Games

Z titulků nového vydání Yakuzy zmizela jména autorů » Vortex

Na GOGu se nově objevily hry ze série Yakuza (Like a Dragon) a hráči si všimli, že z této verze zmizely bez vysvětlení v závěrečných titulcích desítky jmen lidí, kteří na titulech v minulosti pracovali. Jsou mezi nimi vývojáři, kteří opustili tým Ryu Ga Gotoku Studio a Segu a odešli do nového týmu Nagoshi Studio. A to včetně samotného dlouholetého autora ságy, kterým je Tošihiro Nagoši.

Z titulků zmizeli také lidé ze studia Lab42, kteří pracovali an PC portech Yakuzy 0 a Yakuzy Kiwami. Totéž platí pro porty dalších dílů a studio QLOC. Jak si dokážete představit, dotyční vývojáři z toho radost nemají. Zajímavé přitom je, že verze na Steamu stále obsahuje původní titulky v plném rozsahu. Takové zpětné střihy do jmen autorů by byly hodně nešťastné i proto, jak se v poslední době začalo správné uvádění vývojářů sledovat.

Podle nezávazného doporučení International Game Developers Association by si měl právo v závěrečných titulcích zasloužit každý, kdo na hře pracoval alespoň 30 dní, anebo 5 procent celkového času. Pokud by nešlo jen o nějakou chybu a potvrdilo se, že jde o záměr a úmysl Segy, fanoušci by to nepochybně nesli s velkou nelibostí. I když Tošihiro Nagoši není taková hvězda jako třeba Hideo Kodžima, těší se ve své komunitě mimořádné popularitě a přímo se nabízí srovnání s přešlapy, kterých se dopustilo Konami. To po odchodu Kodžimy opakovaně narážel na odpor, když se jméno autora série “začalo ztrácet” z krabiček a jiných marketingových materiálů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *