Čo dokáže najmenšia vlajková loď od Samsungu?
Vlajkové modely zo série Samsung Galaxy S každoročne patria nie len k najočakávanejším smartfónom roka, ale aj k tým najlepším. Samsung Galaxy S22 Ultra aj Galaxy S22+ nesklamali a očakávania naplnili, no čo základný Galaxy S22? Na papieri sa chváli špičkovými parametrami, ktoré sú zabalené do pekného a kompaktného tela. Ale ako dobre vieme, veľa robí aj softvérová optimalizácia, ktorú je ťažko zhodnotiť niekoľkými špecifikáciami. To, aký je Samsung Galaxy S22 v praxi, vám prezradí táto recenzia.
Contents
- 1 Samsung Galaxy S22: Cena a dostupnosť na Slovensku
- 2 Skromné balenie
- 3 Konštrukcia a dizajn: Kandidát na najkrajší smartfón roka?
- 4 Recenzia Samsung Galaxy S22: Displej
- 5 Výkon a pamäť: Exynos sa snaží, no nedarí sa mu
- 6 Recenzia Samsung Galaxy S22: Systém, konektivita a zvuk
- 7 Fotoaparát: Spoľahlivá zostava do každých podmienok
- 8 Batéria a nabíjanie: Bez nabíjačky ani na krok
- 9 Recenzia Samsung Galaxy S22: Záverečné hodnotenie
- 10 Recenzia Samsung Galaxy S22: Parametre
- 11 Recenzia Samsung Galaxy S22: Konkurencia
Recenzia Samsung Galaxy S22 je rozdelená na niekoľko častí:
Samsung Galaxy S22: Cena a dostupnosť na Slovensku
Samsung Galaxy S22 sa predáva od 11. marca 2022. Za 8 / 128 GB verziu zaplatíte 849 € a variant s 256 GB úložiskom vás vyjde na 899 €. Novinka je dostupná v čiernej, bielej, zelenej a ružovej farbe.
Skromné balenie
Ako aj pri minuloročných vlajkových modeloch, aj v tomto prípade bolo balenie ukrátené o nabíjací adaptér. Nájdete v ňom len smartfón, nástroj na vyberanie SIM karty, dokumentáciu a USB-C kábel. Teda ak budete chcieť využiť plný potenciál nabíjacieho výkonu, budete musieť investovať do 25 W adaptéru. V závislosti od modelu, oficiálny od Samsungu vás vyjde na 15 až 20 eur.
Konštrukcia a dizajn: Kandidát na najkrajší smartfón roka?
Keď som zariadenia chytila prvýkrát do ruky, prišlo mi strašne ťažké. Tipovala by som mu aspoň 190 gramov. Bola som veľmi prekvapená, keď som zistila, že v skutočnosti ide o jeden z najľahších (a zároveň najkompaktnejších) smartfónov na trhu. Váži iba 168 gramov a rozmerovo sa drží na hodnotách 70,6 x 146 x 7,6 milimetrov. Avšak to, že pôsobí ťažko, nie je myslené v zlom. Práve naopak, smartfónu to dodáva pocit prémiovosti. Ten dotvára aj matná zadná strana vyrobená zo skla a lesklé kovové rámy.
Dizajnom sa od predchodcu príliš nezmenil, v ľavom hornom rohu stále nájdeme decentný výbežok s fotoaparátmi, avšak tento rok nie je priamo spojený s rámom. Novinka má taktiež ostrejšie hrany ako jej predchodca, čo môže znepríjemňovať zážitok z používania. Mne osobne sa smartfón do rúk nezarezával, no celkový dizajn mi takmer znemožnil používanie jednou rukou a bez krytu. Telefón je totižto dosť šmykľavý, čo vytvára problém aj napriek tomu, že má kompaktné rozmery.
V špičkovom vzhľade pokračuje aj predok smartfónu. Displej lemujú tenké rámiky a obraz ruší len malá diera na selfie fotoaparát. Po bokoch zas nájdeme tlačidlá na vypnutie a ovládanie hlasitosti, pričom obe sú na jednej strane. Zo spodnej strany nás čaká USB-C port, reproduktor a slot na SIM kartu. Hore mikrofón a ďalší reproduktor.
Samsung Galaxy S22 si vyslúžil aj najlepší dostupný stupeň ochrany pred poškodením, čo sa bežných smartfónov týka. Získal certifikáciu IP68, ktorá zaručuje odolnosť voči prachu a vode (pri ponorení do hĺbky 1,5 metra na 30 minút). Obrazovku aj zadnú stranu chráni Gorilla Glass Victus+.
Recenzia Samsung Galaxy S22: Displej
Tento 6,1-palcový Dynamic AMOLED 2X s Full HD+ rozlíšenie a variabilnou obnovovacou frekvenciou určite patrí k špičke. Čo sa týka vyváženia bielej alebo maximálneho jasu, ide o veľmi pekný a kvalitný displej.
Jediné čo mu musím vytknúť je vykresľovanie farieb. Od výroby je nastavenie farieb prepnuté na možnosť Sýte farby, kedy zobrazovaný obsah živo a príjemne. Toto nastavenie nemá tendenciu vyťahovať farby až príliš, do nepekných extrémov, no zlyháva pri zobrazovaní niektorých fotiek. Pri testovaní fotoaparátu som si najprv myslela, že algoritmus na úpravu fotiek umelo zvyšuje sýtosť vybraných farieb, no nakoniec sa ukázalo, že neprirodzený výsledok spôsobovalo nastavenie displeja.
Tento panel vyniká aj tým, že podľa potreby dokáže prispôsobovať obnovovaciu frekvenciu v rozmedzí 10 Hz až 120 Hz. Najvyššiu frekvenciu povolí len vtedy, keď smartfón aktívne používate, čiže keď scrollujete alebo prepínate medzi aplikáciami. Inak podľa potreby frekvenciu zníči na 24 Hz alebo 60 Hz, čo pomáha šetriť batériu.
Na prednej strane zariadenia nájdeme aj snímač odtlačkov skrytý v displeji. Funguje rýchlo a spoľahlivo, tak, ako sa od snímača vlajkovej lode očakáva. Po softvérovej stránke je samozrejmosťou aj funkcia Always On displej, no ako sa budeme baviť nižšie, tá je síce super, no má veľký dopad na výdrž batérie.
Výkon a pamäť: Exynos sa snaží, no nedarí sa mu
Čipset Exynos 2200 v kombinácii s 8 GB RAM sľubujú špičkový výkon. V realite by to však mohlo byť lepšie, zariadenie sa rado prehrieva a miestami je zasekané. Slabšia plynulosť sa prejaví napríklad pri otváraní aplikácií či pri ich prepínaní.
Problém s prehrievaním pri nabíjaní, fotení alebo hraní náročných hier je dnes bohužiaľ štandardom, no na tomto modeli to pocítite výrazne, pokiaľ ho budete používať bez krytu. Pri bežných činnostiach to našťastie nie je až také výrazne, vtedy je zariadenia pri najhoršom mierne teplé.
Keďže ide o jeden z najvýkonnejších smartfónov na trhu, s väčšinou úloh si poradí bez akýkoľvek problémov. To, čo dokáže nám už tradične pomôžu priblížiť benchmarky. V teste AnTuTu Samsung Galaxy S22 získal slušných, no ani zďaleka najlepších 787 651 bodov. Aplikácia Geekbench zas vyhodila skóre 645 bodov v jednojadrovom a 3032 bodov vo viacjadrovom teste.
Test | Skóre |
AnTuTu | 787 651 |
GeekBench – jednojadrový test | 645 |
GeekBench – viacjadrový test | 3 032 |
Podpora microSD karty ako inak chýba, čiže uspokojiť sa budete musieť so 128 alebo 256 GB ukladacieho priestoru, Možnosťou je aj zakúpiť si dodatočné miesto na cloude, či už od Samsungu alebo Googlu a iných gigantov.
Recenzia Samsung Galaxy S22: Systém, konektivita a zvuk
Rovnako ako aj v prípade ostatných zariadení od spoločnosti Samsung, aj tento model beží na nadstavbe One UI. Konkrétne na verzii 4.1, ktorá je postavená na Androide 12. V princípe ide stále o rovnaký systém, aký zariadenia od Samsungu majú už niekoľko rokov, no v tomto vydaní je doplnený o funkcie z najnovšieho vydania Androidu. Ide napríklad a možnosť prispôsobiť systémové farby vašej tapete alebo ikonky upozorňujúce na používanie fotoaparátu a mikrofónu.
V porovnaní s čistým Androidom je nadstavba nabitá rôznymi inými drobnosťami. To je super pre používateľov, ktorí radi skúšajú nové zaujímavosti. No pre tých, ktorí od smartfónu chcú, aby proste fungoval, je tento fakt skôr nevýhodou.
Nadstavba ponúka nie len množstvo funkcií, ale aj aplikácií. Za mňa je to veľké mínus a preferujem zariadenia, ktoré majú predinštalované minimum aplikácií, keďže to šetrí čas a nervy pri prvom spustení. Po rozbalení a pripojení na internet si smartfón dohromady nainštaluje desiatky aplikácií z dielne Samsungu, Googlu a aj Microsoftu. Väčšinu z nich môžete odinštalovať, niektoré však už nie.
Čo sa týka softvérovej podpory, všetky modely zo série Galaxy S22 dostanú až 4 veľké aktualizácie a 5 rokov bezpečnostných záplat. To znamená, že oficiálnou cestou budú aktualizované až na Android 16. V súčasnosti sa vlajkovým Samsungom v tomto smere vyrovnajú len Google Pixely.
Čo by to bol za vlajkový smartfón, keby neponúkal funkčné a najlepšie dostupné možnosti pripojenia. Okrem infračerveného portu má naozaj všetko. Podpora najnovšej 5G siete, Bluetooth 5.2, USB 3.2, navigačné systémy A-GPS, GLONASS, BDS aj GALILEO a nechýba samozrejme ani technológia NFC na vykonávanie bezkontaktných platieb.
Špecialitou Samsungu je režim Samsung DeX, ktoré zariadenie premení na zaujímavý hybrid medzi smartfón a počítačom. Modely výrobcu navyše zabezpečujú jednoduché prepojenie s počítačom, ktorý beží na systéme Windows.
Model si poradil aj v oblasti zvuku. 3,5 mm jack síce nemá, no aspoň prichádza so stereo reproduktormi, pričom ako druhý kanál slúži slúchadlo v hornej časti obrazovky. Keďže obe slúchadlá sú fyzicky pomerne malé, prémiový zvuk od nich nečakajte. No kvalitou zvuku aj hlasitosťou určite patria medzi lepší priemer.
Výrobca našťastie nešetril na vibračnom motorčeku, ktorý zariadeniu dodáva opäť niečo navyše. Jemné vibrácie sú pri písaní veľmi príjemné a nepôsobia lacno.
Fotoaparát: Spoľahlivá zostava do každých podmienok
Zostava snímačov si v porovnaní s minuloročným modelom prešla veľkou zmenou. Na zadnej strane sa nachádzajú tri fotoaparáty – 50 MP primárny s optickou stabilizáciou, 12 MP ultra-širokouhlý so 120˚ uhlom záberu a 10 MP teleobjektív, ktorý ponúka trojnásobné optické priblíženie a taktiež podporuje optickú stabilizáciu. Predný fotoaparát disponuje snímačom s rozlíšením 10 MP.
Hlavný a ultra-širokouhlý snímač
Výkonom primárny ani ultra-širokouhlý snímač cez deň nesklamali. Farby odpovedajú realite a fotografie majú dostatočný dynamický rozsah. Ostrosť po priblížení výslednej fotky je slabšia, no pokiaľ sa z fotiek nechystáte tlačiť veľké plagáty, bude vám to stačiť. Občas sa samozrejme stane, že snímače sa do reality netrafia na sto percent, no celkovo sa na túto dvojicu môžete spoľahnúť. Menšie nedostatky nájdete len v oblasti konzistentnosti pri prepínaní medzi snímačmi, aj to nie zakaždým.
Fotoaparátom sa darí aj v noci alebo v prítmí. Oceňujem, že aj v zlých svetelných podmienkach pokračujú v úspešnom zachytávaní farieb. Avšak tu je spomínaný problém s konzistentnosťou pri prepínaní medzi snímačmi oveľa viac očividný. Snímače sa snažia aj v oblasti ostrosti a v porovnaní s priemerom sa im celkom darí.
Zoom
Aplikácia fotoaparátu vám automaticky dovolí priblížiť trojnásobne, no v skutočnosti z toho snímača dokážate vyťažiť až 30-násobný zoom. Samozrejme, čím viac priblížite, tým horšia kvalita fotiek. Trojnásobný zoom je však super čo sa týka ostrosti a zachytávania detailov. Vcelku použiteľné sú až fotky do sedemnásobného priblíženia, no ďalej by som išla len v nevyhnutných prípadoch.
Portrétové fotografie
Snímanie portrétov s rozmazaným pozadím prostredníctvom smartfónov nikdy nebolo ideálne, pretože zariadenia si nedokázali poradiť s oddelením pozadia od objektu. V prípade tohto modelu to však výrobca celkom vychytal a dokázal zabezpečiť to, že smartfón zvládne efektívne oddeliť nie len oblečenie, krk a uši, ale aj problematické vlasy. Čo sa týka farebnosti a ostrosti, platí to čo pri snímaní bežných fotiek. Takmer stále získate spoľahlivý výsledok odpovedajúci realite.
Selfie
Predný fotoaparát sa drží v duchu svojich vybavenejších kolegov, ktorí sa nachádzajú na zadnej strane zariadenia. Snímač sa pri fotení držal reality a ani za horčích svetelných podmienok sa nestalo, že výsledné fotky boli nepodarené. Jediné, čo by sa mu dalo vytknúť, je slabá ostrosť pri fotení v noci, no to je problém všetkých terajších selfie fotoaparátov.
Video
Čo sa týka natáčania videí, zostava zadných fotoaparátov ponúka maximálne rozlíšenie 8K, no len s 24 snímkami za sekundu. Prirodzene nechýba ani možnosť nahrávať v nižších rozlíšeniach, pričom v 4K aj vo Full HD rozlíšeniach sa dá natáčať už aj s 30 alebo 60 snímkami za sekundu.
Napriek tomu, že nahrávanie v 8K ani zďaleka nie je štandardom, Samsungu sa kvalitu takýchto videí podarilo dotiahnuť na slušnú úroveň. Jediné, čo 8K videá kazí, je nízke FPS. Pochvalu si zaslúžia aj 4K videá, ktoré vyzerajú ešte lepšie, keďže je možné natáčať ich aj s 30 alebo 60 snímkami za sekundu.
Zatiaľ čo 8K aj 4K rozlíšenia stále využíva len malá skupina používateľov, väčšina smrteľníkov naďalej ostáva pri Full HD rozlíšení. Tie sú kvalitou naozaj na profesionálnej úrovni, čo sa farebnosti, svetelnosti, kontrastu a ostrosti týka. Optická stabilizácia je taktiež úplne super. No aj tak sa našla jedna drobnosť, ktorú musím vytknúť. Výrobca stále nedotiahol prepínanie medzi snímačmi a síce tam nie skok vo farbách alebo kontraste, vo videu je veľmi očividné, kedy ste snímač prepli.
Batéria a nabíjanie: Bez nabíjačky ani na krok
Výdrž batérie modelu bola počas testovania naozaj slabá. 3 700 mAh je skromná kapacita, no s lepšou systémovou optimalizáciou by sa dalo očakávať, že smartfón dosiahne minimálne 3 hodiny SoT. Takéto čísla však systém ukazoval len za šetrných podmienok. Pri bežnom až mierne náročnejšom používaní sa SoT držal okolo hranice 2,5 hodín. Pre referenciu, systém bol v svetlom režime, bola povolená vysoká obnovovacia frekvencia a 5G bolo vypnuté.
Najväčším žrútom batérie (pokiaľ nerátame náročné aplikácie) bol určite Always on displej. Ten už podpriemernú výdrž pokazil ešte viac. To sa prirodzene deje na všetkých smartfónoch, nie len na tomto, no na iných modeloch to až tak nevadí z jednoduchého dôvodu. Ich výdrž je výrazne lepšia.
