Games

Návrat detí do školy so sebou prináša aj otázku online bezpečnosti. Zabudnúť by ste nemali na tieto zásady

Ani sme sa nenazdali a letné prázdniny sú na konci. S príchodom nového školského roka prichádzajú aj nové povinnosti. Príprava dieťaťa do školy je náročná sama o sebe, no vedeli ste o tom, že je potrebné riešiť aj otázku digitálnej bezpečnosti vašich ratolestí?

Dôležitou súčasťou prípravy do školy by nemalo byť len nakupovanie kníh, ale aj kvalitné digitálne zabezpečenie. Online hrozbám sme vystavovaní denno-denne nielen my, ale aj naše deti. A preto by sme ich mali patrične chrániť.

Práve návrat do školy dáva internetovým podvodníkom nové možnosti. Snažia sa prejsť cez rozum nielen deťom, ale aj ich rodičom. Základom je správna príprava, ktorú by ste rozhodne nemali podceniť.

Nepodceňujte kvalitné zabezpečenie telefónu

Čo robiť, aby bol nielen váš, ale aj telefón vášho dieťaťa dobre zabezpečený? V prvom rade dbajte na to, aby mal vždy nainštalovanú najaktuálnejšiu verziu systému. Tú si viete na každom telefóne skontrolovať v nastaveniach, stačí vyhľadať aktualizácie. Ak je nejaká aktualizácia k dispozícii, s jej inštaláciou neváhajte.

Aktualizácie často opravujú nebezpečné zraniteľnosti, ktoré môžu útočníci využiť na to, aby sa dostali do vášho zariadenia. Mať ho neustále aktuálne, je preto tým najlepším spôsobom, ako sa chrániť.

Zdroj: ESET

Nové aplikácie a hry odporúčame sťahovať a inštalovať len z oficiálnych zdrojov. V prípade systému Android ide o obchod Google Play. Softvér, ktorý sa tu nachádza, prešiel prísnou bezpečnostnou kontrolou. V prípade inštalácií aplikácií z rôznych alternatívnych obchodov či pofidérnych internetových stránok je oveľa vyššie riziko, že spolu s aplikáciou si do telefónu nainštalujete aj nejaký typ škodlivého kódu.

Avšak aj v obchode Google Play dbajte na to, čo inštalujete. Prečítajte si hodnotenia aplikácie alebo hry, prípadne aj komentáre ostatných používateľov.

Kvalitná bezpečnostná aplikácia nesmie chýbať

Toto samo o sebe však nestačí. Zabezpečenie odporúčame podporiť aj dobrou bezpečnostnou aplikáciou, napríklad ESET Mobile Security, ktorá efektívne ochráni zariadenia s operačným systémom Android. Obsahuje množstvo rôznych bezpečnostných nástrojov, vďaka ktorým bude vaše dieťa chránené pred kybernetickými útokmi.

Zdroj: ESET

Ochrániť dokáže napríklad pred SMS správami, ktoré môžu obsahovať škodlivé odkazy. Aplikácia má v sebe zabudovaný aj antivírus, ktorý účinne bojuje proti malvéru a zo zariadenia ho dokáže odstrániť. Skvelou funkciou je takzvaný App lock, ktorý dokáže uzamknúť citlivé údaje, pričom používateľ sa k nim dostane len po zadaní dodatočného bezpečnostného kódu.

Majte online aktivity vášho dieťaťa pod kontrolou

Deti by najradšej strávili celý deň s mobilom v ruke. K dispozícii majú množstvo zábavných aplikácií, ktoré ich doslova nútia zostať online. Ak máte svoje dieťa na očiach, kontrolovať jeho online aktivitu môžete veľmi jednoducho. Ale čo v prípade, keď nie je doma?

Pomôcť môže napríklad tá správna aplikácia, ktorou je ESET Parental Control. S ňou budete mať online priestor vášho dieťaťa pod kontrolou. Obsahuje viacero užitočných nástrojov, pomocou ktorých udržíte vaše dieťa v online priestore v bezpečí.

Nechýba nastavenie denného limitu na hranie hier, automaticky kontroluje aplikácie a hry, pričom deťom dovolí používať len tie, ktoré sú pre ne z pohľadu veku vhodné. Pomocou tejto aplikácie rýchlo zistíte polohu vášho dieťaťa alebo môžete okamžite zakázať všetky aplikácie určené na zábavu.

Dodržiavajte správne bezpečnostné zásady

Vo väčšine prípadov platí, že na to, aby sa kybernetickí zločinci dostali k vašim citlivým údajom, potrebujú aj vašu spoluprácu. Napríklad formou kliknutia na nebezpečný odkaz, zadania prihlasovacích údajov a podobne. Preto je dobré zopakovať si niekoľko základných zásad, ktoré by ste mali vy, ale aj vaše dieťa, dodržiavať:

  • Neklikajte na neznáme odkazy a podozrivé e-maily. Zbystrite pozornosť, ak obsahujú gramatické chyby
  • Svoje osobné údaje s nikým nezdieľajte
  • Aktualizácia, aktualizácia, aktualizácia. Udržujte svoj telefón aktuálny
  • Do počítača nepripájajte neznáme zariadenia, napríklad USB kľúče či cudzie telefóny
  • Používajte silné heslá, zariadenia nenechávajte odomknuté bez dohľadu
  • Preštudujte si, ako vaša škola dbá na zabezpečenie súkromných údajov
  • Investujte do kvalitného softvéru – ESET Parental Control, ESET Mobile Security

Nezabudnite sa so svojimi ratolesťami o kybernetických hrozbách rozprávať. Neustále vzdelávanie v tejto oblasti je veľmi dôležité. Je dobré vedieť o najnovších hrozbách a nebezpečenstvách, pred ktorými sa musíte mať na pozore. Pravidelne s deťmi diskutujte o súkromí a najmä o vhodnom správaní na internete. 

Tento článok vznikol v splupráci s ESET.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *