Legendární Worms jsou další, kdo se spojí s NFT » Vortex
Další slavná značka, jejíž autoři se rozhodli vyzkoušet monetizaci skrze NFT, je Worms. Dílo vývojářů a od nedávna i vydavatelů ze společnosti Team 17 se bude prodávat prostřednictvím tokenů, které mají oslavit dlouhou, bezmála 30letou historii celé série. Podobně jako v případě Konami má jít o malá umělecká díla, která nebudou funkčním způsobem spojena s žádnou z vydaných her, dnešní oznámení ale nepůsobí úplně kompletně a bohužel vyvolává víc nepříjemných otázek nežli odpovědí.
Pokud bychom měli zůstat u toho, co Team 17 sdělil prostřednictvím tiskové zprávy, iniciativu MetaWorms spouští ve spolupráci se společností Reality Gaming Group, která provozuje vlastní blockchain běžící paralelně s Ethereem. Hlavní předností má být šetrnost vůči životnímu prostředí, což Reality Gaming Group uvádí na jednoduchém příkladu. Pokud by prý mělo dojít k emitaci 100 000 tokenů, energie na to vynaložená by odpovídala ročnímu provozu varných konvic v 11 domácnostech. Zároveň má z prodeje každého NFT jít část utržených peněz na účet dvou organizací – Coin 4 Planet a Refeed Farms – které bojují proti změnám klimatu a ničení přírody.
Sami ale patrně uznáte, že to jen odpoutává pozornost od toho nejdůležitějšího, tedy podoby a ceny NFT, resp. jejich smysluplnosti. A právě na to zatím Team 17 neumí odpovědět. Ačkoliv byl spuštěn oficiální Discord, spolu s webovou prezentací, bližší informace chybí. Na webu se pouze otáčí 3D model červíka, který se očividně vyválel v duhových třpytkách a určitě splňuje slib, že půjde o unikátní díla, stále bychom ale raději znali počet a zmiňovanou cenu. Podle vyjádření ředitele oddělení publishingu Harleyho Homewooda jsou ale Worms jednou z nejikoničtějších značek s desítkami milionů fanoušků po celém světě, takže by se dalo očekávat, že si Team 17 chystaná NFT bude významně považovat.
Nejasnost celého sdělení ale může být příznakem, jak o iniciativě MetWorms komunikovalo vedení dovnitř společnosti. Eurogamer totiž přispěchal s výpověďmi několika zaměstnanců, kteří byli v Team 17 rozděleni na dvě skupiny. Jedna vůbec netušila, že se nějaká NFT chystají. A druhá o plánu věděla, ale snažila se to nadřízeným rozmluvit. Společným jmenovatelem obou množin je skutečnost, že s nimi dál vedení nic neřešilo a udělalo vlastní rozhodnutí popisované výše. Tento přístup se ale nelíbí ani bývalé QA analytičce z Team 17 a vlivné aktivistce Stephanie McStea, která se k údajnému postupu společnosti vyjádřila na Twitteru.
Refusal to listen to your staff regarding poor wage is one thing, refusing to listen to them regarding severe environmental impact is another. This is not the studio I used to love. https://t.co/pSeDRpEltm
— Steph McStea 🏳️🌈 (@TeaAndMonsters) January 31, 2022
„Odmítnout vyhovět svým zaměstnancům skrze nízký plat, je jedna věc. Neposlouchat je v souvislosti s dopadem na životní prostředí, je věc druhá. Tohle není studio, které jsem milovala,“ napsala McStea na Twitter. Po zveřejnění výpovědí zaměstnanců na Eurogameru přidala, že zakázat jim, aby se vyjadřovali na sociálních sítích k rozhodnutí společnosti, jasně poukazuje na to, že šlo o špatná rozhodnutí. Situace se ale nadále vyvíjí a nebylo by velkým překvapením, kdyby Team 17 po vnějším i vnitřním tlaku z iniciativy vycouval. Podobně jako GSC Game World se hrou S.T.A.L.K.E.R. 2.