Games

Virální hit Only Up! byl odstraněn ze Steamu » Vortex

Už mnohokrát v historii jsme mohli na příkladu vývojářů i celých studií sledovat, že je vývoj videoher velmi stresující záležitostí. Pokud se nestíhá, pokud se ve hře objeví nečekané problémy, pokud vydavatel zavelí a vývojáři nemohou říct ne, pokud vývoj trvá příliš dlouho nebo pokud se nedaří prorazit… To je jen část možných důvodů, proč nemusí být nálada kolem vzniku her zrovna veselou záležitostí, ty další pak přináší autor hry Only Up!, která se stala hitem na Steamu, ale především na Twitchi, kde ji na poměry nezávislých her hrál i sledoval nezvykle vysoký počet lidí. Příběh Only Up! je však v tuhle chvíli u konce, když se její autor rozhodl stáhnout titul ze Steamu a udělat za ním tlustou čáru.

Jak můžete vidět ve videu výše, koncept Only Up! spočívá v neustálém skákání vzhůru. Ne vždy to jde snadno, ne vždy je cesta na první pohled zřejmá, ale v tom spočívá celé kouzlo hry a výzva, které se tolik hráčů postavilo. Ostatně, hra nasbírala přes 13 000 recenzí, což je jen další nezvykle vysoké číslo, bavíme-li se o nezávislých titulech. Protože ale na sebe titul strhnul takovou pozornost, hráči si začali všímat chyb a autor – v té době vystupující jako SCKR Games – se je pokoušel odstranit. Bylo jich ale příliš a tlak, který na něj vyvinuli hráči, jednoduše neúnosný.

Ve svém posledním vzkazu na Steamu proto vysvětluje, že Only Up! byla jeho první hra, kterou vytvořil převážně pro sebe, jako test vlastní kreativity, a připustil, že v ní udělal spoustu chyb. „Celé ty měsíce jsem byl kvůli hře ve stresu. Teď už za ní chci udělat tlustou čáru,“ řekl pak vývojář. V souběhu s tímto vzkazem stáhl hru ze Steamu, přesněji řečeno znemožnil její další prodej, a učinil několik dalších kroků, které mají dávat jasně najevo, že je projekt opuštěný. Hra se přejmenovala na „not available“, autor změnil jméno na „Indiesolodev“ a nepřidává žádné další updaty. Férově ale dodáváme, že ti, kdo Only Up! vlastní, jej mohou bez další podpory hrát i nadále.

„Co teď potřebuju, je klid a prostor na zotavení,“ doplnil autor hry s tím, že si vezme pauzu a bude se soustředit na další titul. Ten už má jméno – Kith – a půjde o úplně něco jiného než Only Up!. Hra má být zasazena do jiného žánru, nabídnout odlišný zážitek a soustředit se na filmovost, což má být jen další okruh toho, co se chce vývojář naučit. Zároveň potvrdil, že bude hru tentokrát vyvíjet v malém týmu a obecně posílit své schopnosti a možnosti game designu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *