Games

Mobilné siete a internet v Rusku budú mať po odchode Nokie a Ericssonu problémy

Výrobcovia telekomunikačných zariadení Nokia a Ericsson sa už koncom roka chystajú opustiť Rusko. Ich odchod by mohol podľa tlačovej agentúry Reuters z dlhodobého hľadiska ochromiť mobilné siete v krajine a spôsobiť zhoršenie komunikácie pre bežných Rusov.

Nokia a Ericsson dodávajú operátorom väčšinu telekomunikačných zariadení na ruskom trhu

Koncom roka týmto spoločnostiam vypršia všetky výnimky zo sankcií, ktoré boli zavedené v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine. Tá začala 24. februára s cieľom anektovať ukrajinské územie vrátane hlavného ukrajinského mesta Kyjiv. Pôvodne plánovaná pár dňová invázia sa zmenila na najväčší vojenský konflikt od 2. svetovej vojny, pretože ukrajinská odmietla kapitulovať a podstavila sa na odpor agresorovi.

Vedúci predstavitelia telekomunikačných spoločností a ďalšie zdroje uviedli, že ruskí používatelia mobilných telefónov pravdepodobne zaznamenajú viaceré problémy. Napríklad pomalšie sťahovanie a nahrávanie, viac prerušených hovorov, neuskutočnených hovorov alebo dlhšie výpadky. Blížiace sa stiahnutie Nokie a Ericssonu by mohlo mať hlbší dopad na každodenný život ruských občanov a stáží im aj tak bežnú vec, ako je telefonovanie .

Ruských občanov čakajú viaceré problémy s telefonovaním | Zdroj: Reuters.com

Operátori totiž po odchode telekomunikačných spoločností stratia možnosť aktualizovať alebo opravovať softvér a zmenšia sa aj zásoby náhradných dielov. Ericsson a Nokia majú obrovský podiel na trhu s telekomunikačnými zariadeniami v Rusku a takmer 50 %, pokiaľ ide o základňové stanice.   Vyrábajú väčšinu zariadení pre ruský trh od telekomunikačných antén až po hardvér, ktorý spája optické vlákno prenášajúce digitálne signály.

Poskytujú tiež kľúčový softvér, ktorý umožňuje, aby rôzne časti telekomunikačnej siete navzájom spolupracovali. Zdroje z odvetvia očakávajú, že prerušenie väzieb so zahraničnými firmami spomalí ruskú komunikáciu o jednu generáciu, keďže zvyšok sveta pokračuje v masívnom zavádzaní 5G technológií.

Ruská strana je zatiaľ v reakciách zdržanlivá

Ruské ministerstvo pre digitálnu komunikáciu zatiaľ nereagovalo na žiadosti o komentár k odchodu týchto spoločností. Maxut Shadaev, minister komunikácií a masmédií, uviedol, že štyria telekomunikační operátori podpísali zmluvy, v ktorých minú viac ako 100 miliárd rubľov (1,45 miliardy dolárov) na zariadenia vyrobené v Rusku.

To by podľa jeho slov umožniť organizovať modernú výrobu telekomunikačných zariadení v Rusku. nemenoval však konkrétnych operátorov alebo výrobcov. Popredný ruský telekomunikačný operátor MTS MTSS.MM to odmietol komentovať. Megafon, Veon’s VON.AS Beeline a Tele 2, ostatné spoločnosti tvoriace veľkú štvorku ruských telekomunikačných firiem, taktiež neodpovedali na žiadosti o komentár.

Vládne programy na podporu ruských zariadení už pomohli telekomunikačným operátorom stať sa menej závislými od Nokie a Ericssonu. Ruskí výrobcovia zvýšili svoj trhový podiel v tomto roku na 25,2 % z 11,6 % v roku 2021. Najväčšou prekážkou pre mobilných operátorov pri udržaní ich sietí v prevádzke bude nedostatok softvérových aktualizácií. Nokia a Ericsson uviedli, že aktualizácie softvéru prerušia do budúceho roka.

Softvér zjednocuje celý rad zariadení, ktoré tvoria telekomunikačnú sieť, konvertuje analógové a digitálne signály, monitoruje a optimalizuje sieťovú prevádzku a chráni infraštruktúru pred kybernetickými útokmi. Aj keď mobilní operátori môžu hromadiť hardvérové ​​diely pre budúce použitie, sú odkázaní na pravidelný plán licencovaných softvérových aktualizácií a záplat, aby sa zachovala integrita siete.

Náš tip

Používate aplikáciu LastPass na spravovanie hesiel? Vaše údaje mohli byť ukradnuté

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *