Jak může operátor zrušit váš tarif? A co můžete dělat vy?
Nedávno jsme vám přinesli zprávu o tom, že český operátor T-Mobile od základu překopává své tarify a zákazníci budou automaticky převedeni pod nové. O něco vylepšené, ale mnohdy také dražší. Jelikož z pochopitelných důvodů nejde o úplně komfortní a přehlednou situaci, rozhodl se Český telekomunikační úřad vydat několik vysvětlení, jaká jsou práva a povinnosti na straně operátora i zákazníka.
“Důležité je říci, že operátor má na zrušení tarifu nebo jeho změnu právo, jedná se o změnu smluvních podmínek, kterou zákon o elektronických komunikacích připouští. Možnost takové změny a její rozsah musí být ve smlouvě sjednány. Zákazník má oproti tomu právo změnu (vyjma situace, že by taková změna byla výhradně k lepšímu) neakceptovat a bezplatně vypovědět závazek ze smlouvy,” podotýká úvodem ČTÚ.
Operátor má přitom povinnost zákazníka informovat nejen o prováděné změně, ale také o nových podmínkách a možnosti odstoupit od smlouvy bez dalších nákladů, jsou-li splněny patřičné podmínky. Důvodem pro případné doplácení může být například dřívější pořízení dotovaného telefonu.
“Cena však nesmí být vyšší, než poměrná část hodnoty tohoto zařízení dohodnutá v okamžiku uzavření smlouvy nebo části ceny za služby, kterou zbývá uhradit do zániku závazku ze smlouvy, podle toho, která z těchto částek je nižší,” upozorňuje Úřad.
“Pokud jsem tedy např. obdržel k tarifu bezplatně telefon v hodnotě 12 000 korun a v době, kdy mi poskytovatel služby mění tarif a já tuto změnu neakceptuji, mi zbývá ještě 7 měsíců závazku, jeho cena se musí rozpočítat do celkové délky závazku, např. 24 měsíců. Cena vychází na 500 Kč měsíčně – zaplatím tedy 7x 500 Kč, pokud jsem platil paušál vyšší než 500, nebo zbývající paušál, pokud by tato částka byla nižší,” vypočítává ČTÚ.
Máte tarif u T-Mobile? Jak se vám změnil?
Zdroj: ČTÚ, foto