Android 13 je oficiálne k dispozícii. Aké novinky prináša?
Zdrojový kód Androidu 13 sa oficiálne dostáva do Android Open Source Project (AOSP). To znamená, že výrobcovia smartfónov, vývojári alternatívnych ROM či prakticky úplne každý si môže zdrojový kód Androidu 13 stiahnuť a začať ho používať alebo upravovať pre vlastné účely. Keďže je stabilná verzia najnovšieho Androidu oficiálne sprístupnená, poznáme všetky novinky, ktoré prinesie. Onedlho má doraziť aj do Pixel smartfónov, následne do konca roka príde rad aj na ostatné značky. Informácie sú zverejnené na stránke android-developers.googleblog.com.
Android 13 príde už onedlho na Pixel smartfóny
Android 13 sa šíri k majiteľom Pixel zariadení už od dnešného dňa. Ide o modely Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G, Pixel 5, Pixel 5a, Pixel 6, Pixel 6 Pro a Pixel 6a. Neskôr v tomto roku bude aktualizácia k dispozícii aj pre iné značky. To samozrejme záleží už na koncovom výrobcovi. Ide o firmy, ako napríklad Samsung, Asus, HMD Global (Nokia), iQOO, Motorola, OnePlus, OPPO, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo, Xiaomi a ďalšie. Prejdime teda k novinkám, ktoré najnovší stabilný Android 13 ponúka.
Najnovšia verzia Androidu kladie ešte väčší dôraz na zafarbenie grafického rozhrania podľa použitej farby na pozadí. Ikony budú meniť zafarbenie spolu s pozadím. Veľmi praktickou funkciou je možnosť zmeny jazyka pre konkrétne aplikácie. Doteraz boli všetky aplikácie v systémovom jazyku, ak ním teda disponovali.
Ďalej nesmieme zabudnúť zmieniť vylepšenú podporu pre text. Rozhrania API na konverziu textu zrýchľujú vyhľadávanie a automatické dopĺňanie pri používaní fonetického zadávania písmen pre jazyky ako japončina, čínština a ďalšie. Poteší aj fakt, že zobrazovanie iných písmen, než latinských, bude prispôsobené podľa riadku a ich spodná časť nebude naďalej miznúť (tamilčina, barmčina, telugčina, tibetčina). Eliminované teda bude orezávanie znakov, čo zjednodušuje čítanie.
Najnovší Android prináša aj podporu pre renderovanie v COLR version 1 pre jednotlivý štýly písma a emojis. COLR version 1 je nový fontový formát s vysokým kontrastom. Renderuje sa pritom veľmi rýchlo a ostro v ľubovoľnej veľkosti.
Pre aplikácie, ktoré podporujú pridávanie rýchlych prepínačov na panel prepínačov, bude pre používateľa ich jednoduchšie nájsť a používať. Android 13 prichádza i s programovateľnými shadermi RuntimeShader, čo rozhodne pomôže vývojárom aplikácií či hier. Aplikácie, ktoré budú navrhnuté so zámerom použitia v Androide 13, umožnia jednoduchšie ovládanie prehrávaných médií medzi jednotlivými zariadeniami, ako medzi telefónom, tabletom či Android Auto a Android TV.
Podpora pre Bluetooth Low Energy Audio je ďalšou pokrokovejšou novinkou v najnovšom operačnom systéme. Zaručuje prehrávanie audia vo vysokej kvalite, zatiaľ čo spotreba energie z batérie klesne na minimum. Ďalej tu máme podporu pre pripojenie MIDI 2.0 zariadení cez USB konektor, čo povoľuje napríklad prenos obrazu vo vyššom rozlíšení.
Pre vývojárov platí, že programovací jazyk bol aktualizovaný na Java 11. Základné knižnice Androidu 13 teda splývajú s OpenJDK 11. Android 13 je dá sa povedať rozšírením Androidu 12L, pokiaľ ide o tablety. Prinesie vylepšený používateľský zážitok na zariadeniach s veľkou obrazovkou.
V prípade, že budete chcieť niekomu zdieľať fotografiu z vašej galérie, ktorá je ešte aj zálohovaná na cloudovom úložisku, funkcia s pomenovaním “Photo picker” povolí zdieľanie tohto obrázka bez nutnosti povolenia danej aplikácii pristupovať k celému úložisku vášho mobilného zariadenia. Táto vymoženosť príde na každý smartfón, ktorý si aktualizuje Služby Google Play a má minimálne Android 11 (okrem odľahčených verzií Go).
Podobne, ako je tomu v prípade iOS, aj na Androide si budú musieť jednotlivé aplikácie najskôr vypýtať povolenie na odosielanie notifikácií, čo rozhodne poteší. Nebude nutné si ich vypínať ručne, iba si zo začiatku zvolíte svoju preferovanú možnosť. Android 13 sa ďalej inšpiroval aj oprávnením pristupovať ku konkrétnej skupine súborov v telefóne, napríklad ku konkrétnym fotkám, priečinku s hudbou či videami. Už nebude nutné aplikáciám schvaľovať prístup k úplne všetkým súborom uloženým na smartfóne.
Ďalšie novinky sú už zamerané výhradne na vývojárov. Tí si ich dozaista prečítajú na stránkach android-developers.googleblog.com pre detailnejšiu porciu pre nich dôležitých informácií. Na náš Google Pixel 6 Pro ešte aktualizácia nedorazila, no očakávame, že sa tak stane už onedlho.
Náš tip
Androidu 12 sa nedarí, staršie systémy majú podstatne vyšší trhový podiel