Games

Autor Disco Elysium byl přinucen odejít ze studia ZA/UM » Vortex

Když se řekne Disco Elysium, zřejmě vám zcela automaticky naskočí příběh velmi nečekaného, ale o to většího překvapení. Fantastické RPG z roku 2019 si získalo srdce všech, kdo mají rádi propracované herní mechanismy, stejně jako velmi bohatý příběh se silnými dávkami ironie a místy možná trochu nechtěného humoru. Pravděpodobně si také vzpomenete, že se hra loni dočkala i tzv. Final Cutu s kompletním dabingem všech postav, novými questy, ještě větší volností v rozhodování a dalšími vylepšeními. I tato verze byla skvěle přijatá ze strany kritiků i hráčů, a proto by se dalo s očekáváním mluvit o pokračování a hlavně skvělé pozici studia ZA/UM, které za hrou stojí. Jenže podle vyjádření Martina Luigy pro portál The Medium se zdá, že stav studia je diametrálně odlišný od toho, jaký na venek vysílá signály, a co je pro další hry patrně největší pohromou, ze ZA/UM měl odejít autor Disco Elysium Robert Kurvitz.

Martin Luiga zveřejnil krátký blogový příspěvek, který ovšem zní poněkud výhružně už v titulku – Rozpuštění kulturního sdružení ZA/UM. Na vysvětlenou je nutné uvést, že ono družení – byť pojmenované stejně jako samotné studio – je odděleným kulturním spolkem, sdružujícím fanoušky a umělce, které spojila právě zmiňovaná hra a další přidružené projekty. Luiga byl jeho zakládajícím členem a tajemníkem, přičemž u hry figuroval coby editor příběhu od Roberta Kurvitze. Náleží mu proto zřejmě právo spolek rozpustit, což ve značné, leč typické nadsázce oznámil z lůžkového oddělení psychiatrické léčebny v Tallinu. „Důvodem rozpuštění kulturní organizace je to, že již nereprezentuje étos, na kterém byla založeny. Lidé mají být věční, stejně jako myšlenky, zatímco organizace jsou dočasné,“ uvádí Luiga. Přesné důvody neuvádí, ale zmiňuje chyby, kterých se spolek přímo či nepřímo dopustil, spolu s absencí jakékoliv formální struktury, která by organizaci držela pohromadě.

Z pohledu hráčů je ale mnohem závažnější sdělení, které Liuga uvádí jen mimoděk. V části svého příspěvku, kde vysvětluje rozdíl mezi spolkem ZA/UM a stejnojmennou společností totiž přichází s odhalením, že spisovatel Robert Kurvitz spolu se scenáristkou Helen Hindpere a vedoucím grafikem Aleksanderem Rostovem nedobrovolně opustili studio už koncem loňského roku. „To by mohla být špatná zpráva pro ty z vás, kdo čekáte na pokračování Disco Elysium,“ dodává Luiga a za jeho prohlášením zůstává podivné prázdno a ticho. Platí to i doslova, protože bez ohledu na zájem velkých zahraničních médií zjistit o situaci ve studiu víc, nepřichází žádný oficiální komentář. K odchodu se nicméně vyjádřil Aleksadner Rostov na svém Twitteru a potvrdil, že on i Hindpere s Kurvitzem skutečně odšeli. To může znamenat konec nadějím, že hra bude pokračovat v duchu, jaký si hráči přejí, opět by se ale jednalo o spekulaci. Nicméně s tím ale může být spojena zpráva s vývojem nové sci-fi hry s potenciálními mikrotransakcemi, která vzešla z nedávno vypsaných inzerátů na nové pozice ve studiu ZA/UM, potvrzeno to ale opět není.

Co se týče možných důvodů nuceného odchodu, nic konkrétního řečeno nebylo, nejpravděpodobnější verzí – vycházející jak z tweetů Martina Luigy, tak z dalších informací převážně na Twitteru – sehrály roli peníze a neshody s investory. Ať už měli jiný pohled na budoucí směřování studia či pokračování Disco Elysium nebo nesouhlasili s požadavky, které Kurvitz a další mohli mít, rozhodnutí už zřejmě nic nezmění.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *