Polícia SR upozorňuje na hoax v súvislosti s aplikáciou Tatra Banky
Sociálna sieť Facebook sa aj na Slovensku stála útočiskom rôznych podvodníkov a konšpirátorov. Polícia SR teraz na svojom facebookovom profile upozorňuje na nový hoax o funkcií mobilnej aplikácie Tatra Banky.
Hoax šíri dobré známy konšpiračný účet
Hoax o aplikácii Tatra Banky zverejnil na svojom facebookovom profile známy konšpirátor s menom „Miroslav Čimo“. Finančná inštitúcia pred istým časom spustila vo svojej aplikácii novú funkciu, ktorá Vám po každej platbe oznámi objem vyprodukovanej uhlíkovej stopy. Banka chce poukazovať na dopady klimatickej krízy a funkcia má pre nakupujúcich predstavovať akýsi výkričník.
Konšpirátor sa však snaží presvedčiť o tom, že Tatra banka bude využívať dáta o objeme spotrebovaného oxidu uhličitého na našu kontrolu. Tvrdí, že finančná inštitúcia si po čase zmyslí, koľko CO2 vám denne dovolí spotrebovať. Počká si na moment, keď to prepálite a následne z vás spraví otrokov. Táto jeho konšpirácia však absolútne nedáva logiku a to z viacerých dôvodov.
Funkcia aplikácie môže mať len edukatívny charakter
Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová potvrdila, že meranie uhlíkovej stopy má výhradne edukatívny charakter. Funkcionalita nie je a ani logicky nemôže byť nástrojom na kontrolu klientov cez ich účty alebo prostriedkom na blokovanie platieb. Banka nemôže klientom spotrebu CO2 zakázať, ale len na ňu upozorňovať.
A určite kvôli tomu nebude obmedzovať alebo dokonca zakazovať ich platby, pretože by tým išla proti sebe a svojím príjmom. Navyše sa dá táto funkcionalita v aplikácii aj zakázať, ak človek považuje evidentné globálne otepľovanie za hoax. Cieľom konšpirátora je tak len získať vyšší počet sledovateľov. Často tiež konšpirátori pracujú na politickú objednávku s cieľom všetko spochybňovať a zasievať neistotu do systému.
Náš tip
Máme prelomový typ batérie pre nositeľnú elektroniku? Stačí pár sekúnd na slnku