevedia si ho udržať tak dlho ako tento vyslovene herný smartfón.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *