Games

Investoři brojí proti akvizici Activisionu » Vortex

Jak už jsme vás upozorňovali v předchozích článcích, akvizice společnosti Activision Blizzard ze strany Microsoftu nemusí skončit úspěchem. Ačkoliv první kroky proběhly hladce a veřejnost začala v souvislosti s nabízenými 68 miliardami dolarů mluvit o obchodu století, vše musí nejprve posvětit příslušné regulační úřady a souhlas má vyjádřením zájmu prodat svůj podíl také investoři. Jenže zatímco antimonopolní úřad Spojených států chce další informace a verdikt nenaznačuje, někteří investoři se podle VGC staví silně proti akvizici a nabádají ostatní, aby souhlas neudělili. Co hůř, Activision Blizzard a Microsoft mohou svými vyjádřeními ovlivňovat mínění investorů jen do 28. dubna, kdy proběhne hlasování, které může akvizici zcela zastavit.

Nejhlasitěji proti spojení zmíněných společností stojí SOC Investmemt Group, která byla velmi kritická vůči Activisionu i v minulosti. Zejména ve spojitosti s probíhajícími soudními spory, vyvolanými údajnými projevy nevhodného chování na pracovišti ve vztahu nadřízených k podřízeným, volala po rezignaci Bobbyho Koticka a podporovala protestní aktivity zaměstnanců. Nyní se k této nepříjemné situaci vrací a naznačuje, že neblaze ovlivňuje hodnotu společnosti, která by bez skandálů byla vyšší, a tudíž budou v této chvíli investoři na akvizici tratit.

„Tento obchod selhává v adekvátním ohodnocení Activisionu a jeho budoucího finančního potenciálu, protože ignoruje vliv krize kolem sexuálního harašení,“ uvedli zástupci SOC Investment Group v dopise ostatním podílníkům. Dodávají, že důležitou roli v tom sehrává i vedení společnosti, resp. jejich neschopnost situaci řešit, která vede jen k odkladům vydání očekávaných titulů, a to podle SOC opět negativně ovlivňuje hodnotu akcií, potažmo hodnotu celé společnosti. Investiční skupina rovněž pochybuje, že regulační orgány transakci schválí, zejména s ohledem na domnělou změnu jejich postoje vůči podobným obchodům z poslední doby.

Pro SOC Investment Group je ale nyní nejdůležitější, aby došlo k narovnání situace uvnitř, než by měl přijít ke slovu nějaký obchod.

Na tomto místě můžeme samozřejmě připomenout akvizici společnosti Arm ze strany Nvidie, která skončila nezdarem letos v únoru. Nabízená částka 40 miliard dolarů byla rovněž vnímána jako v mnoha ohledech rekordní, avšak Nvidia nakonec od snah získat Arm upustila kvůli negativnímu postoji Federální obchodní komise Spojených států, která přirozeně řeší i prodej Activisionu. Momentálně však probíhá neveřejné šetření a posuzování nabízené transakce, s jehož výsledky budou obě strany teprve seznámeny. Pro SOC Investment Group je ale nyní nejdůležitější, aby došlo k narovnání situace uvnitř, než by měl přijít ke slovu nějaký obchod, a proto vyzývají ostatní, aby zaujali z jejich pohledu zodpovědný přístup.

„Věříme, že pouze konstruktivní dialog se zaměstnanci – zdrojem, který Activision nemůže prodat a bez kterého se společnost neobejde – může přinést změnu a pomoci získat zpět důvěru investorů,“ uzavírá SOC svůj vzkaz a vybízí ke zvolení nového kompetentního vedení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *