Microsoft zvažoval koupi Bohemky i SCS Software » Vortex
Také třetí den slyšení ve sporu Federální obchodní komise s Microsoftem ohledně akvizice Activisionu Blizzard přináší zajímavé informace. Týkají se dalších potenciálních nákupů herních společností, které chtěl Microsoft učinit nebo je minimálně v nějaké rovině zvažoval. V rámci soudního slyšení byl zveřejněn seznam, na kterém se objevují velmi zvučná jména, včetně dvou českých společností. Celosvětově se však největší pozornost soustředí na zájem získat Segu, která nefiguruje jen na seznamu možných akvizicí, ale promítá se i do žádosti Phila Spencera adresované CEO Microsoftu, v rámci které chce svolení, že může se slavnou japonskou společností zahájit jednání.
V hledáčku je Sega…
Na zveřejněný e-mail upozorňuje magazín The Verge a je podle něj patrné, že tým Phila Spencera zašel mnohem dál, než jsou samotné úvahy. Ve zprávě pro Satyu Nadellu vysvětluje, že Sega má kvalitní portfolio her, které by mimo jiné posloužily pro zvýšení hodnoty Game Passu na PC i konzolích. Phil Spencer rovněž podtrhuje, že pro úspěch v Asii je nutné připravovat lokalizovaný obsah, což by Sega – coby japonská společnost – byla přirozeně schopná plnit. Je však nutné dodat, že e-mail je datovaný k dubnu 2021, a jak je všem veřejně známo, k akvizici nakonec nedošlo. Je samozřejmě otázkou, co ji zastavilo, případně jaká byla odpověď Nadelly, ale je zcela zjevné, že Microsoft pomýšlí na nákupy neustále a není vyloučeno, že výhledově – až se situace uklidní – zkusí v rybníku opět zalovit.
…ale i Bohemia Interactive a SCS Software
Jak už jsme ale uvedli výše, v rámci soudního slyšení byla zveřejněna i prezentace, která obsahuje mnohem více potenciálních cílů obchodních zájmů Microsoftu. Upozornil na ní například Honza Modrák na Twitteru, seznam se ale samozřejmě šíří internetem a vzbuzuje v řadách hráčů emoce. Z našeho pohledu je zajímavé, že Microsoft v rámci svého průzkumu jmenuje i Bohemia Interactive a SCS Software, rozhodně ale seznam potenciálních akvizic nelze chápat tak, že na pozadí probíhala automaticky i nějaká jednání. A ve výsledku bychom se ani nedivili, kdyby šlo pouze o rutinní seznam, který má sloužit jen jako opora a přehled, jaké herní společnosti jsou v kurzu a o kterých by bylo vhodné zjistit víc, případně se o ně ucházet.
🍿Na úplném seznamu studií, jejichž akvizici Microsoft “zvažoval”, jsou… prakticky všichni, včetně Bohemky. Druhý obrázek zřejmě ukazuje menší studia, která byla v jakémsi užším hledáčku. Fanboys jsou každopádně v rage módu, spekulují “co by kdyby”. Realita bude jistě mnohem… pic.twitter.com/wnM8oeJIbQ
— Jan Modrák (@bludr) June 27, 2023
Kromě dvou českých společností jsou v seznamu i další velmi zvučná jména, včetně CD Projektu RED, FromSoftware, 4A Games, Bloober Team, Crytek, Funcom, IO Interactive, Remedy Entertainment, Roblox Corporation, Supermassive Games nebo třeba Relic Entertainment. V sekci vydavatelů pak Microsoft uvádí zmiňovanou Segu, ale také Focus Entertainment, Devolver Digital, 505 Games, Raw Fury nebo Team 17. Ani v těchto případech samozřejmě nelze mluvit o probíhajících jednání, ale minimálně jako náznak, že Microsoft akvizice vyhledává, to samozřejmě v tuto chvíli postačuje. O dalších krocích ale samozřejmě rozhodne až další situace na trhu, resp. přímo kolem Microsoftu, protože pokud akvizice Activisionu Blizzard projde, dá se očekávat pauza v nákupech i s vidinou znovu příliš nejitřit vztahy s regulačními orgány.