Games

Dlouho to netrvalo. ChatGPT už umí napovídat i přes brýle

Co všechno ještě dokáže umělá inteligence alias AI? Tuto otázku si s nadšením či obavami pokládá v dnešní době velká spousta lidí od expertů po úplné laiky. A odpovědi buď nepřicházejí, nebo stojí dost na vodě. Vývoj v této oblasti mezitím pokračuje dál a výsledkem jsou pokroky, které možná mnozí optimisticky předvídali. Příkladem může být projekt studentů ze Stanford University, kteří dostali jazykový model a textový generátor ChatGPT do speciální optiky a je tak schopný zobrazovat výsledky přes brýle.

Stanford students build Chat GPT-4 AR glasses

Projekt nese název RizzGPT a nevyužívá pouze zmíněný jazykový model (konkrétně nejnovější verzi GPT-4 a dostupné API), ale rovněž nástroj pro rozpoznávání řeči Whisper. Společně se starají jak o vstup, tak i výstup informací. Výsledkem práce dvou AI nástrojů, optiky a elektroniky je pak zdánlivě obyčejný rozhovor dvou či více osob, kdy ale nositel brýlí dostává odpovědi přímo na sklíčko. Produkt, který v podstatě převádí do reálného světa představy sci-fi scénáristů a budí řadu obav, má podle autorů sloužit dobrým věcem.

Tvůrci této technologie ji nazývají “charisma jako služba v reálném čase” (CaaS) a domnívají se, že má široké využití, například jako pomoc těm, kteří mají problémy se sociální úzkostí, veřejným vystupováním a dovednostmi při pohovorech. Samozřejmě ale existuje i řada mnohem kontroverznějších situací, ve kterých by se daly takové brýle vyu… zneužít.

V jaké situaci byste tyto brýle rádi použili?

Zdroj: Mashable

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *