Games

Pentiment měl konzultantku přes gesta rukou » Vortex

Středověká detektivka Pentiment od Obsidianu, jež vyšla 15. listopadu na PC, Xbox One a Xbox Series X|S prostřednictvím Game Passu, nadchla hráče svým příběhem, zasazením a samozřejmě i výtvarným zpracováním, které jako by vzešlo ze samotných středověkých dokumentů, listin, pergamenů a jejich iluminací. Na hře bylo skutečně odvedeno obrovské množství práce v mnoha ohledech, což hráči i recenzenti kvitují a oceňují. Vývojáři se nicméně pečlivě věnovali i něčemu, co není ve hrách úplně obvyklé. Nebo spíše očekávané.

Nejen historické hry potřebují velkou péči v oblasti historické věrnosti, ověřování faktů, dat a dalších informací, má-li jít o skutečně věrně zpracovaný titul. To se pochopitelně týká nejen příběhu a postav, ale i samotného zasazení, v rámci něhož se musí řešit architektura, oděvy nebo samotný životní styl. V takovém případě rovněž často dojde na konzultace z jazykového hlediska, neboť řeč a jazyk jsou živé organismy, jež se neustále vyvíjí a proměňují. Pentiment ovšem zašel ještě dál a rozhodl se věrně zpracovat i gesta rukou.

Vzhledem k tomu, že nás Pentiment přenese do Bavorska 16. století, bylo nutné tuto dobu reflektovat, což ostatně už v základu činí samotná výtvarná stylizace, jelikož je hra sama o sobě v podstatě takovým rozpohybovaným středověkým uměním. Hlavní hrdina, umělec Andreas Maler, se ovšem zaplete do vyšetřování tamních podivných zločinů. Během svého pátrání navštíví řadu míst a promluví se spoustou různých lidí, přičemž ne vždy půjde o místní. Ve hře si můžeme povšimnout například i češtiny, důležitou je však především latina, která hrou často prostupuje. Není tedy divu, že i na toto si vývojáři najali konzultanty, nicméně pozice „Italian Hand Gesture Consultant“ je poněkud netypická.

Této role, tedy konzultantky přes „italská gesta“, se ujala italská vývojářka Giulia Zamboni, která působí jako hlavní producentka v britském studiu Supermassive Games. I ona sama se s touto pracovní zkušeností pochlubila na svém Twitteru, když poděkovala svému příteli Joshi Sawyerovi, jenž vývoj Pentimentu vedl, za tuto zkušenost a možnost si zajímavě obohatit životopis. Nutno však zdůraznit, že tato gesta rozhodně nejsou jen jakýmsi náhodným zatínáním ruky a jejím máváním ve vzduchu, neboť každé z nich nese určitý význam. Ostatní hráči tento detail na rozdíl od těch italských asi příliš neocení, přesto je hezké vidět, že je podobným věcem věnována pozornost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *