Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Ako vybrať ten správny skladací telefón?
Trh so skladacími smartfónmi sa nám pomaly ale isto zapĺňa. Nedávno sme sa dočkali oficiálneho odhalenia série Samsung Galaxy Z Flip5. Pred pár dňami sme v samostatnom článku porovnali novinku značky Samsung s jej predchodcom, modelom Galaxy Z Flip4. Jeho najväčšou konkurenciou bude zrejme Motorola razr 40 Ultra. Vyzerá to na veľmi tesný súboj. Aké sú rozdiely medzi týmito skladacími “véčkovými” telefónmi?
Contents
- 1 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Dizajn
- 2 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Displeje
- 3 Predné obrazovky
- 4 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Výkon a pamäť
- 5 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Fotoaparáty
- 6 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Softvér a podpora
- 7 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Batéria a nabíjanie
- 8 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Konektivita a zabezpečenie
- 9 Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Záverečné zhodnotenie
- 10 Porovnanie parametrov
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Dizajn
Začali by sme vzhľadom týchto skladacích zariadení. Na prvý pohľad vyzerajú dosť podobne alebo až na zopár dizajnových prvkov takmer totožne. Predsa len ide o rovnaký typ smartfónov. Rozmery sú taktiež veľmi podobné, avšak Motorola je o trochu väčšia kvôli väčšiemu displeju o 0,2 palca.
V obidvoch prípadoch je medzera v zloženom stave medzi dvoma polovicami vnútornej obrazovky úplne minimálna, čo poteší. Z konštrukčného hľadiska má výhodu Samsung, ktorý má IPX8 krytie. Je teda odolný voči vode. Motorola ponúka krytie IP52, ktoré telefón chráni pred prachom a ošpliechaním drobnými kvapôčkami vody.
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Displeje
Hlavné skladacie displeje vyzerajú veľmi podobne, avšak každý model má svoje pre a proti. Samsung Galaxy Z Flip5 disponuje 6,7-palcovým Foldable Dynamic AMOLED 2X panelom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2640 pixelov), 120 Hz obnovovacou frekvenciou a maximálnou svietivosťou na úrovni 1750 nitov. Motorola razr 40 Ultra má ešte väčší, 6,9-palcový zobrazovač typu Foldable LTPO AMOLED. Obrazovky sa zhodujú v rozlíšení, avšak ten z Motoroly sa môže pochváliť ešte vyššou obnovovacou frekvenciou dosahujúcou až 165 Hz za cenu nižšej svietivosti (1400 nitov).
Predné obrazovky
Celkom vyrovnaný súboj to bude aj v prípade predných displejov. Samsung si pre nás prichystal najväčšiu medzigeneračnú zmenu práve v tejto oblasti. Po novom má 3,4-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 720 x 748 pixelov. Chráni ho odolné sklíčko Corning Gorilla Glass Victus 2. Obnovovacia frekvencia činí štandardných 60 Hz. Motorola už nám raz vonkajšiu obrazovku s väčšou využiteľnou plochou ponúkla.
V tomto prípade je k dispozícii 3,6-palcový AMOLED panel s rozlíšením 1056 x 1066 pixelov. Obnovovacia frekvencia sa vyšplhala až na 144 Hz. Nie sme si istí, či to nebude iba väčším žrútom batérie ako praktickou vychytávkou, no rozdiel v plynulosti animácií bude v porovnaní s predným displejom Samsungu určite viditeľný. Obrazovka je krytá odolným sklíčkom Gorilla Glass Victus. Motorola razr 40 Ultra tak vyhráva z pohľadu na hardvér, no ozajstným víťazom bude ten model, ktorý na prednú plochu implementuje viac praktických funkcionalít. Vďaka aplikácii Good Lock dostupnej v Galaxy Store je možné na externom displeji smartfónu Samsung Galaxy Z Flip5 zapnúť prakticky akúkoľvek aplikáciu a používať ju.
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Výkon a pamäť
V kategórii výkon a pamäť zvíťazí Samsung Galaxy Z Flip5. Rátame s tým, že používateľské prostredie tohto modelu bude mať veľmi dobrú optimalizáciu a berieme do úvahy hrubý výkon týchto zariadení. Keďže Motorola razr 40 Ultra prichádza s generáciu starším čipsetom, Samsung so Snapdragonom 8 Gen 2 for Galaxy bude výkonnejší. Prichádza s 8 GB RAM a 256 až 512 GB interného ukladacieho priestoru. Motorola ponúka možnosti s rovnako veľkým úložiskom a 8 až 12 GB operačnej pamäte. Vnútornú pamäť má rýchlejšiu Samsung typu UFS 4.0 na rozdiel od Motoroly, ktorá využíva UFS 3.1.
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Fotoaparáty
Fotoaparáty by bolo samozrejme potrebné otestovať v reálnych podmienkach priamym porovnaním. Takto máme k dispozícii len papierové údaje, ktoré nám veľmi veľa nepovedia, keďže mobilná fotografia je dnes postavená viac na softvérovom spracovaní a AI algoritmoch ako na samotnom hardvéri. Samsung je v prípade svojich smartfónov známy najmä peknými fotkami, ktorým často nechýba viditeľné prikrášlenie farieb. Motorola potom zvykne klásť väčší dôraz na iné prvky telefónov a fotografie z ich modelov zvyknú byť v porovnaní s juhokórejským gigantom o niečo horšie.
Samsung Galaxy Z Flip5 prichádza s 12 MP primárnym aj 12 MP ultra-širokouhlým senzorom. Vo vrchnej časti vnútorného zobrazovača je umiestnený 10 MP snímač. V prípade Motoroly je k dispozícii 12 MP hlavný, 13 MP ultra-širokouhlý a 32 MP predný fotoaparát. Obidve zariadenia majú hlavné senzory doplnené o optickú stabilizáciu obrazu. Telefóny sú samozrejme schopné nahrávania 4K videa pri snímkovej frekvencii 60 fps. Ich predné snímače budete využívať pravdepodobne iba minimálne, pretože externé displeje umožňujú vytváranie “selfies” pomocou podstatne kvalitnejších fotoaparátov umiestnených na zadnej časti týchto skladacích smartfónov.
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Softvér a podpora
Samsung Galaxy Z Flip5 má jednoznačne tri veľké výhody pokiaľ ide o softvér, a to pravidelnosť aktualizácií, dĺžku podpory a integráciu v ekosystéme SmartThings. Prepojiť ho pohodlne môžete so svojou inteligentnou domácnosťou či nositeľnou elektronikou napríklad v podobe novopredstavených inteligentných hodiniek Samsung Galaxy Watch6 alebo s bezdrôtovými slúchadlami. Možností je naozaj veľa.
Zariadenie bolo predstavené s operačným systémom Android 13 a výrobca sľubuje až 5-ročnú podporu na bezpečnostné záplaty. Veľké aktualizácie systému bude dostávať po dobu štyroch rokov. Jeho používatelia sa tak dočkajú až Androidu 17. Prvou výraznou zmenou bude nástup Androidu 14 spolu s grafickým rozhraním One UI 6. Update smartfón dostane pravdepodobne už na jeseň. Používateľa potešia aj veľmi pravidelný príchod bezpečnostných záplat. Dostane ich medzi prvými spomedzi všetkých existujúcich mobilných telefónov s operačným systémom Android.
Motorola sa vyznačuje trochu odľahčenejším softvérom bez výraznej grafickej nadstavby. Fanúšikovia čistého Androidu si tak prídu na svoje. Výrobca softvér dopĺňa aj o svoje užitočné funkcionality a praktické gestá, ktoré zariadia intuitívnejšie používanie telefónu. Softvérová podpora bude v porovnaní so Samsungom o rok kratšia. Očakávať možno trojročnú podporu na verziu systému Android a štyri roky bezpečnostných opráv.
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Batéria a nabíjanie
Motorola prichádza s trochu väčšou batériou. Konkrétnejšie má kapacitu 3800 mAh, čo je o 100 mAh viac ako v druhým porovnávaným smartfónom. Podporuje aj rýchlejšie drôtové nabíjanie o výkone 30 W namiesto 25 W, ktoré umožňuje Samsung. Rýchlosť bezdrôtového nabíjania je na strane Samsungu s výkonom 15 W, zatiaľ čo Motorola ponúka len 5 W. S Galaxy Z Flip5 dobijete aj druhý smartfón alebo podporované príslušenstvo 4,5 W bezdrôtovou reverznou dodávkou energie. Reálnu výdrž bude nutné otestovať v praxi, pretože záleží napríklad aj od optimalizácie softvéru. Model od juhokórejského giganta disponuje modernejším čipom, čiže by mohol byť o niečo úspornejší.
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Konektivita a zabezpečenie
Je dôležité poznamenať, že obidva modely podporujú Wi-Fi 6E, najmodernejšie mobilné siete 5G, nízkoenergetický Bluetooth 5.3, disponujú NFC na vykonávanie bezkontaktných platieb a využívajú USB-C konektor na nabíjanie a prenos dát. Verzia USB je v prípade Samsungu rýchlejšia (USB 3.2 oproti 2.0 na Motorole). Na odomykanie sa využíva kapacitný skener odtlačkov prstov umiestnený v zapínacom tlačidle.
Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra: Záverečné zhodnotenie
Samsung Galaxy Z Flip5 a Motorola razr 40 Ultra sú vo viacerých ohľadoch veľmi podobnými smartfónmi. Očakávali by sme podobnú výdrž batérie a možnosti konektivity. Samsung však asi prekoná Motorolu svojim vyšším výkonom, pravdepodobne kvalitnejšími zábermi z jeho fotoaparátov, viacerými funkciami predného displeja vďaka spomínanej aplikácii či dlhšou softvérovou podporou. Fanúšikovia vysokej obnovovacej frekvencie obrazoviek si prídu na svoje v prípade Motoroly, no rozdiel medzi 120 Hz a 165 Hz až taký prelomový nie je. Za tú istú cenu sa zdá byť prijateľnejšou voľbou skladací smartfón od spoločnosti Samsung, no váš názor sa samozrejme môže líšiť. Napíšte nám do komentárov pod článok, pre ktoré zariadenie by ste sa rozhodli vy a prečo.
Porovnanie parametrov
Samsung Galaxy Z Flip5 | Motorola razr 40 Ultra | |
Rozmery |
|
|
Hmotnosť | ||
Vnútorný displej |
|
|
Vonkajší displej |
|
|
Čipset |
|
|
Operačná pamäť | ||
Vnútorný ukladací priestor | ||
Fotoaparáty |
|
|
Batéria a nabíjanie |
|
|
Cena |
Náš tip
Pangu-Weather je prvý AI nástroj na predpoveď počasia