EÚ predstavila rozsiahlu reformu boja proti digitálnym gigantom
Digital Markets Act predstavuje nové a jednotné pravidlá, ktoré zasahujú najmä proti veľkým americkým spoločnostiam. Už sa teda nebude riešiť boj ad hoc, nová regulácia zasiahne celý európsky trh.
Systém namiesto individuálneho boja
Text nového legislatívneho textu s názvom Digital Markets Act je k dispozícii. A tak sa môžeme viac dozvedieť o tom, ako vlastne Únia rozmýšľa a akými nástrojmi chce bojovať proti veľkým hráčom na trhu. A netají sa ani tým, že zamerané je najmä voči americkej konkurencii, ktorá musí dostať pravidlá. A to z dôvodu, aby malí podnikatelia mohli viac slobodne konať. Celkové zhrnutie hlavných bodov prináša portál EÚ.
Zásah sa týka skutočne tých najväčších poskytovateľov služieb v on-line segmente posielania správ, pričom na zozname je WhatsApp, Facebook Messenger alebo tiež iMessage. A čo je vlastne základným cieľom? Títo prevádzkovatelia sa budú musieť podvoliť menším hráčom, teda otvoriť a sprístupniť im svoje platformy posielanie správ. Niečo podobné ako je zdieľanie internetových liniek pre alternatívnych providerov, ktoré poznáme u nás. Tento základný atribút má priniesť otvorenosť trhu v službách komunikátorov a sociálnych prepojení a na strane koncového zákazníka tak bude vlastne jedno, akú službu použije alebo na akej platforme momentálne funguje. Návrh zo strany Európskej komisie veľkých hráčov nazýva strážca brány a za porušenie ich povinností bude možné ukladať pokutu do výšky 10% ročného obratu, pri opakovanom porušení pravidiel až do výšky 20% z ročného obratu. Tejto téme sme sa venovali v článku Posielanie správ z iMessage na Whatsapp iné aplikácie? Tu sa chystá niečo veľké.
Vysoké pokuty za nedodržanie
Návrh definuje aj finančné vyjadrenie, ktoré bude nutné naplniť, aby sa veľký internetový poskytovateľ služby stal strážcom brány a mal povinnosti poskytovať svoje linky tým menším, pričom pôjde o trhovú hodnotu 75 miliárd EUR alebo ročný obrat 7,5 miliardy EUR a k tomu je nutné obsluhovať aspoň 45 miliónov koncových zákazníkov a 10 000 klientov z korporátnej sféry.
Ďalším krokom je vypracovanie technického textu, ktorý po legislatívnej kontrole musí schváliť Európsky parlament a Rada. Následne po publikácii vo Vestníku EÚ nadobudne účinnosť 20 dní po samotnom zverejnení a uplatňovať sa začne šesť mesiac po tomto termíne. Kedy by text mali schváliť inštitúcie EÚ nie je zatiaľ známe. No lehota na prípravu by mala byť pol roka.
Kritika návrhu zaznieva najmä z poza oceánu. Iste, americké spoločnosti nechcú hrať úlohu strážcu brány a už vôbec nechcú spolupracovať s inými spoločnosťami. EÚ ide však svojou cestou ďalej a je zjavné, že nechce individuálne bojovať s každým technologickým gigantom zvlášť, jednotné pravidlá tomu majú zabrániť a nastaviť rovnaké normy pre všetkých. A tie budú priamo aplikovateľné formou Nariadenia v celej EÚ.
Náš tip
Spotify reaguje na cenzúru v Rusku a pozastavuje svoje služby