Games

Proč Valve nechce hry s obsahem generovaným pomocí AI » Vortex

Minulý týden jsme vás informovali o případu hry, která neskrývala zapojení obsahu vygenerovaného umělou inteligencí, za což ale byla odmítnuta ze strany společnosti Valve k distribuci prostřednictvím Steamu. Kauzu odstartoval příspěvek vývojáře Simona Carlesse z GameDiscoverCo., který potvrdil, že raná verze jeho hry obsahovala assety vytvořené pomocí AI, ale bez ohledu na to, že se je chystal v pozdějších verzích změnit za ručně vytvořené, hra dostala na Steamu stopku. Důvodem měla být nemožnost prokázat, že vývojář vlastní práva či licenci na všechna zdrojová data, pomocí kterých se daný AI agent trénoval, což je ale s přihlédnutím k množství takových dat a způsobu, jakým fungují například služby jako Midjourney, Dall-e 2 nebo Stable Diffusion v podstatě nemožné. Valve se nicméně snaží svůj postoj vysvětlit a v navazujících vyjádřeních pro zahraniční média uvádí hlavní důvody, proč se staví odmítavě proti hrám s takovým obsahem. Vymezit však pravidla a dát vývojářům jasný signál, se však prozatím nedaří a odpověď zástupců Steamu zřejmě nebude kompletní do doby, než vstoupí v platnost nové zákony o autorských právech nebo padnou první pravomocné rozsudky v probíhajících sporech.

„Zapojení umělé inteligence může někdy ztížit prokázání toho, že vývojář má dostatečná práva na používání umělé inteligence k vytváření assetů, včetně obrázků, textu a hudby,“ uvedla pro magazín Ars Technica mluvčí Valve Kaci Boyle. Zmínila pak určitou právní nejistotu, která se tématu bytostně dotýká a potvrdila, že veškerá odpovědnost jde za vývojářem. Ten se musí podle Valve ujistit, že má všechna potřebná práva k vydání své hry, jinak k němu nemůže dojít. „Cílem společnosti Valve není odrazovat od používání obsahu vytvořeného umělou inteligencí v rámci služby Steam, naší prioritou je vždy snaha distribuovat co nejvíc titulů, které obdržíme,“ řekla pak mluvčí, ale ve výsledku činí přesný opak. Ačkoliv je pochopitelné, že Valve má svázané ruce a přirozeně se chce vyvarovat možných soudních sporů s lidmi, kteří se domnívají, že agenti AI trénují neoprávněně na jejich vlastních dílech, kvůli chybějícím jasně definovaným pravidlům na všech stranách Valve nepřímo k využívání AI pro vývoj her odrazuje. Přesto by nemělo jít podle Boyle o názor Valve, který je v takových sporech bezpředmětný, ale jednoduše snaha postupovat co nejopatrněji a v souladu se současným výkladem zákonů o autorských právech.

Problém je v tom, že legislativa momentálně není připravená na to, aby srozumitelně popsala, co je a co už není v mezích zákona.

Ten ale není zcela jednoznačný, protože současné zákony – a nemusíme mluvit jen o těch, které platí ve Spojených státech – byly napsány dlouho před tím, než se z umělé inteligence ve smyslu generování obsahu stala tak velká věc. Společnosti, které nabízí uživatelům vytrénované AI agenty k přípravě vlastního obsahu, nejčastěji mluví o tom, že vstupní tréninková data jsou použita na stejné úrovni coby inspirace živých umělců. I ti mají právo sledovat mnoho děl chráněných autorskými zákony a odvozovat od nich svou vlastní práci, tedy identicky, jako činí umělá inteligence. Rozdíl je ale samozřejmě v rozsahu a rychlosti, se kterou AI agenti načerpávají inspiraci, případně i ve výstupech, které mohou původní díla připomínat až příliš, resp. sdílet některé identické prvky, které by už do kolize s autorským právem nepochybně přišly. Problém je ale v tom, že legislativa momentálně není připravená na to, aby srozumitelně popsala, co je a co už není v mezích zákona, čímž se vracíme na začátek, ke zmatení vývojářů a odrazování od toho, aby umělou inteligenci pro generování obsahu ve svých hrách používali.

Situace kolem Steamu je pak nejasná i proto, že existují hry, které AI tímto způsobem využily, ale na platformě zůstávají. Na Redditu se ozval autor hry Innkeeper’s Basement, který tvrdí, že 95 % veškeré grafiky vytvořila umělá inteligence, což otevřeně tvrdí i na své stránce na Steamu, ale Valve s tím nemá problém. V diskuzích se mluví o tom, že vydání hry, které připadlo na konec dubna letošního roku, možná ještě nestihlo některé z úprav či nových výkladů zákonů a že se tudíž nově nastavená pravidla Steamu nepropisují retroaktivně. Objevují se však i úvahy a spekulace, že zamítnutí her s obsahem vytvořeným pomocí AI mají na svědomí jednotlivci na straně Valve, resp. Steamu, kteří hry posuzují a z nějakého osobního důvodu nemají rádi AI. To sice výše vyvrací mluvčí Valve, ale vývojáři mezi sebou sdílí jména těch, kdo jejich hry posuzovali a čas od času narazili na shodu se zamítnutím a stejným křestním jménem toho, kdo žádost řešil. Ať už se ale na pozadí děje cokoliv, faktem zůstává, že Valve bude s největší pravděpodobností hry s popisovaným obsahem zamítat, a to až do doby, než se právně všechno ujasní. Bohužel, výsledkem může být i skutečnost, že vývojáři začnou používání AI skrývat, nebo alespoň nepřiznávat, což může Valve i jiné distribuční kanály nakonec přeci jen dovést k tomu, že nebudou ochotní takové hry přijmout nikdy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *