Games

Už i první Quake si můžete zahrát s ray tracingem » Vortex

Že technologie ray tracingu nemusí být nutně spojená jen s moderními tituly, už mohli hráči zjistit díky předělávkám mnoha oblíbených retro her. Jednou z velmi výrazných byl i Quake, konkrétně jeho druhý díl, který se stal pro společnost Nvidia do jisté míry maskotem technologie a demonstrací, jak mohou i staré hry plné zubatých pixelů prokouknout, když se v nich kompletně nahradí fungování světla. Quake II RTX se tak stal určitým etalonem, jak by mohly předělávky nebo nové retro střílečky vypadat a je příjemné sledovat, že inspiraci si berou i autoři modifikací. Díky tomu se totiž můžeme v souvislosti se hrou Quake podívat i na ray  tracing v první hře z roku 1996 a opět smeknout před tím, jak skvěle může vypadat i v roce 2022, když najednou všechno svítí úplně jinak.

Za modifikací stojí fanoušek s přezdívkou Sultim_t, pro kterého není přidávání ray tracingu do starších titulů žádnou novinkou. Na svém kontě má pozoruhodné projekty jako Serious Sam TFE: Ray Traced, Half-Life: Ray Traced a Doom Classic: Ray Traced, které – jak už chápete – dělají to stejné jako Quake 1: Ray Traced. Na všechny jeho počiny se můžete podívat na YouTube a kochat se minutami záběrů na hry, které pravděpodobně znáte, ale rozhodně si je nepamatujete s takovouhle grafikou. Anebo možná ano, a právě v tom je kouzlo podobných modifikací. Pokud bychom se měli vrátit zpět ke hře Quake, modifikace vyšla už před měsícem, ale až nyní si ji všimli redaktoři PC Gameru i Digital Foundry a pomohli o ní rozšířit povědomí.

Modifikaci si můžete stáhnout na Githubu, včetně krátkého návodu, jak ji nainstalovat. Potřebujete původní Quake na Steamu, malý archiv s modifikací, a po spuštění příslušného .exe souboru si už můžete užít novou podobu hry. Navíc lze tlačítkem F přepínat z původní verze do verze s ray tracingem, takže můžete na místě velmi podrobně sledovat všechny změny. Pokud sami hrát nechcete, ale zajímají vás technologie, musíme vás odkázat na video od lidí z Digital Foundry, kteří modifikaci podrobili testu a označují ji za fantastickou. Na ploše více než 15 minut se můžete podívat na všechny detaily a hlavně změny, s nimiž modifikace přichází. Týkají se i takových specialit, jako jsou mozaiky nebo oblohy, která odpovídajícím způsobem odráží zpět zabarvené světlo, které dává všem exteriérům a místům, odkud je na oblohu vidět, hrozivý nádech modré a fialové barvy.

Modifikace samozřejmě není bez chyb, na některých površích zůstává například záznam světelného zdroje mnoho sekund, i když už zdroj neexistuje, jako jsou například záblesky z výstřelů. Ale obecně Digital Foundry mluví o modu jako o práci, která by se ve smyslu detailů i kvality zpracování mohla rovnat s profesionálními počiny, a tudíž i s finální verzi ray tracingu pro Quake II.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *