Občanku uložíme do mobilu na přelomu roku
V ČR začala nedávno fungovat nová Digitální a informační agentura (DIA). Mezi její primární úkoly patří pro letošek vývoj mobilní aplikace “eDoklady”, díky které by měli mít občané možnost prokazovat svou totožnost pomocí mobilu a odložit dosavadní plastovou kartičku. Peněženkám bychom mohli tímto příjemným způsobem odlehčit již ke konci roku. “eDoklady jsou prioritou DIA pro tento rok. Zatím se stále držíme plánu spuštění na přelomu let 2023 a 2024,” říká v rozhovoru místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Contents
- 0.1 Co všechno bude možné do nově vznikající aplikace nahrát?
- 0.2 Proč v aplikaci nebude i řidičský průkaz?
- 0.3 Jak to bude prakticky vypadat a fungovat? A už máte i název?
- 0.4 Jak to bude s nutností připojení k internetu?
- 0.5 Kdy to bude k dispozici?
- 0.6 Nudíte se? Na Netflix se dostaly hned čtyři české filmové hity s vysokým hodnocením
- 0.7 Proč už to nemáme rok či dva?
- 0.8 Jaká cesta ještě zdejší zákony nebo dostupné technologie čeká?
- 0.9 Jaké největší nástrahy jsou s vývojem aplikace a nasazením celého systému spojeny?
- 0.10 Vytváříme si řešení na vlastním “písečku”, nebo přebíráme něco již ověřeného? Třeba z EU?
- 0.11 Zmínil jste i eWallet…
- 0.12 A jak budou naše “eDoklady” přijímat v zahraničí?
- 0.13 Bude nějaká funkce či agenda exkluzivně jen v telefonech, nebo bude vše možné vyřídit i postaru?
- 0.14 Co závislost na velkých hráčích jako Apple či Google? Obejde se aplikace bez jejich systémů?
- 0.15 DJI Mavic 3 Pro je asi nejlepší dron pro běžné smrtelníky
- 1 Jaké doklady byste měli rádi k dispozici v mobilu?
Co všechno bude možné do nově vznikající aplikace nahrát?
Při pilotním spuštění počítáme s možností občanky. Možných “use cases” je ale celá řada a právě o nich jsem minulý týden debatoval i s Českým digitálním týmem, mým expertním týmem poradců. Doklady od auta, potvrzení o studiu nebo cestovní dokumenty bychom rádi postupně jako součást aplikace viděli také.
Proč v aplikaci nebude i řidičský průkaz?
Možnost jeho zapojení byla podle DIA dlouho v jednání, ale ukázalo se, že Ministerstvo dopravy plánuje změnu, kdy od 1. 1. 2024 nebudou řidiči mít povinnost u sebe řidičák mít. Aktuálně tak ztrácí smysl jej do aplikace nahrávat. Pro pozdější evropskou verzi se s nějakou formou digitální řidičského oprávnění naopak počítá.
Jak to bude prakticky vypadat a fungovat? A už máte i název?
Nyní pracujeme s názvem eDoklady, o finální podobě se ještě rozhodne. Aplikace nebude vypadat jako “naskenovaný” klasický doklad, bude generovat údaje skrze QR kód. To představuje velkou výhodu oproti plastovým kartičkám, protože bude možné odečíst jen ta data, která jsou v tu chvíli nutná. Příkladem je třeba prokázání plnoletosti. Stačí, aby vaše datum narození znala aplikace, kontrolor by měl vidět jen samotné potvrzení plnoletosti.
Jak to bude s nutností připojení k internetu?
Aplikace bude udělaná tak, aby bylo možné se prokázat i offline. Nemusíte mít tedy pro používání eDokladů aktivní data!
Kdy to bude k dispozici?
eDoklady jsou prioritou DIA pro tento rok. Zatím se stále drží plánu spuštění na přelomu let 2023 a 2024. Tenhle termín počítá se spuštěním pilotní verze, pro kterou je cílem implementace základních dokladů. O dva až tři roky později nás pak čeká přechod na celoevropskou eWallet. Ta bude implementována zřejmě od roku 2026, přechod nicméně občan nepozná (anebo jen skrze rozšíření funkcí).
Proč už to nemáme rok či dva?
Vládní strany a jejich agendy se pravidelně střídají. My jsme si určili digitální doklady za jednu ze svých priorit, nic ale samozřejmě nejde hned. Usilovně pracujeme na tom, aby byly eDoklady ve vymezeném čase skutečně funkční a od začátku plně použitelné.
Jaká cesta ještě zdejší zákony nebo dostupné technologie čeká?
Samotná změna zákona bude poměrně snadná, je třeba je jen upravit tak, aby totožnost bylo možné prokazovat skrze eDoklady. Nejsložitější je zajistit školení a potřebné vybavení např. pro policii, která samozřejmě musí být schopna doklady zkontrolovat.
Jaké největší nástrahy jsou s vývojem aplikace a nasazením celého systému spojeny?
Ve skutečnosti jeden z největších problémů je akceptace ze strany orgánů, které to budou používat na druhé straně. Zde je třeba udělat kvalitní školení a na nic nezapomenout.
Vytváříme si řešení na vlastním “písečku”, nebo přebíráme něco již ověřeného? Třeba z EU?
Projekt eDoklady je náš domácí. Zároveň je ale třeba říct. že při jeho vývoji rozhodně nejsme zavření ve své vlastní bublině. Nejsme jediným státem, který podobnou aplikaci vyvíjí, a snažíme se vzájemně inspirovat a poučit. Pro nás je to jakýsi pilot, kdy naučíme občany používat mobil tímto způsobem a stejně tak státní složky a soukromé subjekty tento způsob akceptovat. Datové zdroje, které pro toto řešení vytvoříme, následně využijeme i dále.
Zmínil jste i eWallet…
Ano. Její nástup se očekává v letech 2025/26. Naši aplikaci připravujeme jako pilotní projekt, který následně “překlopíme” právě do eWallet. Máme oproti některým státům výhodu v tom, že naše národní řešení už připravujeme s ohledem na toolbox té budoucí evropské. Vyvíjíme ji proto tak, aby následný přechod byl pro uživatele natolik plynulý, že ho v ideálním případě vůbec nepocítí.
A jak budou naše “eDoklady” přijímat v zahraničí?
eDoklady budou, alespoň zatím, určeny pro využití v České republice. eWallet je nicméně projektem EU a bude fungovat na území všech členských států. Za pár let nám tak bude stačit mobilní telefon pro pohodlné cestování po celé Evropě.
Bude nějaká funkce či agenda exkluzivně jen v telefonech, nebo bude vše možné vyřídit i postaru?
Využívání elektronických dokladů bude dobrovolné. Naším cílem je, aby lidé aplikaci sami chtěli používat a dali jí přednost před fyzickými kartičkami, nikoho ale nutit nebudeme. Exkluzivita pak bude spočívat jen ve zrychlení celého procesu. Použití aplikace zabere zkrátka méně času než fyzická kontrola dokladů. Nemusíte nic hledat, mobil máte po ruce vždycky.
Co závislost na velkých hráčích jako Apple či Google? Obejde se aplikace bez jejich systémů?
Na tuto otázku nemůžeme momentálně odpovědět. Ideální řešení by samozřejmě bylo, aby eDoklady nebyly závislé na těchto firmách.