Games

Zima operátorom nepraje. Toto sú problémy, ktorým musia čeliť

Počas minulého týždňa nám počasie nadelilo vo viacerých častiach Slovenska bohatú snehovú pokrývku. Pre niektorých to je znamenie, aby navoskovali lyže a pripravili sa na zasnežené zjazdovky, no technici, ktorí sa starajú o antény a vysielače mobilných operátorov, majú so snehom plné ruky práce. Informáciu priniesol prostredníctvom tlačovej správy Regulačný úrad.

Aké problémy predstavuje pre operátorov zimné počasie?

S výpadkami signálu na telefónoch, Wi-Fi routeroch, či televízoroch sa môžeme najčastejšie stretnúť počas silnej búrky. Častokrát sú v tomto prípade dôvodom narušenia spojenia elektrické výboje spôsobené búrkou. Niekedy však na výpadok nie je potrebné ani škaredé počasie. Technici, ktorí dohliadajú na funkčnosť prijímačov a vysielačov už zaznamenali niekoľko prípadov, kedy poškodenie antény spôsobili divé zvery.

Počas zimných mesiacov musia byť technici pripravení na extrémne podmienky spojené so snehom a ľadom. Niektoré vysielače sa totiž nachádzajú v horách a ťažko dostupných oblastiach. Jedným z nich je napríklad uzol rádiovej siete operátora Alternet, ktorý sa nachádza na Kojšovskej holi (1246 m.n.m.) v Košickom okrese.

Meteorologická stanica – Kojšovská hoľa | Zdroj: Regulačný úrad

Samotná riaditeľka prevádzky vysielača opísala výstup na vrch, ako veľmi náročný. Kombinácia snehu a pomerne teplého počasia dokáže na anténach vytvoriť hrubú vrstvu ľadu. Obľúbeným nástrojom technikov na odstraňovanie námrazy je podľa správy obyčajná hokejka. V núdzových prípadoch si technici donesú na saniach aj prídavné akumulátory na prekrytie výpadkov elektrického prúdu.

Bohaté skúsenosti s námrazou má aj operátor PROFI-NET, ktorý prevádzkuje vysielače aj na Lomnickom štíte a Chopku. Extrémne podmienky vo veľkých nadmorských výškach spôsobujú ešte omnoho väčšie poškodenie na anténach a kamerách.

Vysielače na Chopku
Vysielače na Chopku | Zdroj: Regulačný úrad

Vplyvom zlého počasia je potrebné pravidelne vymieňať poškodené súčiastky. Pri intenzívnom mrznúcom daždi sa na vysielači môže nahromadiť za hodinu až takmer 300 kg ľadu. Posledným zaznamenaným rekordom je námraza, ktorá sa na vysielači vytvorila počas noci a vážila neuveriteľných 450 kg.

Operátor BBXNET s Banskobystrického kraja má zo studeným počasím taktiež jednu zaujímavú skúsenosť. Podobne, ako medvede aj ostatne druhy zvierat sa inštinktívne skrývajú pred mrazom. Po kontrole jedného z vysielačov technici prišli na chybu v signály, ktorá zhoršovala jeho kvalitu.

Zamrznutý vysielač - Počasie
Zamrznutý vysielač | Zdroj: Regulačný úrad

Po výmene súčiastok a rozobraní poškodeného vysielača našli v zariadení veľké množstvo múch, ktoré sa ukrývali pred zimou. Do antény sa údajne dostali cez malý otvor na odvádzanie nadmernej vlhkosti. Aj s takýmito bizarnými situáciami sa niekedy stretávajú prevádzkovatelia vysielačov.

S podobným poškodením od divoko žijúcich zvierat sa stretol aj operátor DataNetworks. Po zavedení služieb do jedného z nových panelákov sa zákazníci sťažovali na neustále vypadávanie signálu a nekvalitné pripojenie. Keďže novostavba stála vedľa poľa, na kábloch si tento krát pochutnali hlodavce. Technici po kompletnej analýze zistili, že hlodavce do úkrytu zahnalo studené počasie.

Zamrznutá anténa
Zamrznutá anténa | Zdroj: Regulačný úrad

V dôsledku toho sa prehrýzli cez zateplený povrch bytovky. Nakoniec sa dostali sa až k optickým káblom. Tie síce boli pod napätím, no ani to zvieracích “útočníkov” neodradilo. Po zistení okamžite nasledovala výmena celého rozvádzača a deratizácia miestnosti.

Dôvody na výpadok internetu a ostatných služieb operátora môžu byť niekedy naozaj bizarné. Preto pri neustále pretrvávajúcich problémoch určite odporúčame kontaktovať vášho operátora.

Náš tip

Twitter ponúkne predplatné bez reklám

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *