Na Apple bola podaná žaloba. Môže za ňu AirTag
Žena našla zariadenie AirTag v školskom batohu svojho dieťaťa, druhá zas v kolese jej auta, píše NewYorkTimes.
Apple má po problémoch v jeho čínskych továrňach ďalší problém. Dve ženy sa v pondelok rozhodli podať na spoločnosť žalobu. Stalo sa tak na okresnom súde v americkom štáte Kalifornia.
V žalobe sa vyčíta Applu, že nezaviedol účinné ochranné opatrenia, ktoré by zabránili stalkerom využívať AirTag na nelegálne sledovanie ľudí. V tomto prípade používali zariadenie bývalí partneri na sledovanie svojich bývalých žien.
V dokumentoch je uvedené, že prvú ženu po rozpade trojmesačného vzťahu sledoval pomocou zariadenia jej bývalý manžel. Ten taktiež zanechal nepríjemné a výhražné správy v hlasovej schránke poškodenej. Problém nastal v momente, keď sa od neho odsťahovala. Ten do jej batožiny vhodil AirTag, na ktorý ju upozornil jej smartfón.
Druhá žalobkyňa našla prístroj v batohu svojho dieťaťa po spornom rozvode. Uvádza, že stalker využíval lokalizovanie na sledovanie, obťažovanie a vyhrážanie sa.
AirTag zakúpite aj na Slovensku
Minuloročnú novinku si môžete zakúpiť aj v našich končinách. Cena na Slovensku sa pohybuje okolo 35 €, a preto má prístup k potenciálnej pomôcke na špionáž takmer každý. Mal by prvotne slúžiť na lokalizovanie osobných vecí, ako napríklad peňaženka, kľúče, či telefón.
Funguje na princípe Bluetooth signálu, ktorý zariadenie vysiela. Tento signál potom zachytí mobilný telefón, ktorý vám dokáže určiť polohu AirTag-u.
Apple zatiaľ vzniknutú situáciu nekomentoval. Spoločnosť vykonala potrebné zmeny začiatkom tohto roka, ktoré mali priniesť vyššiu bezpečnosť pre používateľov. Vedenie firmy verejne odsúdilo každé nebezpečné využitie ich produktu.
V žalobe sa uvádza, že ochranné opatrenia firmy sú absolútne nedostatočné. Používatelia Android zariadení sú vystavení veľkému riziku, pretože ich telefón nedokáže upozorniť na AirTag v blízkosti. Aby boli v bezpečí, potrebujú mať stiahnutú špeciálnu aplikáciu.
Problém má aj konkurencia
S podobným zariadením prišiel minulý rok aj Samsung. Lokalizátor s názvom SmartTag, taktiež slúži primárne na lokalizáciu dôležitých vecí, akými sú kľúče či peňaženka. Ani Samsung sa nevyhol vlne kritiky, pre nízke zabezpečenie zariadenia proti zneužitiu na nekalé účely. Aj v tomto prípade potrebujete na odhalenie neželaného zariadenia nainštalovanú aplikáciu Samsung SmartThings.
Náš tip
Xiaomi 13: Poznáme nový dátum predstavenia vlajkovej série