Počet škodlivého softvéru naďalej rastie. V ktorých krajinách najviac?
Holandská spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou ThreatFabric v správe zdieľanej s portálom TheHacker News upozorňuje na stúpajúci počet škodlivého softvéru na mobilných zariadeniach. Aký typ malvéru a v ktorých krajinách je najviac na vzostupe?
Škodlivý softvér sa začína výraznejšie zameriavať na kryptomenové peňaženky
Len za prvých päť mesiacov roku 2022 došlo k nárastu škodlivého softvéru, ktorý zneužíva Android zariadenia rôzne na podvody, o viac ako 40 % Často je ho takmer nemožné odhaliť pomocou tradičných nástrojov na vyhodnocovanie podvodov. Najaktívnejšie bankové trójske kone počas obdobia predstavovali Hydra, FluBot (aka Cabassous), Cerberus, Octo a ERMAC.
Sofistikovanosť týchto trójskych koňoch sa neustále vyvíja. Napríklad trójsky kôň ERMAC, ktorý sa objavil minulý september, dokáže automaticky nasávať počiatočné frázy z rôznych aplikácií kryptomenových peňaženiek pomocou služby dostupnosti v systéme Android. Netreba pripomínať, že používanie kryptopeňaženiek na smartfónoch posledný rok výrazne stúplo.
Analýza mobilných hrozieb v roku 2022 ukazuje, že Španielsko a Turecko sú najčastejšími cieľovými krajinami pre tento druh škodlivého softvéru. Medzi ďalšie často zacielené krajiny patria Poľsko, Austrália, USA, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Taliansko, Francúzsko a Portugalsko.
Tieto aplikácie z obchodu Google Play si určite odinštalujte
Za posledných pár mesiacov sa podarilo v obchode Google Play objaviť niekoľko nových aplikácií typu dropper, ktoré pod rúškom zdanlivo neškodných produktívnych a pomocných aplikácií distribuujú malvéru. Pokiaľ máte nainštalovanú niektorú z nasledujúcich aplikácií, tak ju určite čo najskôr odinštalujte:
- Nano Cleaner (com.casualplay.leadbro)
- QuickScan (com.zynksoftware.docuscanapp)
- Chrome (com.talkleadihr)
- Play Store (com.girltold85)
- Pocket Screencaster (com.cutthousandjs)
- Chrome (com.biyitunixiko.populolo)
- Chrome (Mobile com.xifoforezuma.kebo)
- BAWAG PSK Security (com.qjlpfydjb.bpycogkzm)
Náš tip
Pozor na šíriteľov nepravdivých informácií. Budú od vás žiadať peniaze.