Je možné, že po niekoľkých týždňoch používania by sa systém optimalizoval na základe vašich navýkov a výdrž zlepšila. Rovnako možné je aj to, že výrobca sa v budúcnosti problém pokúsi odstrániť aktualizáciou. Zatiaľ je to však bieda.
Zariadenie prichádza s podporou 25 W nabíjania, čo nie je najhoršie vzhľadom na nízku kapacitu batérie, no zároveň ani najlepšie. Dosiahnuť plné nabitie za hodinu a 16 minút je ešte prijateľné. S rýchlosťou nabíjanie pomôže aj funkcia Super rýchle nabíjanie, ktorú nájdete v systémových nastaveniach.
Test rýchlosti nabíjania
- 15 min: 30 %
- 30 min: 54 %
- 45 min: 75 %
- 60 min: 90 %
- Celkové nabitie: 1 hodina 16 minút
Smartfónu nesmie chýbať ani bezdrôtové nabíjanie, v tomto prípade s výkonom 15 W a dokonca ani reverzné bezdrôtové nabíjanie.
Recenzia Samsung Galaxy S22: Záverečné hodnotenie
S cenou do 900 eur ide o naozaj atraktívny smartfón, rovnako vzhľadom ako aj špecifikáciami. Podarený dizajn, prémiová konštrukcia, krásny displej, fotoaparáty na špičkovej úrovní a bezkonkurenčná dĺžka softvérovej podpory patria medzi jeho hlavné prednosti. Za konkurenciou nezaostáva ani v oblasti výkonu, konektivity či zvuku.
Má však jedno obrovské negatívum, ktoré výrazne ovplyvní zážitok z používania – výdrž batérie. Akumulátor s kapacitou 3 700 mAh sa v dnešnej dobe považuje za príliš slabý, no dúfala som, že dobre spracovaný softvér z neho dostane aspoň 3 hodiny SoT. Priemer 2,5 hodiny SoT, ktorý sa mi podarilo dosiahnuť, je naozaj nepoužiteľný.
Taktiež som najmä zo začiatku narážala na problém s plynulosťou zariadenia. Systém bol miestami zasekaný a čakala som, že bude svižnejší. Nepríjemnosťou je aj výraznejšie prehrievanie, no ak zariadenie plánujete používať s krytom, nemusí vás tento problém trápiť.
Recenzia Samsung Galaxy S22: Parametre
Displej | 6,1-palcový Dynamic AMOLED 2X, Full HD+ rozlíšenie, obnovovacia frekvencia 10 až 120 Hz, vzorkovacia frekvencia 240 Hz v hernom režime |
Procesor | Exynos 2200, 4 nm |
Operačná pamäť | 8 GB |
Interný ukladací priestor | 128, 256 GB |
Fotoaparáty | Primárny 50 MP (f/1.8, OIS), ultra-širokouhlý 12 MP (f/2.2, 120˚), 10 MP teleobjektív (3-násobné optické priblíženie, f/2.4, OIS), 10 MP “selfie” (f/2.2) |
Batéria | 3 700 mAh, 25 W káblové nabíjanie, 15 W bezdrôtové nabíjanie, reverzné nabíjanie |
Rozmery | 70,6 x 146 x 7,6 milimetrov |
Hmotnosť | 168 gramov |
Farebné prevedenia | Čierne, biele, zelené, ružové |
Cena | 849 €, 899 € |
Recenzia Samsung Galaxy S22: Konkurencia
S cenou pod 900 eur by nebolo fér novinku porovnávať s najlepšími smartfónmi na trhu. Stále jej však konkuruje niekoľko dostupnejších, no stále špičkových vlajkových modelov.
Jedným z nich je Google Pixel 6 s čistým Androidom, čipsetom Google Tensor či prvotriednymi fotoaparátmi. Ak preferujete kompaktné zariadenia, no nechcete robiť kompromisy vo špecifikáciach, určite neprehliadnite modely ZenFone 8 a Xiaomi 12, prípadne konkurenčný iPhone 13 a iPhone 13 Mini. Super voľbou je aj Sony Xperia 5 III, ktorý vyniká OLED displejom s podporou miliardy farieb či netradičným pomerom strán.