Nedělám hru podle vás, ale podle sebe, říká Ron Gilbert » Vortex
Oznámení dalšího dílu legendární adventurní série Monkey Island muselo v průběhu letošního dubna potěšit zejména veterány a skalní příznivce práce Rona Gilberta. Je to právě sám otec série, který pracuje na Return to Monkey Island, což v pozitivním slova smyslu zapůsobilo jako pořádný šok. Jenž po ochladnutí prvních emocí se začaly objevovat nepříjemné komentáře, například stran nového vizuálního stylu, a nálada mezi hráči se začala mírně kazit. A nepřispěly tomu ani komentáře, v nichž se hráči opírali o bezmála deset let starý příspěvek Rona Gilberta na svém blogu Grumpy Gamer, nazvaný jednoduše – „Kdybych měl udělat další Monkey Island“. Slavný designér v něm načrtnul několik věcí, z nichž by měla nová hra vycházet a fanoušci mu je po letech připomínají v souvislosti s tím, že zřejmě ne všechno dojde v Return to Monkey Island ke svému naplnění.
Gilbert se snaží celou situaci vysvětlit zejména lidem, kteří nikdy nedělali tvůrčí práci a nerozumí, že se myšlenky na nějaký projekt nerodí kompletní. Zmiňuje také, že nápady bývají ovlivněny nejrůznějšími náladami a danou situací, která v roce 2003 byla diametrálně odlišná od té aktuální. Gilbert toužil po vytvoření svého pokračování Monkey Islandu, ale nepracoval už v LucasArts a značku nevlastnil, aby s ní mohl dále nakládat. Navíc se nezdálo pravděpodobné, že by se k vývoji dostal, a jak uvedl před několika dny v novém blogu, nebyl v době psaní inkriminovaného článku zrovna v dobrém rozpoložení. „Už si přesně nepamatuji, co se stalo, ale v den, kdy jsem to psal, jsem se cítil sklíčeně, že už nikdy nebudu schopen udělat další Monkey Island,“ popisuje Gilbert. Pro dokreslení pak dodává, že kdyby měl jeho náladu někdo zfilmovat, byl by to ten moment, kdy by herci po tvářích tekly slzy, ale protože se nejednalo film, zřejmě jen popíjel kávu a jedl čokoládovou sušenku.
Gilbert v roce 2013 uvedl, že hra by měla mít retro nádech a svou grafikou odpovídat stylu prvních dvou dílů, to však dnes neplatí.
Následně se už ale dostává k problému, který ho zasáhl a upozornění, že Return to Monkey Island bude hra podle něj, nikoliv podle přání fanoušků. „Chci říct, že jsem nesepsal přikázání vyrytá do kamene na obří desce. Byly to jen náhodné myšlenky o (tehdy velmi nepravděpodobné) nové hře Monkey Island,“ uvádí designér a žádá hráče aby pochopili, že nešlo o sliby a že sám nikomu nic nedluží. Pokud vás zajímá, o čem přesně Gilbert mluvil, šlo o několik základní bodů popisujících premisu příběhu i zpracování hry. Stejně jako tomu nakonec bude v Return to Monkey Island, Guybrush se vydá do pekla za LeChuckem. Před lety ovšem Gilbert mluvil například o použití nové verze SCUMM enginu, obrovském inventáři, puzzlech skrytých do dialogů, vývoji v týmu o méně než 10 vývojářů nebo o ignorování všech her, které vyšly po jeho druhém dílu. Část věcí z toho neplatí, což se týká i vizuálního stylu, o který se fanoušci otírají v těchto dnech nejtěsněji.
Gilbert totiž v roce 2013 uvedl, že hra by měla mít retro nádech a svou grafikou odpovídat stylu prvních dvou dílů. Ačkoliv počítal s moderními prvky, jako je například paralaxní scrollování, mělo jít zkrátka o staromilský počin, na což ale v případě chystané hry nedojde. Jak už jsme vás informovali během oznámení, nový výtvarný styl přichází s art directorem Rexem Crowleym a má daleko od pixelové grafiky. „Chtěl jsem, aby výtvarná stránka Return to Monkey Island byla provokativní, šokující a ne taková, jakou všichni očekávají. Rex je úžasná tvůrčí síla a máme tým neuvěřitelných grafiků, animátorů, zvukařů, programátorů a testerů, kteří do hry vkládají svou duši,“ hájí vybraný styl Gilbert. Dodává pak to, co naznačil už na začátku svého nového článku – a sice, že výsledná grafika bude taková, jakou chtěl on sám, nikoliv jakou fanoušci očekávají. Kritici se tak budou muset smířit s tím, co v Terrible Toybox vzniká, případně hru prostě nehrát.
Na závěr nicméně Gilbert ještě přidává kousek z ironického pocitu, který ho v posledních dnech obestoupil. Když začínal s vývojem Return to Monkey Island, měl prý největší strach z toho, že mu Disney – majitel licence – nedovolí udělat všechno tak, jak spolu s Davem Grossmanem vymysleli. Nakonec to jsou ale skalní fanoušci jeho práce, kteří nechtějí, aby hru udělal podle sebe, a to ho prý trápí na všech komentářích nejvíc.