Podívejte se na nikdy nespatřené záběry z BioShocku 3D » Vortex
Ještě předtím, než v roce 2014 vyšel port původního BioShocku na iOS, zkoušel to podmořský epos na tradičnějších mobilech. Ale v o poznání méně ambiciózní podobě. Mobilní port pro telefony na systému BREW od Verizonu nazvaný BioShock 3D vyvíjelo studio Tridev a vyšel v roce 2010. Výsledek byl ale velice limitovaný tehdejší technologií. I když titul kopíruje příběh prvního dílu, nenabízí ho v celé délce. Nepřátelé se objevují po jednom a nakonec došlo jen na první čtyři levely a pět zbraní.
Ve vývoji byla ale i druhá várka úrovní, která nakonec nevyšla. Teď ji ovšem můžeme spatřit v akci díky novým videím, která se objevila na internetu. Vydaná verze pokrývala přibližně třetinu hry a autoři plánovali dvě další části. Ta druhá přitom byla před zrušením dokončena přibližně z 80 procent. Youtuberovi s přezdívkou KrZ One se povedlo od anonymního zdroje získat dosud nespatřené záběry, které běží v BREW Simulatoru na PC. Jeho kontakt nakonec souhlasil s tím, že může zveřejnit celý průchod nedokončeného buildu.
Ne snad, že by o pravosti materiálů panovaly nějaké pochybnosti, ale pro magazín TheGamer později jejich autenticitu definitivně potvrdila i Poornima Seetharaman, která vedla vývoj mobilního BioShocku. Jde o levely, na kterých studio Tridev původně skutečně pracovalo. Působí to navíc, že jde o nějakou z posledních verzí, než bylo pokračování hry zrušeno. I když si jej hráči nikdy nezkusili, Seetharaman je prý ráda, že je po tolika letech mohla zase vidět.
Magazínu IGN už dříve řekla, jak náročné bylo dostát očekáváním velké společnosti a mírnit její ambice ve vztahu k technologicky omezenému portu. Tehdejší manažer studia Vijay Venkatramani zase prozradil, že když projekt začal, bylo jim řečeno, že mají jen 6 měsíců na to, aby něco vydali. To prý bylo děsivé na projekt takového rozsahu.
Práva na mobilní verzi získala v roce 2008 společnost Indiagames z Bombaje. Bez ohledu, že hra nevyšla celá, autoři plánovali dělat škrty a udělali je už v první vydané části. Některé úrovně, které nebyly pro příběh nepostradatelné, musely kvůli optimalizaci zmizet. Původní autoři byli nejdříve proti, ale nakonec je vývojáři portu přesvědčili, že je to nezbytné. Na celý příběh se podíváme podrobněji ve vidcastu.
Ani BioShock 3D ale nebyl úplně první mobilní verzí. BioShock 2D od studia IG Fun vyšel ještě o něco dřív, ale nakonec se ani tato epizodická hra nedočkala dalších zamýšlených částí.