Čína sa chystá zaviesť nariadenia, ktoré regulujú čas strávený pred smartfónom
Čína, jedna z najväčších krajín na svete, podnikla významné kroky v boji proti závislosti od internetu medzi mladými ľuďmi. Zavádza návrh na prísnejšie opatrenia týkajúce sa času pred obrazovkou. Čínsky úrad pre kyberpriestor oznámil navrhované nariadenia, ktorých cieľom je vštepovať mládeži „dobrú morálku“ a „socialistické hodnoty“, informuje GizmoChina.
Podľa týchto navrhovaných pravidiel by bol „minor mode“ povinný vo všetkých mobilných zariadeniach, aplikáciách a obchodoch s aplikáciami. Tento režim by obmedzil denný čas strávený pred obrazovkou na maximálne dve hodiny, pričom sa môže líšiť podľa vekovej skupiny. Mladšie deti do osem rokov by mali obmedzených 40 minút denne, kým osem až šestnásťročné deti by dostali hodinu a tínedžeri medzi šestnástimi a osemnástimi rokmi dve hodiny. Predpisy zahŕňajú aj funkciu „pripomenutia odpočinku“ po každých 30 minútach používania.
„Minor mode“ by nielen obmedzil čas pred obrazovkou, ale aj filtroval obsah. Systém by blokoval prístup od 22:00 do 6:00 a propagoval by obsah prispôsobený podľa veku. Okrem toho by poskytovatelia mobilných internetových služieb boli vyzvaní, aby vytvárali obsah, ktorý podporuje „základné socialistické hodnoty“ a rovnako aj národnú jednotu. V týchto pravidlách však existujú výnimky. Rodičia môžu zmeniť časové limity a obmedzenia sa nevzťahujú na niektoré vzdelávacie a pohotovostné služby.
Smartfóny podľa čínskej vlády ohrozujú takmer 200 miliónov mladých ľudí
Otázka internetovej závislosti medzi mládežou sa stala v Číne významným problémom, čo viedlo ku vzrastu potreby rehabilitačných centier. S približne 1,07 miliardami používateľov internetu, z ktorých odhadom 20 % je mladších ako 19 rokov, závisí úspech týchto nariadení od spolupráce rodičov a dodržiavania predpisov zo strany technického priemyslu.
Navrhované nariadenia by mohli predstavovať výzvy pre technologické firmy, ktoré už teraz čelia regulačnému tlaku. To vedie k počiatočnému poklesu cien akcií jednotlivých spoločností, a teda aj spomaleniu rastu. Napriek tomu niektorí rodičia tento krok podporujú v nádeji, že to prispeje k zdravším návykom pri smartfónoch a vystaví deti prospešnejšiemu obsahu.
Náš tip
Samsung Galaxy Tab S9 vs Galaxy Tab S8: S akými zmenami prichádza novinka?