Poldu 7 tvrdě drtí pirátství. Autoři zvažují, že skončí s hrami » Vortex
Nová česká adventura Polda 7 od studia Zima Software je venku. Po fenomenálním úspěchu při crowdfundingové kampani na Hithitu hra sbírá poměrně pěkné známky v prvních recenzích a také hráči ji ve většině případů chválí. Pravděpodobně si tak říkáte, že autoři si mohou konečně oddychnout, dát nohy na stůl a otevřít lahev něčeho dobrého. Mají koneckonců důvod slavit. Jenže opak je bohužel pravdou. Poldu 7 a jeho vývojáře od první chvíle tvrdě drtí pirátství.
„Hned po vydání se objevila pirátská verze. Když k tomu napíšu komentář, lidé mi sprostě nadávají,“ prozradil mi Petr s tím, že zvažuje, že s vývojem her úplně skončí.
Opakuje se tak bohužel příběh, který nám třeba v srpnu 2020 velmi vyprávěl i Jan Kavan z českého studia CBE Software, které vytvořilo v miniaturním týmu povedenou hororovou adventuru Someday You’ll Return. Jan Kavan si tehdy v rozhovoru v našem vidcastu (Vortex 131) postěžoval, že 98 procent kopií bylo bezprostředně po vydání hry nelegálních. Ba co hůř, pirátská kopie navíc měla pocházet od jednoho z novinářů, který začal šířit nedokončenou verzi obsahující chyby, s nimiž už se normální hráč ani nesetkal. Autory to zjevně zaskočilo a pochopitelně velmi zasáhlo. Psychicky i ekonomiky. Museli přehodnotit své další plány a dokonce naznačili, že to může znamenat jejich úplný konec.
V případě Poldy 7 se bohužel stalo něco velice podobného. Je to přitom o to horší, v kolika bodech se popsaný scénář opakuje. Když jsem hlavního autora Petra Svobodu dnes zval k dalšímu rozhovoru do vidcastu, naznačil mi, že sice rád přijde, ale čeká nás spíš smutné povídání. “Hned po vydání se objevila pirátská verze. Když k tomu napíšu komentář, lidé mi sprostě nadávají,” prozradil mi Petr s tím, že zvažuje, že s vývojem her úplně skončí. Přirozeně mě zajímalo, jak si hra v prodejích vede, zda autoři ví, odkud nelegální kopie unikla, a zda mají možnosti s piráty nějak aktivně bojovat. “Prodalo se toho celkem málo, nechci psát přesná čísla, ale náklady to zatím nepokrylo,” naznačil Petr Svoboda.
Pirátská kopie pochází z míst, odkud to autoři čekali nejméně. “Cracknutá verze se objevila ještě před oficiálním vydáním, takže to musel být jeden z přispěvatelů, což je o to smutnější,” odhaluje Petr Svoboda.
Nelegální kopii poslal do světa a dál šíří člověk, který si říká Čiko. “Neustále to někam uploaduje a já se snažím to hlídat a hned to nechávat mazat. Ještě se mi v komentářích vysmívá, že to tentokrát bylo lehké,” vypráví Petr s tím, že mu přitom pirát vmetl do tváře, že se teď nudí, a tak si hru snad také zahraje. Snaha vymazat nelegální kopii z internetu připomíná boj s větrnými mlýny, jak si asi dokážete představit. “Je to strašně únavné. Ty servery, aby nám to co nejvíce ztížily, po člověku chtějí tisíce různých údajů, a tak mi to bere skoro veškerý čas,” zoufá si Petr Svoboda, který teď nemá na oslavy ani čas ani pomyšlení. To je také opakující se motiv. Řada tvůrců se shoduje, že nejrůznější úložiště sice na oko nabízejí možnost nahlásit a odstranit nelegální software, ale ve skutečnosti tento proces komplikují a záměrně zatěžují byrokracií, aby se vše zdrželo.
Přesto se autoři nevzdávají. “Občas do těch pirátských diskuzí napíšu nějaký apel, ale víceméně se setkávám s tuhým odporem a lidi na mě opravdu vulgárně hnusně nadávají,” popisuje Petr. Autoři nedokáží říct, kolik nelegálních kopií už je v oběhu, ale rozhodně na boj nerezignují. “Pokud by třeba někdo znal totožnost toho Čika, ať nám napíše,” vyzývá Petr. Vývojáři se pak pokusí věc předat policii. Je tu ale ještě jedna velmi smutná paralela s případem Someday You’ll Return. I když tentokrát neunikla do světa review verze, přesto pirátská kopie pochází z míst, odkud to autoři čekali nejméně. “Cracknutá verze se objevila ještě před oficiálním vydáním, takže to musel být jeden z přispěvatelů, což je o to smutnější,” odhaluje Petr Svoboda. Přispěvatelé z Hithitu totiž dostali do hry předběžný přístup.
Další plány jsou v ohrožení. Budoucnost je nejistá
Podobně jako u CBE Software i tady to může dramaticky ovlivnit další plány a fungování studia Zima Software vůbec. “Měli jsem fakt hodně plánů – Steam verze starších dílů, remaster Poldy 2, který se lidem moc líbí, nového Poldu, případně novou temnou adventuru. Když se ale neprodá dost sedmičky, tak to prostě všechno padne a půjdu si vydělávat jako běžný programátor,” naznačuje Petr. Nejde přitom z jeho strany o žádné výhrůžky, ale spíš smutné konstatování. Taková je realita. “Protože my se specializujeme jen na Česko a Slovensko, kde je ten trh velmi malý. V zahraničí nemáme šanci to dohnat,” řekl mi Petr Svoboda. Vývojáři si nestěžují na malý cílový trh, takový je rys Poldy. Ale na to, že nestačí kvůli pirátství. “Dělat hry u nás fakt musíš hlavně ze zapálení, ale to mě nějak pomalu opouští. Hlavně když musím pořád číst ty vysloveně vulgární komentáře,” dodává.
Je to neveselé čtení. Třeba to ale některé hráče pomůže mobilizovat, odradit od nelegální verze a trochu pozměnit náladu lhostejnosti, která pomáhá legitimizovat pirátství. Berte to tedy z naší strany i trochu jako apel. Normální je za hry platit a nehledat výmluvy. Protože na konci každého podobného příběhu jsou skuteční lidé, kteří nesou následky. Užívat si hru od člověka, kterého připravíte o výdělek, znamená, že další taková hra už vzniknout nemusí…