Aké sú výhody smart náramkov oproti smart hodinkám a prečo ho kúpiť?
Nositeľná elektronika sa stáva čoraz populárnejšou možnosťou medzi viacerými ľuďmi. Podľa Pew Research už jeden z piatich Američanov používa inteligentné hodinky alebo smart náramok. Medziročný nárast používateľov týchto zariadení porástol z roku 2016 na 2019 až o 100 %. Web readwrite sa venoval téme, ktorá opisuje výhody smart náramkov oproti inteligentným hodinkám.
Contents
Nositeľná elektronika zažila počas uplynulých rokov nárast predajov
Oblasť nositeľnej elektroniky sa v posledných rokoch dočkala mnohej pozornosti zo strany viacerých veľkých značiek. Videli sme nielen rozličné hodinky alebo náramky, ale aj smart okuliare, VR headsety, kardiovaskulárne monitory a do tejto sekcie sa radia aj bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú dnes už naozaj pokročilé nielen vďaka nízkej latencii a minimálnemu skresleniu. Veľa robí aj implementácia moderných technológií pre aktívnu izoláciu okolitých ruchov.
Smart hodinky a náramky zdieľajú mnoho podobností
Smart hodinky a náramky spĺňajú väčšinou podobné účely a niekedy sa aj vizuálne podobajú. Náramky, najmä tie od značiek Fitbit či Garmin, sú primárne zamerané na monitorovanie fyzickej aktivity používateľa. Zobrazia váš srdcový tep, spálené kalórie, prejdené kroky či mieru okysličenia krvi. Ich vzhľad je spravidla jednoduchší a disponujú obyčajnými silikónovými remienkami (nemusí to byť však pravidlom). Ich výhodou je hlavne nižšia cena. Hodinky ponúkajú väčší displej, ktorý umožňuje viac možností použitia.
Zobrazovanie notifikácií, dlhá výdrž batérie a jednoduché aplikácie
Prichádzajúce notifikácie zobrazia v porovnaní s náramkami viac obsahu a v niektorých prípadoch je možné na správy cez hodinky priamo odpovedať. Majú širší výber aplikácií, krajšie obrazovky a celkovo môžu vyzerať skutočne luxusne (kovové spracovanie, kožené remienky, drahé materiály…). Prečo by ste sa však mali rozhodnúť skôr pre náramok? Pre koho je toto príslušenstvo vhodnejšie? Ako sme už zmienili, na náramku zvyčajne ušetríte. Jeho výhodou je aj dlhšia výdrž batérie v porovnaní s väčšinou hodiniek, ktoré majú otvorenejší systém a disponujú väčším množstvom funkcií. Existujú však výnimky, ako napríklad niektoré modely od spoločnosti Garmin či Huawei z radu GT.
Ideálne na monitorovanie tréningov a zdravia
Trochu drahšie náramky ponúkajú zhodnú výbavu na monitorovanie zdravia. Okrem senzoru tepu pri nich často nájdeme aj ECG monitor na detekciu fibrilácie srdcových predsiení či EDA senzor na meranie úrovne stresu. Športovcov poteší aj možnosť sledovania okysličenia krvi. Pokiaľ vám ide výhradne len o sledovanie vašich tréningov a zdravia, inteligentný náramok by mal byť vašou prvou voľbou. Ich ďalšou výhodou je vyššia odolnosť. Displeje sú menšie a tak vzniká nižšia šanca na jeho poškodenie. Konštrukcia je celistvejšia, čo zabezpečuje spoľahlivejšiu vodoodolnosť (zvyčajne do 5 ATM). Na zápästí pôsobia menšie a nosia sa kvôli menším rozmerom pohodlnejšie. Ľudia s menšími rukami si ich obľúbia skôr. Výhodou je aj nižšia hmotnosť a niekedy ani nebudete registrovať, že máte niečo pripnuté k svojmu zápästiu.
Ktoré fitnes náramky sú u nás najpopulárnejšie?
Inteligentné náramky sú ideálnou možnosťou pre fyzicky aktívnych jedincov a tých, ktorým stačí jednoduché zobrazenie notifikácií zo smartfónu a ponuka iba tých najzákladnejších aplikácií. Zvyčajne je nainštalovaná aplikácia na zobrazenie predpovede počasia, stopky, časovač a podobne. Výrobcovia ponúkajú aj možnosť prispôsobenia vzhľadu domovskej obrazovky, čo poteší. Medzi najobľúbenejšie fitnes náramky patria zariadenia ako Xiaomi Smart Band 7, Xiaomi Smart Band 7 Pro, Huawei Band 8, Niceboy X-fit Plus, Fitbit Charge 5 či Garmin Vívosmart 5.
Náš tip
Xiaomi pripravuje svoj vlastný operačný systém kompatibilný s Androidom