Od roku 2017 skončilo na trhu takmer 500 značiek smartfónov
V posledných desiatich rokoch sme mohli vidieť na trhu koniec mnohých značiek smartfónov. Z tých najznámejších to bol napríklad Palm, Blackberry alebo LG. Možno však prekvapí, že od roku 2017 skončilo na trhu už takmer 500 značiek. Tvrdí to analýza spoločnosti CounterPoint Research.
K poklesu prispel aj covid a ruská agresia na Ukrajine
Podľa štatistiky v roku 2017 existovalo na svete viac ako 720 aktívnych značiek vyrábajúcich smartfóny. Už v roku 2019 sa ich počet znížil na 690. Od roku 2019 sa však pokles značiek začal zrýchľovať, a to v dôsledku dvoch kríz vo svete, ktoré prispeli k nedostatku komponentov a slabej kúpyschopnosti zákazníkov.
Napríklad od roku 2021 klesol počet značiek v dôsledku pandémie koronavírusu na takmer 370. Počas ruskej agresie na Ukrajine sa ich počet znížil v tomto roku na takmer 250. Od roku 2017 to tak predstavuje takmer 500 značiek, ktoré už na trhu dnes neponúkajú smartfóny. Často však ide o regionálne značky, ktoré u nás nie sú známe a predávajú sa len na ázijskom trhu. Patrí sem napríklad Gionee alebo Coolpad.
Značky nezvládajú zvyšujúce sa náklady
Počet globálnych značiek sa však až tak zásadne nezmenil a stále ich máme viac ako 30. V 90 % prípadoch zostávajúcich regionálnych značiek však ide o nízke predaje, ktoré sa neprehupli ani cez 100 tisíc predaných kusov, takže sa ich počet v ďalších rokoch ešte zmenšovať. Niektoré časom prejdú zo smartfónov na výrobu nositeľných zariadení, v ktorých zatiaľ nie je taká konkurencia.
Pri menšie značky je stále ťažšie zostať v zisku, keď sa kladie čoraz väčší dôraz na aktualizácie softvéru, no tiež aj prechod zo 4G na 5G alebo ekológiu. Všetky tieto požiadavky zákazníkov zvyšujú náklady, ktoré menšie značky nemusia ustáť. K tomu je treba brať do úvahy aj konkurenciu, nedostatok súčiastok či predlžovanie životných cyklov mobilných zariadení.
Náš tip
Xiaomi 14 podľa všetkého ponúkne rýchlejšie nabíjanie. Toto o ňom vieme