Ostudná vykrádačka God of War pro Xbox vyšla a zase zmizela » Vortex
Docela nedávno jsme měli ve vidcastu téma o takzvaných asset flipech a různých podobných parazitických hrách. Další taková teď celkem pochopitelně přilákala na internetu značnou pozornost. Kdo by si ostatně nechtěl na Xboxu zahrát God of War? Hra “důmyslně” nazvaná War Gods Zeus of Child (přímo ve hře pak pro změnu God of Warning) vám něco podobného naznačuje. Svým způsobem.
Kratos je tu hlavním hrdinou. Respektive byl, protože v tuto chvíli byste už tenhle titul hledali v nabídce Xbox Storu marně. Prodával se tu ještě v úterý večer za 4 dolary, ale samozřejmě nešlo o nic oficiálního ani upřímně míněný pokus nabídnout něco jako God of War. Hlavní hrdina ságy tu jen v aréně drtí nekonečné zástupy nepřátel, kteří vypadají jako z Resident Evilu.
Titul pohání engine Unity, ale jde o jeden velký bugfest. Hra postrádá hudbu i zvuky a třeba i animaci chůze vzad. Vyšla prý v rámci takzvané Xbox Creators Collection, kde není nad tituly takový dohled, neprocházejí obvyklým certifikačním procesem a neobsahují ani achievementy. Stát se vývojářem a vydat svůj počin tak může skoro každý. Ale přesto. Běžný zákazník na první pohled ani nepozná žádný rozdíl v této nabídce nebo to, že jde o produkt jiné kategorie. Není to přitom ani hra v pravém slova smyslu. Jen nestydatě parazituje na licencovaném obsahu někoho jiného. Nabízí se otázka, jak tohle Microsoft může nechat vydat v rámci svého ekosystému.
Za titulem stojí pravděpodobně jednočlenné londýnské studio Dolaka Ltd. Vyšel už 27. července, ale pozornost si získal až včera podvečer díky článkům, které se objevily na magazínech Eurogamer, The Verge či Kotaku. Jen dva dny po vydání War Gods Zeus of Child studio Dolaka poslalo do světa další vypečenou hru – Dinasaur Falling Survival (ano, Dinasaur). Tu v nabídce Xbox Storu stále najdete a jedná se o kopii Fall Guys, v níž hlavní hrdina nosí pro změnu oblek Yoshiho od Nintenda.
Microsoft se zatím k tomuto tématu nijak nevyjádřil. Bude určitě zajímavé zjistit, zda podobným pokusům nějak aktivně vůbec brání a zda po tomto extempore změní svůj přístup k takové produkci. Zjevně tu existuje velký potenciál ke zneužívání programu a někdo se na podobných parazitických hrách může obohacovat. Přestože samozřejmě i tady Microsoft nabádá autory, aby nepoužívali obsah, na který nemají příslušná práva. Také by se ale mohlo jednat ze strany autora o nějaký experiment, co vše si lze v rámci stanovených pravidel dovolit. Třeba se to dozvíme.
Každopádně, když před pár dny Phil Spencer z Microsoftu říkal, že se těší na nový God of War, tenhle asi nemyslel…